آبشار کرودی کن یا تنگ زندان + تصاویر

آبشار کرودی کن دره تنگ زندان

آبشار کرودی کن درون دره ای به نام تنگ زندان یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که در شهرستان لردگان و استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد این آبشار که در بین کوه های سرسبز قرار دارد اسم این آبشار در زبان محلی کرودید نام دارد تلفیق این آبشار با کوه و دره باعث شده که پرنده های زیادی در این منطقه زندگی کنند و بهترین مکان برای تفریحی دلچسب و با صفا برای کوهنوردان شود البته برای رفتن به این منطقه باید تجهیزات کوهنوردی را به همراه داشته باشید چرا که جزو مناطق صعب العبور است.

عکس آبشار کرودی کن (آبشار دودی)

آبشار کرودی کن,تنگ زندان,آبشار دودی

درباره کرودی کن

کرودی کن در زبان محلی مرکب از کلمه های کر به معنای مه و دی به معنای دود است نامی زیبا برای این آبشار ریزش آب از ارتفاع بالا و باد باعث معلق شدن ذرات ریز آب در آسمان می شود

محل کرودی کن

در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبزه کوه روبری قله کلار این آبشار قرار دارد. کرودی کن در زبان محلی مرکب از کلمه های کر به معنای مه و دی به معنای دود است نامی زیبا برای این آبشار ریزش آب از ارتفاع بالا و باد باعث معلق شدن ذرات ریز آب در آسمان می شود. این آبشار در بین دیواره های سنگی بلندی از دو طرف در میان دره ای عمیق واقع شده.

تنگ زندان مجموعه ای زیبا از کوهستان ،‌آبشار ، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش است

همچنین ببینید: آبشار شگفت انگیز کمردوغ در کهگیلویه و بویر احمد

به دلیل سختی دسترسی به این مسیر نام این دره تنگ زندان گذاشته شده که مجموعه ای زیبا از کوهستان، آبشار، جریان آب، گیاهان خودرو و حیات وحش است. چند صباحی بیش نیست که به شکل اتفاقی طی یک گشت هوایی نقاب از رخ زیبای بی مثال خود باز کرد و الان تنها گردشگران و کوهنوردانی که خستگی سفری چند روزه از میان صخره ها و ناهمواریهای کوهستان را به جان می خرند، می توانند حظ بصراز این قطعه گمشده بهشت زمینی را در ضمیر خاطره یا چشم تنگ دوربینهای تصویربردار خود جاودانه کنند.

نحوه دسترسی به این آبشار

مسیر این آبشار از طریق کره بست و پل خدا آفرین است. ارتفاع آن بسیار بلند و منظرۀ آن بسیار دیدنی و جالب است. طول کلی آبشار ۱۲۰ متر است و طی دو مرحله ۵۰ و ۷۰ متری سرازیر می شود. حجم آب فروریخته از بالای آبشار باعث پخش شدن قطرات و ذرات بسیار ریزی در فضا می شود همچون مه یا دود سفید رنگی که تمام فضای اطراف آن را می پوشاند و باعث عدم دسترسی نزدیک به آبشار می شود.

آبشار دره تنگ زندان در شهرستان لردگان

آبشار کرودی کن,تنگ زندان

به دلیل سختی دسترسی به این مسیر نام این دره تنگ زندان گذاشته شده

بطوریکه از فاصله حدود ۱۰۰ متری آبشار باید به آن نگریست یا عکسبرداری نمود. و برای کمی نزدیک شدن باید پوشش کامل ضد آب، پانچو یا بارانی بر تن داشت. سبزه ها و خزه های نزدیک آبشار که همان ذرات پاشنده معلق در فضا عامل رویش آنها هستند باعث لغزنده بودن محیط گشته و باید بسیار مراقب بود تا حادثه ای برای افراد پیش نیاید. ۱۰ آبشار مرتفع در دره تنگ زندان سبزکوه واقع گردیده که بدلیل شیب زیاد و نبود راه مالرو مشخص، حتی عشایر نیز قادر به گذر از آن نیستند.

آبشار باشکوه در چهار محال و بختیاری

آبشار کرودی کن,تنگ زندان,آبشار دودی

بهترین فصل سفر به« آبشار کرودی کن» از اردیبهشت تا مرداد ماه می باشد

تنگ زندان مجموعه ای زیبا از کوهستان ،‌آبشار ، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش است .آبشار ۱۰۰ متری تنگ زندان با هشت آبشار کوچک در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه قراردارد که بزرگترین آبشار ایران بوده و در بین بومی های منطقه به آبشار دودی یا ‘کرودیکن’ معروف است که پس از سرازیر شدن از دل صخره در نهایت به رودخانه سبزکوه می ریزد و در ادامه به رودخانه کره بس می پیوندد.

عکس آبشار دودی در دره تنگ زندان

آبشار کرودی کن,تنگ زندان,آبشار دودی

آبشار کرودی کن در بین دیواره های سنگی بلندی از دو طرف در میان دره ای عمیق واقع شده است

بهترین فصل سفر به این منطقه از اردیبهشت تا مرداد ماه می باشد و در این زمان خصوصا در بهار ، طبیعت آن بسیار زیباتر و خطرات آن بسیار کمتر است. در ماههای دیگر سال سرما یا گرمای شدید ، کمبود آب در منطقه، کوتاه بودن طول روز خصوصا در زمستان ، احتمال گم کردن راه و نشانه ها ، خطر ریزش سنگ و سنگریزه هنگام نا آرامی آسمان ، همگی دلیل بر نامناسب بودن زمان اجراست.

آبشار کرودی کن یا تنگ زندان در شهر شهرستان لردگان

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: