احکام غسل و وضو با ناخن مصنوعى چیست ؟

احکام غسل و وضو با ناخن مصنوعى چیست ؟ احکام غسل جبیره برای کاشت ناخن چگونه است؟ حکم وضو گرفتن با ناخن مصنوعی را در ادامه بخوانید.

احکام غسل و وضو با ناخن مصنوعى

مجله مراحم : در نوشتار قبل «آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است» از نظر مراجع مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید

احکام غسل و وضو با ناخن مصنوعى

غسل جبیره برای کاشت ناخن چگونه است

۱-در نوشتار قبل «آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است» از نظر مراجع مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

۲- برخی از مراجع در صورت وجود مانع در اعضای وضو علاوه بر وضو یا غسل جبیره، تیمم را هم لازم می دانند، اینجا کلیک کنید.

۳-وضو و غسل جبیره ای: اگر برداشتن مانع به هیچ عنوان ممکن نباشد یا موجب حرج و سختی غیر قابل تحمل باشد، به صورت جبیره ای وضو و غسل را انجام دهد یعنی در هنگام وضو و غسل به نیت وضو و غسل روی ناخن مصنوعی دست تر بکشد. اینجا کلیک کنید. لازم به ذکر است اگر بتواند ناخن مصنوعی را بردارد و این کار را نکند و جبیره بگیرد، جبیره باطل است!.

مطابق نظر آیت الله خامنه ایمطابق نظر آیت الله خامنه ای

احکام غسل و وضو با ناخن مصنوعى

س. اگر کسى ناخن مصنوعى بکارد، براى وضو و غسلش چه باید بکند؟

ج. در صورت کاشت ناخن، براى وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممکن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امکان برطرف‌کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این کار کند و وضو و غسل‌هاى بعدى را باید به‌صورت جبیره انجام دهد(یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نکند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود.

– هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

منبع :هدانا

احکام غسل و وضو با ناخن مصنوعى چیست ؟

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: