کره شمالی بزرگترین آزمایش اتمی را انجام داد

http://img.morahem.com/wp-content/uploads/2016/09/81910541-70429082.jpg

 

مقام‌های نظامی کره جنوبی می‌گویند تصور می‌شود که کره شمالی پنجمین و بزرگترین آزمایش اتمی خود را انجام داده باشد.
 
به گزارش مجله مراحم؛ صبح امروز جمعه زمین لرزه‌ای مصنوعی به قدرت ۵.۳ درجه در نزدیکی یک محل آزمایش‌های اتمی کره شمالی ثبت شد.
 
رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای که خبرگزاری یونهاپ منتشر کرد گفت:‌ “براساس ارزیابی ما کره شمالی بزرگترین آزمایش اتمی خود را انجام داده است.”
 
براساس این بیانیه بازدهی انفجار ۱۰ کیلوتن تخمین زده می‌شود که تقریبا دو برابر آزمایش ماه ژانویه کره شمالی است. کره شمالی در آن زمان گفته بود که با موفقیت یک بمب اتمی هیدروژنی را آزمایش کرده است؛ ادعایی که خیلی از تحلیلگران زیر سوال بردند.
 
خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی پیشتر از وقوع یک “زلزله مصنوعی” خبر داد.
 
لرزش نزدیک نقطه‌ای به نام پانگی-ری ثبت شد که قبلا محل انجام آزمایش اتمی بوده است. سازمان زمین شناسی آمریکا گفت که لرزش در این ناحیه ردیابی شد و ناشی از انفجار بوده است.
 
کره شمالی رسما انجام آزمایش اتمی تازه‌ را تایید کرده است.

 

http://img.morahem.com/wp-content/uploads/2016/09/8474851633.jpg
 
تصاویر اخیر ماهواره‌ای و اطلاعاتی حاکی از افزایش فعالیت در سایت پانگی-ری است، جایی که کره شمالی در ماه ژانویه چهارمین آزمایش اتمی خود را انجام داد.
 
این کشور براساس تحریم‌های سازمان ملل از انجام آزمایش‌های اتمی یا فناوری موشکی منع شده است اما در ماه‌های گذشته یک رشته پرتاب‌های موشکی انجام داده و دشمنانش را به حمله اتمی تهدید کرده است.
 
جمعه روز ملی کره شمالی است که در آن تاسیس این کشور جشن گرفته می‌شود.
 
کره شمالی از این رویدادها به عنوان فرصتی برای نمایش قدرت نظامی خود استفاده می‌کند.
 
تازه‌ترین آزمایش اتمی در ماه ژانویه ظاهرا با انفجار یک بمب هیدروژنی همراه بود اما آن ادعا مستقلا تایید نشده است.

کره‌شمالی و سلاح‌های اتمی
 
اکتبر ۲۰۰۲: این کشور برای اولین بار به وجود یک برنامه مخفیانه اتمی اذعان کرد.
 
اکتبر ۲۰۰۶: اولین مورد از سه انفجار اتمی زیرزمینی اعلام شد، که در محلی به نام پانگی-ری بود.
 
مه ۲۰۰۹:‌ یک ماه پس از ترک مذاکرات بین المللی در ارتباط با برنامه اتمی، کره شمالی دومین آزمایش اتمی زیرزمینی‌اش را اعلام کرد.
 
فوریه ۲۰۱۳: یک آزمایش سوم اتمی با استفاده از آنچه رسانه‌های این کشور “یک وسیله مینیاتوری و سبک تر اتمی” توصیف کردند، انجام شد.
 
مه ۲۰۱۵: پیونگ یانگ مدعی پرتاب آزمایشی موشکی از یک زیردریایی شد، موشکهایی که ردیابی آنها دشوارتر از موشکهای زمینی است.
 
به گزارش بی.بی.سی در پی فعالیتهای اخیر کره شمالی تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور به طور قابل توجهی افزایش یافت اما تاثیر محسوسی بر عزم این کشور برای بدل شدن به یک قدرت اتمی نداشته است.
 
پکن که نزدیک‌ترین متحد کره شمالی است مکررا به آزمایش‌های اتمی این کشور اعتراض کرده اما نمی‌خواهد کاری کند که باعث بی ثباتی همسایه‌اش شود.

 

واکنش‌های بین‌المللی به آزمایش اتمی کره‌شمالی

 

پنجمین آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی با واکنش‌های تند و مخالفت کشورهای خارجی از جمله آمریکا، چین و ژاپن و کره جنوبی مواجه شد.
 
 با تایید کره جنوبی مبنی بر اینکه کره شمالی پنجمین آزمایش هسته ای خود را روز جمعه انجام داده است، شورای امنیت ملی ژاپن هم نشست فوق العاده تشکیل داد، ژاپن اعلام کرده است که در این نشست آخرین تحولات درباره این آزمایش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
این در شرایطی است که کشورهای آمریکا، کره جنوبی و ژاپن با انتشار بیانیه هایی اقدام امروز کره شمالی را محکوم کرده اند.
 
دولت ژاپن براساس شواهد علمی و زمین شناسی انجام این انفجار را تایید و اعلام کرد که «یو شیهیده سوگا»، سخنگوی کابینه این کشور نیز دستور برگزاری نشست فوق العاده فوری در شورای امنیت این کشور را صادر کرد.
 
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در واکنش به آزمایش هسته‌ای کره شمالی اعلام کرد اقدامات این کشور با عواقب جدی روبه‌رو خواهد شد.
 
چین نیز روز جمعه از همه طرفها در جامعه بین المللی خواست تا در پی آزمایش هسته ای اخیر کره شمالی خویشتنداری خود را حفظ کنند و تاکید کرد هرج و مرج یا جنگ در شبه جزیره کره به نفع هیچکس نیست.
 
رئیس جمهوری کره جنوبی نیز به طور رسمی در بیانیه خود از آزمایش هسته ای جدید کره شمالی خبر داده و آن را محکوم کرده و آورده است که کره شمالی با این اقدام به سمت خودفروپاشی رفته و منزوی تر خواهد شد.
 
به دنبال وقوع زمین لرزه ای به قدرت ۵.۳ دهم ریشتر در کره شمالی که صبح امروز رخ داد، بیشتر منابع منطقه ای و رسانه ای حدس زده اند که این کشور طبق برنامه های گذشته خود یک آزمایش دیگر انجام داده باشد.
تا اینکه تلویزیون دولتی «کی سی تی وی» و پایگاه خبری روزنامه «پیونگ یانگ تایم» کره شمالی، انجام پنجمین آزمایش هسته ای در این کشور را تایید کردند.
 
«لاسینا زربو» رئیس سازمان پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBTO) نیز امروز اعلام کرد که بررسی های صورت گرفته در خصوص فعالیت های لرزه نگاری آزمایش احتمالی هسته ای کره شمالی، نشان می دهد بزرگی این لرزش ها نسبت به لرزه های آزمایش هسته ای قبلی این کشور که دی ماه سال گذشته در همین منطقه به ثبت رسیده بود، بزرگتر و گسترده تر است.
 
سامانه آزمایش هسته ای پانجی ری کره شمالی از سال ۲۰۰۶ تا کنون چهار آزمایش هسته ای را تجربه کرده است که دومین آن در ۲۰۰۹، سومین در ۲۰۱۳ و چهارمین آنها به قدرت ۵.۱ کیلو تن در ژانویه امسال میلادی (دی ماه گذشته) بوده است.
 
این کشور شش ژانویه سال ۲۰۱۶ (۱۶ دی ماه ۹۴) نیز نخستین بمب هیدروژنی خود را نیز آزمایش کرد.
 
اگر چه یک مقام نظامی کره جنوبی در گفت و گو با رویترز احتمال داد این انفجار ۱۰ کیلو تنی بوده باشد، اما جفری لویس، رییس موسسه مطالعات بین المللی آمریکا مستقر در کالیفرنیا نیز امروز شدت این انفجار را ۲۰ تا ۳۰ کیلو تن اعلام کرد، که در مقایسه با چهار آزمایش قبلی این کشور که ۱۰ کیلو تنی بودند، قوی ترین آنها به حساب می آید.
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: