بیوگرافی فرح دیبا همسر محمدرضا پهلوی + عکس های فرح دیبا

بیوگرافی فرح دیبا همسر محمدرضا شاه پهلوی و بیوگرافی فرح پهلوی سومین همسر محمدرضا پهلوی و عکس های فرح دیبا را در ادامه ببیینید.

عکس فرح دیبا

بیوگرافی فرح دیبا همسر محمدرضا شاه,عکس فرح دیبا

بیوگرافی فرح دیبا

بیوگرافی فرح دیبا متولد ۲۲ مهر ۱۳۱۷ در تبریز است.

مجله مراحم : تاریخ و مرور آن موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در برمی‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.

سومین و آخرین همسر محمدرضا شاه پهلوی؛ فرح دیبا جزو افرادی است که به واسطه جایگاهش منصب‌ها و دخل و تصرف های بسیاری را در عرصه های گوناگون داشت.

وی پس از تحصیلات ابتدایی در مدرسه ایتالیایی‌ها، ژاندارک و دبیرستان رازی تهران ادامه تحصیل داد و پس از آن به فرانسه رفت و تحصیلاتش را در رشته معماری ادامه داد.

ازدواج فرح دیبا با محمدرضا شاه پهلوی

فرح دیبا در سال ۱۳۳۸ با شاهزاده شهناز پهلوی و اردشیر زاهدی دختر و داماد محمدرضا شاه پهلوی آشنا شد. آن دو او را برای ازدواج به شاه که در سال ۱۳۳۶ از ثریا جدا شده بود، معرفی کردند و این معرفی در ۲۹ آذر ۱۳۳۸ منجر به ازدواج شد.

بیوگرافی فرح دیبا و همسرش محمدرضا پهلوی

این وصلت با تولد فرزند پسر آنها رضا محکم تر شد و به تدریج قدرت فرح نیز گسترش یافت.

فرح دیبا مسئولیت‌های گوناگونی را در دفتر مخصوصش عهده‌دار شد. مسئوليت بخش آموزش و پرورش، بخش بهداشت و درمان، بخش رفاه اجتماعی و بخش فرهنگ و هنر از جمله فعالیت های وی بودند.

فرح در طی اقداماتش مراکز و نهادهای گوناگونی را راه اندازی کرد که از بین آن ها می توان به سازمان ملی فولکلور ایران، تالار رودکی، انجمن ملی روابط فرهنگی با هدف ایجاد پیوند فرهنگی و هنری در میان ملت‌ها و نیز شناساندن فرهنگ و هنر جهانی، سازمان جشن هنر شیراز و … اشاره کرد.

همچنین ببینید: آلبوم عکس های محمدرضا پهلوی و فرح

علاوه بر این ها فرح در حوزه های آموزشی و بهداشتی نیز اقداماتی چون انجمن ملی حمایت کودکان، کنگره پزشکی ایران، جمعیت ملی مبارزه با سرطان، دانشگاه فرح پهلوی، آموزشگاه نابینایان رضا پهلوی، شورای عالی آموزش و پرورش، فرهنگستان علوم ایران و… را در پرونده خود دارد.

تاجگذاری فرح ديبا

همزمان با نزدیک شدن ارتباط فرح با محمدرضا، شاه طی اضافه کردن یک بند به قانون برای خود حق انتخاب نایب را تعیین کرد و به همین وسیله فرح را به عنوان نايت سلطنت منصوب کرد و بعد هم در چهارم آبان ۱۳۴۶ طی مراسمی آیین تاجگذاری را به طور مفصلی جا آورد.

تاج گذاری محمدرضا شاه,تاجگذاری فرح ديبا

همچنین ببینید: تصاویر رنگی از تاج گذاری محمدرضا شاه

سرانجام فرح ديبا

فرح ۳ فرزند دیگر به نام‌های فرحناز، علیرضا و لیلا به دنیا آورد.

یک ماه قبل از انقلاب ۱۳۵۷ و با اوج گیری اعتراضات مردمی، وی همراه همسرش، شاه، ایران را به طرف مصر ترک کرد و در ادامه پس از اوج گیری شعارهای مردمی و سفر به کشورهای اردن، آمریکا و پاناما، سرانجام به مصر بازگشت و در مصر، نظاره گر مرگ محمدرضا پهلوی بود.

فرح دیبا و نوه هایش

عکس نوه های فرح پهلوی,دختر فرح دیبا

منبع

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: