از کجا بفهمیم زخم معده داریم؟

زخم معده شایع ترین بیماری گوارشی ست که بر اثر تغذیه نامناسب به وجود می آید. درد زخم معده بسیار تند بوده که در دیواره معده و روده رخ میدهد این بیماری به خاطر تعادل آنزیم‌های گوارشی و تغذیه نامناسب شکل میگیرد

اگر فرد مبتلا به زخم معده به آن بی توجه باشد و برای درمان آن اقدام نکند باعث میشود که ایم زخم به دیواره های معده کشده شود و معده را سوراخ کند که درمان آن بسیا بسیار دشوار خواهد بود.

همچنین ببینید: دلایل سوزش معده و روش درمان

بیشتر زخم های معده به علت یک عفونت ویروسی بوجود می آیند. این عفونت توسط ویرویس‌هایی به نام «هلیکوباکترپیلوری» ایجاد می شود.

اسید معده همراه با یرخی ترشحات دیگر معده لایه های دیواره معده را ا بین میبرند و آن را زخم میکنند که در نهایت منجر به خون ریزی خواهد شد.

توضیحاتی که در بالا داده شده دلایل مهم ایجاد خم معده در بدن بیمار است . لازم به ذکر است که استرس و فشارهای عصبی و ذهنی باعث زخم معده نمیشوند ولی در روند شکل گیری آن بسیار موثر خواهد بود.

 

در ادامه مجله مراحم به ۱۰ نشانه شایع زخم معده اشاره خواهیم کرد:

شکم درد: اگر با فشار دادن ناحیه‌ای در میان سینه و شکم‌تان احساس درد و سوزش کردید ممکن است دچار زخم معده شده باشد.
سوء هاضمه: این بیماری می‌تواند از سوء هاضمه و گاز معده پدید آید. مراقب آروغ و سکسکه‌های مکرر در خود باشید چرا که این ۲ می‌تواند حاکی از بروز زخم معده باشد.

تهوع: با توجه به عدم تعادل آنزیم‌های گوارشی اگر در ابتدای صبح که معده‌تان
‌ خالی‌ است دچار احساس خفیف تا تهوع زیاد شدید احتمالا درگیر زخم معده هستید و سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.
احساس سنگینی شکم: حس سنگینی که بعد از خوردن آب فراوان بهتان دست می‌دهد یا احساس یک وزنه سنگین در شکم یکی از نشانه‌های بارز زخم معده است.

علائمی شبیه آنفولانزا: خستگی، ضعف عمومی، تب و تهوع علائمی از بیماری آنفولانزا است اما در برخی از موارد این نشانه‌ها بیانگر یک بیماری جدی دیگر است. در برابر این علائم، بی اهمیت نباشید چرا که بیمارانی که در گیر زخم معده هستند در ابتدا این نشانه‌ها را دارا بودند.

همچنین بخوانید: برای زخم شدن معده چی بخوریم؟ و چی نخوریم؟

از دست دادن اشتها: درد معده ناگهانی که بعد از خوردن غذا به فرد مبتلا به زخم معده دست می‌دهد به مرور زمان فرد را دچار بی‌اشتهایی شدید می‌کند و به عبارتی دیگر بیمار دیگر از غذا خوردن و درد بعد از آن می‌ترسد.

گرسنگی بیش از حد: ممکن است پس از اینکه غذا خوردید ساعاتی بعد احساس درد و ناراحتی و البته گرسنگی کنید. این احساس گرسنگی آن هم در حالی که به تازگی غذا خورده اید نتیجه سوء هاضمه غذای قبلی است که خود نشانه ای از زخم معده است.

همچنین بخوانید: این خوراکی ها زخم شدن معده را بدتر میکنند

کاهش وزن ناگهانی: برخی از افراد هنگاهی که دچار کاهش وزن می‌شوند احساس رضایت و خشنودی دارند اما نمی‌دانند پشت این کاهش وزن ناگهانی چه بیماری دردناکی پنهان شده است. با از دست دادن اشتها بطور طبیعی، بیماران دچار کاهش وزن شدید می‌شوند. اگر بعد از غذا خوردن دچار استفراغ می‌شوید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است درگیر زخم معده باشید.

استفراغ خونی: به دلیل گردش آنزیم‌های گوارشی روده و معده در سطح بالا، اغلب استفراغ با خون همراه است. استفراغی که با خون همراه باشد نشانه پیشرفته بودن زخم معده است، این علامت بسیار جدی و خطرناک محسوب می‌شود.
تغییر رنگ مدفوع: رنگ مدفوع شما و حرکات روده و مشاهده خون در مدفوع می‌تواند نشانه زخم معده‌هایی باشد که سایز و دردشان بیشتر و بیشتر می شود.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: