امشبم طولانی ترین شب سال است

امشبم طولانی ترین شب سال است

امشب طولانی ترین شب سال است

امشبم طولانی ترین شب سال است ,  طولانی ترین شب , طولانی ترین شب سال, انقلاب زمستانی
امشبم طولانی ترین شب سال است , طولانی ترین شب , طولانی ترین شب سال, انقلاب زمستانی
شب گذشته درحالی مردم کشورمان مراسم شب یلدا را با دور هم نشینی اعضای خانواده به جای آوردند که امروز اخباری مبنی بر وجود شب یلدا برای امشب به دلیل بلند ترین شب سال مطرح شده است .

  انقلاب زمستانی

علی اکبر نیری کارشناس تقویم اظهارداشت:در ابتدا باید ببینیم که شب یلدا چه شبی است که متاسفانه در قانون برای آن هیچ تعریفی نشده است.

وی به تاریخچه تقویم هجری شمسی اشاره کرد و افزود:در سال ۱۳۰۴ مجلس شورای ملی وقت رسما تقویم هجری شمسی را به تصویب رساند که براساس آن ۶ ماه اول سال ۳۱ روزه ، ۵ماه بعدی ۳۰ روزه و ماه اسفند نیز براساس سال کبیسه زمانی ۲۹ روزه و زمانی ۳۰ روزه است.که امسال نیز به دلیل کبیسه بودن سال ۹۵، اسفند ۳۰ روزه خواهد بود.

نیری با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از موضوعات در قانون مغفول مانده است گفت:شب یلدا و حتی مهمتر از آن برای مدل کبیسه گیری هیچ تعریفی در قانون وجود ندارد. در واقع ما نمی دانیم منظور از شب یلدا ، بلندترین شب سال است یا آخرین شب پاییز.

این کارشناس تقویم ادامه داد:منتها از دید ما لحظه ای در سال وجود دارد به نام انقلاب زمستانی. انقلاب زمستانی طبق تعریف جهانی لحظه ای است که طول دایره البرجیه خورشید به ۲۷۰ درجه دقیق برسد . این اتفاق امروز در ساعت ۱۴ و۱۴دقیقه اتفاق افتاده است و از این رو امشب از لحاظ زمان ، بسیارناچیز از شب گذشته طولانی تر است .ولی این موضوع لزوما بدین معنی نیست که امشب را هم شب یلدا بدانیم.اگر در قانون مشخص شده بود طولانی ترین شب سال ، دیگر مشکلی نداشتیم.

وی گفت:ریشه شب یلدا در عرف در حال حاضر آخرین شب پاییز است که فردای آن زمستان شروع می شود ولی اگر روی ثانیه ها بخواهیم دقیق شویم باید بگوییم قانون باید بگوید وقانون هم در این مورد چیزی نگفته است.البته طولانی ترین شب هم برای خود معنای دیگری دارد و باید دید طولانی ترین شب از کجا مورد توجه است ؛ از مشهد ،چابهار یا از تهران .چون در این شهرها هم شب ها از نظر زمان متفاوت است.

منبع: جام جم

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: