بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری ۴۶)

ما در اینجا سعی کرده ایم با انتخاب گزیده هایی متفاوت و زیبا از کتاب های مختلف آثار نویسندگان بزرگ، شما را با این کتاب ها آشنا کرده باشیم، شاید گام کوچکی در جهت آشتی با یار مهربان کودکی مان برداشته باشیم.
 
*****
 
چون آدمی از موهبت خرد برخوردار است، لذا می تواند تجربه های خود را تجزیه و تحلیل کرده ببیند که کدام یک وسیله تکامل و عقب ماندگی اوست. انسان تا رسیدن به هدف خود که رفاه و آرامش است نیروهای فکری و جسمی خود را پرورش می دهد.
 
همانگونه که اسپینوزا گفته است نقطه مقابل رفاه و آرامش غمگینی و افسردگی است. این بدان معنی است که شادی محصول خرد است و افسردگی نتیجه در پیش گرفتن راه غلط زندگی. این موضوع در کتاب عهد عتیق مورد تایید قرار گرفته است، آنجا که می گوید اسرائیلیان زندگی عاری از شادی دارند گرچه در فراوانی غوطه ورند، این گناهی بزرگ برای آن قوم است.
بنام زندگی | اریک فروم
 
 

مجله مراحم

 
بزودی. بزودی. بزودی. بزودی…
این بزودی یعنی کی خواهد بود؟
چه کلمه ی هراس انگیزی است این بزودی.
بزودی ممکن است یک ثانیه ی دیگر باشد. بزودی می تواند یک سال طول بکشد.
این بزودی، آینده را در هم می فشارد، آن را کوچک می کند و دیگر هیچ چیز مطمئنی در کار نخواهد بود، هیچ چیز مطمئنی. هرچه هست، دودلی و تزلزل مطلق خواهد بود.
بزودی هیچ نیست و همه چیز است.
قطار به موقع رسید | هاینریش بل
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
… زمانی که بهت اختصاص داده اند به قدری کوتاه است که اگر یک ثانیه را از دست بدهی تمامِ زندگی ات را از دست داده ای، زیرا درازتر نیست، به همان درازیِ زمانی می پاید که از دست می دهی.
 
پس اگر به راه افتاده ای، به هر بهائی ادامه اش بده؛ فقط سود می بری، خطر نمی کنی، ولی اگر پس از نخستین گام ها برگشته بودی و از پلکان پائین رفته بودی همان اول می افتادی و نه شاید، بلکه مسلما.
 
پس اگر چیزی در راهروها پیدا نمی کنی درها را بگشا، اگر چیزی پشتِ این درها نمی یابی اشکوبهای دیگر هست و اگر چیزی آن بالا نمی یابی، نگران نباش، جست بزن و از پلکانِ دیگر بالا برو. تا هنگامی که از بالا رفتن دست برنداشته ای، پله ها پایان نمی گیرد، زیرِ پاهای بالا رونده ات آنها تا بیکران افزایش خواهد یافت.
مجموعه داستان های کوتاه | فرانتس کافکا
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
 
… سال ها پیش از زبان شیرین مرحوم دکتر رضازاده شفق شنیدم که می گفتند:
انتقاد ورزش ملی ایرانی هاست. هرکس صبح که از خواب برمی خیزد در یک صف طولانی از مردم قرار می گیرد و با بازکردن دستهای خود به دو طرف همه ی کسانی را که پیش روی هستند مورد انتقاد قرار می دهد.
 
غافل از اینکه عده زیادی پشت سر او ایستاده اند و با دست به او اشاره می کنند. اما متاسفانه باید بدانیم که این ورزش ملی جامعه را سالم تر نمی کند چون لبه تیز عیب جویی هرگز متوجه خود انتقاد کننده نمی شود و افزون بر این متاسفانه مردم انتقاد را جانشین اقدام به حساب می آورند.
جامعه شناسی خودمانی | حسن نراقی
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

برای مردم تفکر همچون بری طاقت فرساست. بنابراین همان قدری که کار حرفه ای شان ایجاب میکند می اندیشند و همانقدری که برای تفریحات مختلف شان لازم است و نیز برای گفتگو و بازی، که ازین رو باید طوری ترتیب داده شوند که آنها بتوانند با حداقل اندیشه ی ممکن کارشان را پیش ببرند ولی اگر در اوقات فراغتشان چنین تسهیلاتی نداشته باشند به جای اینکه کتابی به دست بگیرند و قدرت اندیشه شان را محک بزنند، ساعت ها کنار پنجره ولو میشوند و به پیش پا افتاده ترین اتفاقات چشم می دوزند و به این ترتیب واقعا برایمان میشوند مصداق این سخن آریوستو که: چه رقت آورند ساعاتِ بیکاریِ نادانان!

متعلقات و ملحقات | آرتور شوپنهاور
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
زندگی ات را بر مبنای ترس بنا نکن؛ بی هیچ واهمه ای زندگی کن. تنها در این صورت است که به معنای واقعی کلمه، زندگی کرده ای.
ترس، تو را بسته نگه می دارد و مانعِ باز شدن و شکوفایی ات می شود.
ترس موجب می شود که پیش از اقدام به هرکاری، هزار و یک نگرانی و دغدغه راهِ تو را سد کنند.
دغدغه ها و وسواس ها، تو را سردرگم تر می کنند.
این ها سیاه چاله های کهکشانِ روح تواند.
انسان جایزالخطاست.
خطا کردن، لازمه ی انسان بودن و نیز انسان شدن است.
فقط یک چیز را در خاطر داشته باش: سعی کن خطاهای خود را تکرار نکنی. تکرارِ خطاها نشانه ی حماقت است.
فهم عاشقانه ی هستی | مسیحا برزگر
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
در مورد عشق بیشتر دوست داریم گیرنده باشیم تا دهنده. به همین دلیل وقتی از طرف مقابل خود ناراضی هستیم، از او می پرسیم آیا عاشق من هستی؟ ولی آیا وقتی یکی از طرفین بیش از طرف دیگر عشق می ورزد، عشق آنها دوام خواهد یافت؟
البته هر چیزی ممکن است. شاید آدم عشق ورزی را بیابید که زیاد از شما توقع عشق ورزیدن نداشته باشد ولی به طور کلی، نمی توانید در بلند مدت دنبال گرفتن عشق باشید بدون آنکه قدری از آن را تلافی کنید.
عشق و دوستی خیابان دوطرفه اند. قبول عشق هم هنر است. اینکه یاد بگیریم عشق را بزرگوارانه بپذیریم خیلی به رابطه کمک می کند.
نظریه انتخاب | دکتر ویلیام گلاسر
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

نزدیک به زمین زندگی کنید. همواره ساده بیندیشید.
در مشاجرات، عادل و بخشنده باشید. در حکومت، سعی در فرمانروایی و سلطه نداشته باشید. در کار، آن چیزی را انجام دهید که از آن لذت می برید. در زندگی خانوادگی، همیشه در دسترس و حاضر باشید. وقتی از اینکه خودتان هستید خوشنودید و از رقابت و مقایسه دست کشیدید، همگان به شما احترام می گذارند.
تائو ت چینگ | لائو تزو
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

کینه ها و دشمنیهای نژادی ریشه هایی در منشا قومی دارد، اما به احتمالِ بیشتر زاده ی تفاوت های فرهنگِ اکتسابی در زبان، پوشاک، عادت، اخلاقیات یا دین است.
این گونه کینه ها درمانی جز آموزش و پرورش بیشتر ندارند. آگاهی از تاریخ به ما خواهد آموخت که تمدن، حاصلِ همکاری است که تقریبا همه ی انسانها در آن سهم داشته اند.
تمدن میراثِ مشترک ماست و همه مدیون آن هستیم.
انسانِ متمدن، در رفتار با هر زن و مردِ دیگر هر قدر هم حقیر باشد نشان می دهد که وی نماینده ی یکی از آن گروه های سازنده و صاحب سهم است.
درسهای تاریخ | ویل دورانت
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
همیشه لحظه ای فرا می رسد که آدمی از دیدنِ چشم اندازی سیر می شود. همچنان که مدت ها لازم است تا چشم اندازی را به اندازه ی کافی ببینیم.
کوه و آسمان و دریا همانند چهره هایی هستند که اگر آدمی به جای دیدنِ آن ها بدان نیک بنگرد، به خشکی و بی حاصلی و یا شکوهِ آن ها پی می برد؛ ولی هر چهره ای برای آنکه گویا باشد باید پیوسته در برابرِ تازگی قرار گیرد.
 
جهان، گاه به سببِ فراموشی ما، در چشمِ ما تازه می نماید. به جای ستایشِ این پدیده، مردم گله می کنند که خیلی زود از دنیا سیر و خسته می شوند.
عیش | آلبر کامو
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

چرا آدم مجبور است مدام بین دو یا چند چیز یکی را انتخاب کند؟ چرا ناچار است مدام تصمیم بگیرد و بر سر این تصمیم ها با خودش جدال داشته باشد؟
بخش هایی از وجودش را به نفع بخش های دیگری سر ببرد و قربانی کند و سال ها بعد بفهمد تصمیمش اشتباه بوده، اثرات تصمیمش مثل ترکش های خمپاره به گوشه های زندگی خودش و بقیه خورده و زندگی خودش و بقیه را به گند کشیده.
 
هر تصمیم اشتباهی مثل زنجیر، اشتباهات بعدی را به دنبال داشته است؟ سال ها بعد وقتی برمی گردد و پشت سرش را نگاه می کند، این زنجیر می پیچد دور حلقش و راه نفسش را تنگ می کند… بعضی چیزها را نه می شود دور ریخت و از شرشان خلاص شد، نه می شود نگه داشت و با خاطراتی که زنده می کند کنار آمد.
درختم دلشوره دارد | فریده خرمی
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

جالب است که مردان و زنان در شکم مادر شکل می گیرند و در آنجا در دنیای خودشان نسبت به همه چیز بی تفاوت هستند، ولی به این دنیا که می آیند مجبورند مبارزه کنند.
شاه باشد یا سرباز، مذهبی باشد یا قاتل، زن راهبه در روسیه باشد یا زن انگلیسی در بارداباس، یک چیز مسلم است این که باید جنگید ولی با این حال همه چیز همیشگی نیست و روزی سرانجام می توان از همه چیز و همه کس گریخت. البته هرگز کسی نمی تواند از خودش بگریزد.
آنا خوسیفا | ژوزه ساراماگو
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 
 

مجله مراحم

 
داشتم می گفتم هر گندی که توی این عالم هست زیر سر آدمها است، هنوز هم به این حرف اعتقاد دارم اما این موضوع چیزی رو در مورد عوضی بودن این دنیا تغییر نمی دهد. در واقع یکی از دلایل عوضی بودن این دنیا این است که آدمهایش هر غلطی که خواسته اند کرده اند.
 
شرط میبندم که اگر غلطی هست که نکرده باشند به خاطر دل سوزی و شرافت و این جور چیزها نبوده. لابد نتوانسته اند بکنند.
حکایت عشقی بی قاف بی شین بی نقطه | مصطفی مستور
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
اگر جدا دلتان میخواهد پدر و مادرتان را اذیت کنید کمترین کاری که از شما برمی آید رفتن به وادیِ هنر است. شوخی نمی کنم. با هنر نمی شود چرخه ی زندگی را چرخاند. هنر روشی بسیار انسانی برای قابل تحمل تر کردن زندگی ست.
به خدا سرو کله زدن با هر هنری – لازم نیست کارتان را خوب بلد باشید یا نه – راهیست برای تعالی روحتان. توی حمام آواز بخوانید، قصه تعریف کنید، شعری برای یکی از رفقایتان بسرایید، حتی اگر شده یک شعر آبکی مزخرف. تا جایی که برایتان مقدور است از این کارها بکنید. پاداش عظیمی نصیبتان می شود، با این کار شما چیزی را خلق کرده اید.
مرد بی وطن | کورت ونه گوت
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)
 

مجله مراحم

 
فقط مرغ های دریایی اند که از توفان نمی هراسند، حتی وقتی در میان دریاها جهت خود را گم می کنند و جایی برای نشستن پیدا نمی کنند، آن قدر بال می زنند که توفان فرو نشیند و زمینی برای نشستن بیابند یا در همان اوج جان می دهند، آن که در میان امواج می افتد مرغ دریایی نیست… مرغ دریایی در اوج می میرد، آخرین توان خود را صرف اوج گرفتن می کند تا سقوط را نبیند!
ضد خاطرات | آندره مالرو
 
بهترین متن ها در میان کتاب ها (سری 46)

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: