ایران درخواست عربستان را رد کرد

ایران پیشنهاد عربستان سعودی را رد کرد

پیشنهاد نفتی عربستان به ایران, درخواست عربستان از ایران برای کاهش تولید نفت, درخواست عربستان به ایران, تعداد تولید بشکه نفت ایران

پیشنهاد نفتی عربستان به ایران

مجله مراحم؛ مؤسسه استراتفور گزارش داد ایران پیشنهاد عربستان را برای محدود کردن عرضه نفت به بازار جهانی رد کرده است.

عربستان سعودی قبول کرد تا تولید نفت خود را از ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز به ۱۰.۲ میلیون بشکه کاهش دهد به شرطی که ایران نیز تولید نفت خود را در رقم ۳.۶ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارد. گزارشات حاکی از آن است که این پیشنهاد از سوی تهران رد شده است.
 
براساس گزارشات موجود، ایران پیشنهاد فریز تولید نفت خود را به این دلیل که در تلاش است تا میزان تولید نفت را به زمان پیش از تحریم‌ها بازگرداند رد کرده است.
 
در حال حاضر ایران به طور متوسط روزانه ۳.۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که این رقم از ماه ژوئن تاکنون ثابت بوده است.
 
تهران در ماه سپتامبر اعلام کرد که نمی‌تواند تولید نفت سبک خود را بدون سرمایه‌گذاری‌های جدید افزایش دهد.
 
به نظر می‌رسد دشواری‌های سیاسی چنین تصمیمی در راستای فریزکردن تولید نفت ایران یکی از مهمترین دلایل شکست این توافقات است چرا که دولت ایران نسبت به هرگونه اقدام منتقدان در صورت توافق برای محدود کردن تولید نفت کشور تحت فشارهای خارجی نگران است.
 
با همکاری یا بدون همکاری ایران، کاهش نسبتاً کم تولید نفت عربستان در ۳ ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ دور از انتظار نخواهد بود.
 
از سوی دیگر بازگشت نفت ۲ میدان نفتی نیجریه در آینده نزدیک ۵۰۰ هزار بشکه در روز به مازاد عرضه نفت در بازار جهانی خواهد افزود. لیبی نیز تولید نفت خود را ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است و عراق نیز ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خود اضافه کرده است.
 
پیش‌بینی می‌شود با بازگشت نفت برخی میادین نفتی در جهان، حدود ۸۵۰ هزار بشکه نفت اضافی به بازار جهانی عرضه می‌شود که در این رقم تولید نفت یک میدان فراساحلی قزاقستان که از ماه اکتبر شروع به فعالیت خواهد کرد، لحاظ نشده است.
 
در تابستان سال جاری عربستان سعودی با هدف پاسخگویی به نیاز برق برای سرمایش و تهویه ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را افزایش داد در صورتیکه ریاض این ۴۰۰ هزار بشکه را در ۳ ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ از تولید خود کم نکند این میزان نفت باید به جای دیگری یا به بازار صادراتی و یا به تاسیسات ذخیره‌سازی نفت سعودی‌ها هدایت شود.
 
از سوی دیگر سعودی‌ها به این نتیجه رسیدند که عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی می‌تواند قیمت این حامل انرژی را بیش از پیش کاهش دهد به همین دلیل و با هدف جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت، احتمالاً سعودی‌ها تولید نفت خود را به میزان نسبتاً کمی کاهش می‌دهند.
 
یکی دیگر از گزینه‌های موجود فریز کردن سطح تولید نفت سعودی‌ها است و انتظار برای تاثیر آن بر قیمت نفت است. پیش‌بینی می‌شود توافق برای فریز نفت بالاترین احتمال را در نشست پیش روی کشورهای نفتی داشته باشد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: