افشاگری درباره دو سال پخش نشدن سرود ای امام

افشاگری درباره دو سال پخش نشدن سرود ای امام

حمید شاهنگیان یکی از کارکنان صدای و سیما که از اوایل انقلاب تا دهه ۶۰ در این سازمان دولتی مشغول به کار بود که به افشاگری درباره علت پخش نشدن دو سال سرود ای امام از صدا و سیما پرداخت. 

حمید شاهنگیان سازنده این سرود است که در زمان ورود امام در فرودگاه توسط دانشجویان اجرا شد . 

افشاگری درباره دو سال پخش نشدن سرود ای امام

افشاگری درباره دو سال پخش نشدن سرود ای امام ,شاهنگیان

شاهنگیان در گفته هایش اینطور توضیح داد :
سرود «خمینی ای امام» برای دو سال غیرقابل پخش بود! یعنی مگر از «خمینی ای امام» سرودی انقلابی‌تر سراغ دارید؟ دلیلش این بود که با کلمه «مجاهد» شروع می‌شد! این دستور را یک آدم نفهمی که هنوز هم زنده است و آن زمان در صداوسیما بود، صادر کرد. او اختیار داشت بنویسد با توجه به اینکه با کلمه‌ مجاهد شروع می‌شود، غیرقابل پخش است.

برای همین، صداوسیما دو سال این سرود انقلابی را پخش نکرد.

من به‌دلیل اینکه خودم این سرود را ساخته‌ام، روی این موضوع حساسیت دارم.
خب، همین تفکر است که در جایی دیگر می‌نویسد نشان‌ دادن ساز ممنوع است.

حمید شاهنگیان گفت طی مصاحبه ای که با شبکه افق داشتم اولین حرفی که زدم این بود که من نمی‌فهمم،‌ سازی که ساختش حلال است، حملش مجاز است، دیدن، آموزش و نواختنش اشکالی ندارد و تمام کارهای انقلابی و غیرانقلابی که می‌شنویم محصول آن است؛ چگونه دیدنش از قاب تلویزیون اشکال دارد؟

آخر این‌ چه منطقی پشتش دارد؟ این منطق ندارد یا اگر هم دارد، منطقش اعلام نشده و ما نمی‌دانیم، جامعه نمی‌داند. باید منطقش اعلام شود و بگویند به این دلیل دیدن ساز از تلویزیون حرام است. بعد از اینکه ضبط تمام شد، همه عواملی که آن پشت بودند دست زدند. گفتند خدا پدرت را بیامرزد، بالاخره یک نفر پیدا شد که این حرف را بزند.

علت ممنوعیت پخش سرود ای امام در صدا و سیما

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: