آموزش درست کردن سبزه با خاک شیر

درست کردن سبزه با خاکشیر برای عید

مجله مراحم؛ با نزدیک شدن به عید نوروز همه خانم‌های هنرمند و باسلیقه در تکاپوی تهیه هفت سین می‌باشند، وجود سبزه یکی از ضروریات سفره هفت سین است که پیشنهاد ما تهیه سبزه عید با خاکشیر می‌باشد. در این مطلب سبزه با خاکشیر را به طور کامل به شما عزیزان آموزش می‌دهیم.

درست کردن سبزه با خاکشیر یکی از ایده‌های جالب برای سفره هفت سین است. این سبزه علاوه بر زیبایی که دارد خیلی سریع و در مدت زمان کوتاهی سبز می‌شود و در نتیجه برای کسانی که در روزهای آخر اقدام به تهیه سبزه می‌نمایند، می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

شیوه سبز نمودن سبزه با خاکشیر

تهیه سبزه با خاکشیر به راحتی انجام می‌گیرد و می‌توانید آن را به شکل‌های مختلف تهیه نمایید و با این سبزه‌های زیبا و متنوع زینت بخش سفره هفت سین خود باشید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف سبزه‌های تهیه شده با خاکشیر آشنا نماییم تا به انتخاب خود بهترین مدل و طرح سبزه عید را انتخاب نمایید.

سبزه با خاکشیر روی کوزه سفالی

در این روش ابتدا بذر خاکشیر را به مدت یک شب خیس نمایید. کوزه سفالی مناسبی تهیه نموده و روی آن را با پارچه تنظیف یا جوراب زنانه نازک بپوشانید. جوراب را خیس نموده و بذرهای خاکشیر را که خوب لعاب داده‌اند با دست خیس روی کوزه سفالی بکشید. توجه کنید که تمام سطح کوزه به صورت یکدست با خاکشیر پوشانده شود. سپس کوزه را پر از آب نمایید. البته توجه داشته باشید که تا زمان سبز کردن خاکشیرها باید مرتب آن را با اسپری آب دهید. در ادامه چند نمونه سبزه با خاکشیر بر روی کوزه سفالی را ملاحظه می‌فرمایید.

سبزه با خاکشیر - عکس سبزه با خاکشسبزه با خاکشیر , عکس سبزه با خاکشیر , درست کردن سبزه با خاکشیر , سبزه عید , سبزه هفت سین , خاکشیر , سبز کردن خاکشیریر - درست کردن سبزه با خاکشیر - سبزه عید - سبزه هفت سین - خاکشیر - سبز کردن خاکشیر

سبزه با خاکشیر روی کلاه

در این روش نیز ابتدا خاکشیر را در آب خیسانده تا لعاب دهد. در این فاصله چند ساعته بهتر است سطح کار را آماده نمایید. در اینجا از کلاه استفاده شده است اما شما به دلخواه می‌توانید از سایر وسایل به عنوان ماکت برای سبزه با خاکشیر استفاده کنید و سبزه متفاوت و زیبایی داشته باشید.

ابتدا روی سطح مورد نظر را با لایه نازکی از پنبه بپوشانید، سپس پارچه تنظیف را روی پنبه‌ها قرار دهید و بعد از خیس نمودن آن بذرهای آماده شده را به صورت یکدست روی پارچه بکشید و برای نتیجه گیری بهتر، نایلونی را که چند حفره روی آن ایجاد نموده‌اید، روی کار بکشید فقط توجه داشته باشید که نایلون با خاکشیر ها برخورد نکند. این سبزه را نیز با اسپری و آبپاش آبیاری نمایید. بعد از گذشت دو یا سه روز که بذرهای خاکشیر سبز شدند، نایلون را برداشته و هر روز سبزه خود را آبیاری نمایید.

سبزه با خاکشیر , عکس سبزه با خاکشیر , درست کردن سبزه با خاکشیر , سبزه عید , سبزه هفت سین , خاکشیر , سبز کردن خاکشیر

نکات مهم برای درست کردن سبزه با خاکشیر

  • مدت زمان سبز نمودن سبزه عید با خاکشیر پنج یا شش روز است. بنابراین می‌توانید آن را در روزهای آخر سال نیز تهیه نمایید.
  • سعی کنید از خاکشیرهای تازه استفاده کنید تا سبزه شما یکدست و زیباتر شود و به طور کامل سبز گردد.
  • خاکشیر اگر به مدت پنج یا شش ساعت در آب باشد لعاب می‌دهد و برای استفاده آماده می شود.
  • برای خیساندن خاکشیر و نتیجه گیری بهتر به ازای بک پیمانه خاکشیر از پنج پیمانه آب استفاده کنید.
  • بذر خاکشیر تقریبا با بذر شاهی مشابه است و نحوه سبز نمودن هر دو یکسان است.

سبزه با خاکشیر , عکس سبزه با خاکشیر , درست کردن سبزه با خاکشیر , سبزه عید , سبزه هفت سین , خاکشیر , سبز کردن خاکشیر
عکس سبزه با خاکشیر بر روی عروسک

 

با نحوه تهیه سبزه عید با خاکشیر به طور کامل آشنا شدید، امیدواریم با تهیه یکی از این مدل‌های سبزه زیبا و متنوع، جذاب‌ترین سبزه برای سفره هفت سین را داشته باشید.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: