اینجا آبشار «آسیاب خرابه» جلفا است (تصاویر)

مجله مراحم; در سفر به نقاط مختلف کشورمان ایران ، زیبایی های چشم نوازی به چشم می خورند . زیبایی هایی که تا مدت ها تصاویر فراموش نشدنی خود را در ذهن ها به یادگار می گذارند. در هرجا دستان طبیعت  به یاد ماندنی ترین تصاویرشان را خلق کنند . گاه این زیبایی ها را در دشت و بیابان به تصویر می کشد ، در گوشه ای دیگر جنگلی پر درخت را به وجود می آورد ، و گاهی با عنصر حیات بخش آب به زمین جلوه می بخشد .

آب با خودش زندگی و حیات می آورد .در رودخانه ها جریان می یابد و در گذر از مناطق گوناگون ، رنگ سبز به آنها می پاشد . در مسیر با جوش و خروش، خودش را به سنگ ها می کوبد تا نوای آهنگینش در همه جا بپیچد . چه زیباست موسیقی آب … گویی نت های موسیقی را به شکلی عجیب کنار هم می چیند و قطعه ای بی پایان را می نوازد…

گاهی همین رودخانه ی پر جوش و خروش خودش را به پایین دست ها پرتاب می کند و اوج نوای آهنگینش را در طبیعت طنین انداز می کند . آب سر ریز شده از رودخانه می شود آبشار تا در گوشه ای از طبیعت زیبای خداوند جلوه ای خاص را به نمایش بگذارد .

امروز ما هم می خواهیم به یکی از همین آبشارهای زیبا در کشورمان برویم. قصد سفر به #طبیعت استان آذربایجان شرقی را داریم . پس کوله بارتان را ببندید و آماده ی سفر شوید .

 

عکس آبشار آسیاب خرابه,تصاویر آبشار آسیاب خرابه,طبیعت جلفا

آبشار آسیاب خرابه

به سوی شهرستان جلفا می رویم

کوله بارمان را می بندیم و راهی جاده ها می شویم . مقصدمان جایی در #شمال غربی ایران است که زیبایی های زیادی را در خود جای داده است . در پایان مسیر ، شهرستان جلفا در شمال کوه کیامگی داغ و در حاشیهٔ جنوبی رود ارس خودنمایی می کند. شهرستانی سرشار از خاطره ها که با قرار گرفتن در مرز ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان به یکی از قطب های تجاری ایران تبدیل شده است .

این شهر دیدنی با مردمان مهمان نوازش جلوه های منحصر به فردی را به چشمان ما هدیه می دهد . از محوطه های تاریخی پر از داستان و رمز و راز گرفته تا طبیعتی سخاوتمند و جادویی همه و همه به آراستن این شهر پرداخته اند .

امروز مهمان یکی از جلوه های خدادادی این شهر هستیم که با همه ی زیباییش ما را به سوی خود فرا می خواند .پس شهر را با همه ی دیدنی هایش رها کرده و به دامان طبیعت می رویم …

 

آبشار آسیاب خرابه

در ۲۷ کیلومتری شهر هادی شهر و ۱۵۰ کیلومتری شهر تبریز یکی از شاهکارهای خلقت انتظار ما را می کشد . شاید تصور وجود یک آبشار زیبا در میان کوه های نارنجی که اثری از سرسبزی ندارند ، مشکل به نظر برسد اما آسیاب خرابه همه ی این معادلات را بر هم زده و تصویر متفاوتی را در طبیعت نگاشته است. اینجا محوطه ای ۲۵۰ متری و خانه ی چندین ساله ی شاهکار  طبیعت جلفا است . چشمه هایی که آب خود را از کوه های کیامکی در شمال غربی استان می گیرند و پس از جریان یافتن ، در آغوش چندین آبشار های کوچک و بزرگ از بالای کوه به سمت پایین سرازیر می شوند .

دیواره های آبشار لباس سبزی از خزه ها و سایر گیاهان آبزی بر تن کرده اند و یکی از چشم نواز ترین مناظر را به وجود آورده اند. زیبایی ها دو چندان می شود وقتی که چشمها به چشمه ای که اطرافش چندین درخت انجیر است می افتد . سر ها که بچرخد در سمت راست دره آبشارهای ریز و درشت در حال سر ریز شدن هستند و نسیم خنکی که بر صورت می وزد گاهی قطرات آبی بر صورت می نشاند . شاید این همان تصویری است که در رویاها نقش بسته اما چشم که باز کنی می بینی اینجا آسیاب خرابه است و همه چیز واقعیت دارد.

آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
 
 

دلیل نام گذاری

در نزدیکی آبشار ، یک آسیاب آبی وجود دارد که دارای ۱۰ متر ارتفاع و محوطه ی ۲۰۰ متر مربعی است. این آسیاب در گذشته مورد استفاده مردم قرار می گرفته است . در گذر زمان قسمت های زیادی از آن تخریب شده و کاربرد خود را از دست داده است. وجود این آسیاب باعث شده تا این منطقه به آسیاب خرابه شهرت پیدا کند. نام این آبشار در زبان ترکی آذربایجانی ” خراب دییرمان ” است.

 

آبشار آسیاب خرابه
photo by Saeid Ahmadzadeh
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: