بیوگرافی بیتا فرهی و همسرش + عکس های شخصی

بیتا فرهی Bita Farrahi متولد ۱۳۳۷، تهران بازیگر، سینما و تلویزیون ایران است. وی فارغ‌التحصیل از مدرسه پاورس آمریکا است. وی با بازی در فیلم هامون به کارگردانی داریوش مهرجویی فعالیت خود را در سینما آغاز کرد.

بیوگرافی بیتا فرهی

او فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه هنر جان پاورس آمریکا در سال ۱۳۵۹ است. برای بازی در هامون توسط ناصر چشم آذر به مهرجویی معرفی شده و به سرعت مورد پسند او برای بازی در نقش مهشید قرار گرفت.

این گونه بود که کار خود را در سال ۱۳۶۸ با بازی در فیلم هامون به کارگردانی داریوش مهرجویی آغاز نمود و در سال‌های بعدی فعالیت خود را با کارگردانان بزرگی چون احمدرضا درویش، بهمن فرمان آرا، مسعود کیمیایی و رخشان بنی اعتماد ادامه داد.

فرهی به همراه خسرو شکیبایی یکی از مشهورترین زوج‌های هنری دههٔ ۷۰ را تشکیل دادند. او خواهرزادهٔ فرهنگ فرهی می‌باشد. فرهی به زبان‌های انگلیسی و فرانسه مسلط است.

خسرو شکیبایی و بیتا فرهی اولین زوج سینمایی بعد از انقلاب بودند.

این زوج آنقدر در فیلم سینمایی «هامون» یکدیگر را کامل کردند که بازی شان مورد استقبال بسیاری از مردم و سینماگران قرار گرفت. به این صورت در سه فیلم سینمایی دیگر نیز از جمله «بانو»، «کیمیا» و «زندگی» بار دیگر در مقابل یکدیگر قرار گرفتند و باز هم موفقیت خود را تکرار کردند. فیلم هامون برای بیتا فرهی و خسرو شکیبایی یک آغاز بی نظیر به شمار می آید.

عکس بیتا فرهی

بیوگرافی بیتا فرهی و همسرش

 

خسرو شکیبایی و بیتا فرهی اولین زوج سینمایی

بعد از انقلاب اولین زوج هنری بودند. این زوج آنقدر در فیلم سینمایی «هامون» یکدیگر را کامل کردند که بازی شان مورد استقبال بسیاری از مردم و سینماگران قرار گرفت. به این صورت در سه فیلم سینمایی دیگر نیز از جمله «بانو»، «کیمیا» و «زندگی» بار دیگر در مقابل یکدیگر قرار گرفتند و باز هم موفقیت خود را تکرار کردند. فیلم هامون برای بیتا فرهی و خسرو شکیبایی یک آغاز بی نظیر به شمار می آید.

 سیلی و کتک خوردن از خسرو شکیبایی

مهرجویی با خاطره ای از خسرو شکیبایی یاد می کند ؛ در سکانسی از فیلم «هامون»، مهشید دیر وقت به خانه می آید ما در این سکانس برای اینکه صحنه ای طبیعی داشته باشیم به بیتا فرهی نگفتیم که قرار است سیلی بخورد ! بعد از گرفتن این پلان، زنده یاد خسرو به گوشه ای از لوکیشن رفت و زار زار گریه کرد. به کنارش رفتم تا او را دل داری بدهم، خسرو گفت : من که می دانستم قرار است سیلی بزنم

بیتا فرهی : مرحوم شکیبایی دستان سنگینی داشت

یادم هست در صحنه پشت بام که مهشید ملحفه ها را پهن می کند، به طرز وحشتناکی از ایشان کتک خوردم تا جایی که همسایه ها از صدای جیغ من از خانه ها بیرون آمده بودند. بعد از این صحنه بود که به داریوش مهرجویی گفتم خسرو شکیبایی به قصد کشتن می زند.

عکسهای بیتا فرهی

بیوگرافی بیتا فرهی و همسرش

ازدواج بیتا فرهی

بیتا فرهی در اولین ازدواج خود با فردی بنام قریشی صاحب دختری بنام مهسا شد، وی  پس از جدایی با فردی بنام علی آزموده ازدواج کرده است و هنوز با وی زندگی میکند (عکسی از آنها دیده نشده است)

 

عکس دختر و نوه بیتا فرهی

بیتا فرهی دختری دارد مقیم پاریس و نوه ای چهار ساله به نام تسا که قرار او را در تهران می‌ گیرد و مادر بزرگش را مدام راهی پاریس می‌ کند.

نوه بیتا فرهی

بیوگرافی بیتا فرهی و همسرش

همین سفرهای گاه و بیگاه باعث می‌ شود او بعضی نقش‌ ها را از دست بدهد، خودش می گوید : همین چند وقت پیش به خاطر رفت و آمد، دو کار را از دست دادم حتما شانسم نبود خیلی معتقدم شاید قسمت بر این نبوده؛ البته آن گروه هم به سرعت بازیگر می‌ خواستند و نمی‌ توانستند صبر کنند تا من برگردم

عکس بیتا فرهی و دخترش مهسا

عکس بیتا فرهی و دخترش مهسا

 

فیلم های سینمایی

۱۳۹۴ – قشنگ و فرنگ
۱۳۹۴ – برادرم خسرو
۱۳۹۳ – دوران عاشقی
۱۳۹۱ – بشارت به یک شهروند هزاره سوم
۱۳۸۹ – شیش و بش
۱۳۸۹ – در انتظار معجزه
۱۳۸۶ – خاک آشنا
۱۳۸۶ – پارک وی
۱۳۸۵ – خون‌بازی
۱۳۸۰ – خانه‌ای روی آب
۱۳۷۹ – اعتراض
۱۳۷۶ – زندگی
۱۳۷۵ – هتل کارتن
۱۳۷۳ – کیمیا
۱۳۷۰ – بانو
۱۳۶۸ – هامون

عکس اینستاگرام بیتا فرهی

بیوگرافی بیتا فرهی و همسرش

لیست سریال های تلویزیونی

– یادگاری
۱۳۹۰ – خراش
۱۳۸۹ – خاطره آن شب بارانی
۱۳۸۷-۸۸ – سرزمین کهن
۱۳۸۳ – طلسم‌شدگان
۱۳۸۱ – پدر خاک
۱۳۸۰ – ولایت عشق
۱۳۷۶ – سرزمین سبز

بیتا فرهی در برنامه خندوانه

رامبد جوان مجری و کارگردان برنامه تلویزیونی خندوانه، شب گذشته در خصوص مصرف درست آب در فصل تابستان صحبت و شادی برنامه را به کنکوری‌ها، مهندسان و دانشجویان سدسازی کشور تقدیم کرد.

در برنامه دیشب خندوانه، پس از قرعه‌کشی بین تماشاگران استودیو، یکی از مهمانان قطعه‌ای از محسن یگانه را اجرا کرد.

همچنین، دوربین خندوانه شب گذشته مراسم افطاری ساده حجت‌‌الاسلام و المسلمین سرلک را به نمایش گذاشت.

اما رامبد جوان دیشب مهمانی از جنس «هامون» داشت. بیتا فرهی بازیگر فیلم سینمایی «هامون» شب قبل در برنامه خندوانه حاضر شد و از حال و روز این روزهای هنری اش گفت.

بیتا فرهی بازیگر فیلم‌های ماندگار سینمای ایران، پیرامون فعالیت های اخیر خود در سینما و تلویزیون گفت: به تازگی برای بازی در یک سریال جدید قرارداد بستم و قرار است تیر ماه جلوی دوربین بروم. این سریال این روزها مرحله پیش تولید خود را پشت سر می گذارد.

وی در ادامه بیان کرد: من تقریبا هر سال یک فیلم سینمایی داشتم؛ اما در رنج سنی من، بیشترین نقش ها مادرانه یا در ژانر درام است و اتفاق متنوعی رقم نمی‌خورد.

در ادامه رامبد جوان به کارهای ماندگار بیتا فرهی در سینمای ایران اشاره کرد و این بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص بازی در فیلم سینمایی «هامون» اظهار داشت: شاید یکی از دلایلی که «هامون» تاریخ انقضا ندارد، این باشد که این فیلم در زمانی اکران شد که زن را به عنوان یک موجود عاشق و روشنفکر در سینما نمی‌شناختیم. البته حضور عوامل حرفه‌ای چون خسرو شکیبایی و داریوش مهرجویی هم از دیگر دلایل ماندگاری این فیلم هستند.

وی با اشاره به اینکه به پیشنهاد ناصر چشم آذر وارد عرصه بازیگری شد، خاطره ای از همکاری خود با خسرو شکیبایی و بازی در فیلم سینمایی هامون گفت.
دوست دارم با سعید روستایی کار کنم

بازیگر فیلم سینمایی «کیمیا» در ادامه بیان کرد: دوست دارم با کارگردان های جوانی مثل سعید روستایی‌ (کارگردان فیلم ابد و یک روز) کار کنم.

وی افزود: تجربه بازی در کار طنز را داشتم و دوست دارم بیشتر فضای کار کمدی را تجربه کنم.

بیتا فرهی به درخواست تماشاگران، خاطره ای از بازی در مجموعه تلویزیونی امام رضا (ع) گفت و در خصوص سریال «سرزمین کهن» اظهار داشت: فیلمبرداری این مجموعه به پایان رسیده و بزودی پخش می شود.

در پایان برنامه خندوانه، بیتا فرهی قول داد تا برای چند سالمند کتاب و شعر بخواند. وی پس از ثبت لبخند ۱۵ ثانیه ای خود از مسعود کیمیایی برای حضور در برنامه رامبد جوان دعوت کرد.

گفتنی است؛ در پایان مهران غفوریان به عنوان کمدین وارد استودیو خندوانه شد و خاطرات خود را از انجام آزمایش «ام آر آی» بیان کرد.

 

گفتگو با بیتا فرهی

بیش از بیست و پنج سال از آن روزهایی می‌گذرد که زن جوان به طور اتفاقی توسط ناصر چشم آذر به مهرجویی معرفی شوده بود تا مهشید فیلم ماندگاری چون هامون شود.

بیتا فرهی متولد ۱۳۳۷ در تهران و فارق التحصیل مدرسه پاورس آمریکاست. او حالا مادربزرگ یک دختر بچه دو ساله است و به یاد گذشته سالی چند بار فیلم هامون را می‌بیند.

در تابستان سال ۱۳۹۲، درست در روز سالگرد فوت خسرو شکیبایی مادرش را از دست داد که برای پشت سر گذاشتن بحران‌های روحی حاصل از این اتفاق برای مدت چند ماه به پاریس و نزد تنها دخترش رفت. او حالا مادربزرگ یک دختر بچه دو ساله است و به یاد گذشته سالی چند بار فیلم هامون را می بیند.

بازی در هامون

برای رسیدن به امروز از گذشته آغاز می کنیم و طبیعتا از هامون. بیتا فرهی با به یاد آوردن اولین و درخشان ترین تجربه اش در سینما می گوید:بعد از فیلم هامون که برای من و سینمای ایران یک اتفاق بود، آقای مهرجویی بلافاصله پیشنهاد همکاری در فیلم بانو را داد. بعد از دو کار شاخص برایم سخت بود هرکاری را بپذیرم پیشنهاد بسیاری می آمد، اما سعی می کردم دست به عصا و حساب شده عمل کنم. عده ای معتقدند در فیلم هامون خود مهشید جلوی دوربین رفته است و کاری با بازیگر صورت نگرفته است. هرچند با من هیچ تمرینی نشد، اما نقش برایم جا افتاده بود و انگار شخصیت را می شناختم. بیتا فرهی

 

انتظار هفت ساله بانو بعد از هامون

، مهرجویی بلافاصله دست به کار ساخت بانو شد. بیتا فرهی

او در جایی گفته است که فیلمنامه این کار را بر اساس شخصیت بیتا فرهی نوشت. شاید شخصیت بانو را به فرهی نزدیک دیده و با شناختی که از او داشت، این نقش را به فرهی پیشنهاد کرد و این چنین بود که فرهی، شکیبایی و انتظامی بار دیگر همبازی شدند. بانو ساخته شد اما هفت سال منتظر ماند تا روی پرده نقره ای جان بگیرد. بیتا فرهی ادامه می دهد:بعد از توقیف بانو بسیار ناراحت و افسرده شدم. فیلم هفت سال توقیف بود. بیتا فرهی

 حضوری کوتاه در دوران عاشقی فرهی در جشنواره فجر

امسال نیز حضور کوتاهی در فیلم دوران عاشقی کار علیرضا رییسیان داشت که درباره این تجربه نیز می گوید:مدتی کم کار بودم تا اینکه این پیشنهاد مطرح شد. بیتا فرهی

آقای رییسیان کارگردان بسیار خوبی است و گروه بسیار خوبی هم کنارش بودند. بنابراین با این که نقش کوتاه بود، دوست داشتم، کار کنم. البته خیلی دلم می خواست بیشتر حضور می داشتم و فکر می کردم حین کار این شانس را پیدا کنم که پلان های بیشتری گرفته شود اما چنین نشد. بیتا فرهی

او هنوز فیلم را ندیده است و از او می پرسیم: برای دیدن فیلم کنجکاو نیستید؟ که با لبخند می گوید:دیر که نشده، بالاخره می بینم. گفتگو با وضعیت روز سینما ادامه پیدا می کند. از تفاوت شرایط سینما در گذشته و امروز که می گوییم، سرش را به علامت تاسف تکان می دهد، انگار حرف دلش است و می گوید:نمی توانم درباره سیاست گذاری های سینما نظر بدهم، اما به عنوان بازیگر راهی برای خودم نمی بینم. ۲۶ سال حدی برای خودم قائل شدم، اما حالا راه پیش رویم را خیلی روشن نمی بینم البته این نظر فقط برای خود من است و به طور کلی نظر نمی دهم. بیتا فرهی

از بیتا فرهی می پرسیم که آیا سینمای امروز ایران را دنبال می کند، که او پاسخ می دهد:همه فیلم ها را می بینم. البته امسال جشنواره فجر را خیلی دنبال نمی کردم. بیتا فرهی

خیلی دنبال دیده شدن نیستم حضور کمرنگ بیتا فرهی در رویدادهای هنری، حتی این تصور را ایجاد کرده بود که مهاجرت کرده و کمتر در ایران زندگی می کند، از او درباره ی دلایل این روند پرسیدیم که او پاسخ داد:خیلی دنبال دیده شدن نیستم. اگر صلاح باشد جایی بروم، می روم. بعضی ها دوست دارند مدام دیده شوند اما من چنین نیستم. بیتا فرهی

مجالی برای حرف های خصوصی تر

حرف های خصوصی تر هم می زنیم. از دختر و نوه اش تا درگذشت مادرش. بیتا فرهی دختری دارد مقیم پاریس و نوه ای دو ساله به نام تسا که قرار او را در تهران می گیرد و مادر بزرگش را مدام راهی پاریس می کند، همین سفرهای مستمر گاه باعث می شود او بعضی نقش ها را از دست بدهد، خودش می گوید:همین چند وقت پیش به خاطر رفت و آمد، دو کار را از دست دادم. حتما شانسم نبود. بیتا فرهی

خیلی معتقدم شاید قسمت بر این نبوده. البته آن گروه هم به سرعت بازیگر می خواستند و نمی توانستند صبر کنند تا من برگردم. بیتا فرهی

می خواستید چه کاره شوید؟

دوباره برمی گردیم به گذشته و پرسشی که از ابتدای گفتگو ذهن مان را درگیر کرده است که خانم فرهی اگر آن روز به طور اتفاقی به خانه دایی تان نمی رفتید و توسط ناصر چشم آذر برای بازی در فیلم هامون معرفی نمی شدید، بیتا فرهی

ممکن بود هیچ وقت بازیگر نشوید؟ بله واقعا ممکن بود.

و این پرسش کودکانه زنده می شود:اگر بازیگر نمی شدید، می خواستید بزرگ شوید، چه کار شوید؟ با خنده می گوید:همیشه خیلی دوست داشتم سرمایه ای می داشتم، کتاب فروشی کوچکی راه می انداختم که در آن کافه و یک گل فروشی کوچک هم بود. بیتا فرهی

همیشه این سه را باهم می خواستم، اما هیچ کدام نمی شود.سرمایه ندارم ، گل ها هم می پلاسند و هیچ کس هم کتاب نمی خواند. از درگذشت مادر تا نوه ای که انگیزه زندگی است در این رفت و آمد به گذشته و حال، به سال ۶۸ بر می گردیم که در توصیفش می گوید: همان سالی که شکوفایی سینمای ایران بود. همه آدم های درجه یک سینما همچون مهرجویی ، تقوایی تا افخمی و… فیلم های ماندگاری ساختند. بیتا فرهی

اما در گذار از زندگی، به درگذشت مادرش هم می رسیم

که غم به چهره اش می نشاند و اشکهایش آرام سر می خورند روی گونه اش، این ماجرا تاثیر بسیار زیادی روی من گذاشت. فرانسه بودم که حال مادرم نامساعد شد. بلافاصله خود را رساندم. مرا دید و ۲۴ ساعت بعد فوت کرد. بیتا فرهی

بیتا فرهی هرچند اندوه درگذشت مادرش را دارد اما تسا ی دو ساله که در پاریس زندگی می کند، شوق زیستن را در او نگه می دارد و می گوید:انگیزه ام برای زندگی نوه ام است. بیتا فرهی

و از بیتا فرهی در پایان این گفت وگو می خواهیم که اگر حرف جامانده ای هست، بگوید:زندگی خیلی کوتاه است. باید قدرش را دانست و از هر لحظه اش استفاده کرد. اگر مرگ را در کنار زندگی ببینیم، می توانیم انسان باشیم و از هر لحظه آن بهره ببریم. چون زندگی همان قدر که زیباست، کوتاه و ناپایدار است. بیتا فرهی

گفتگو دیگر به پایان رسیده و فرصتی پیدا می شود برای گپ های غیر خبری و یکی از سوژه ها ، دَری در گوشه خانه است که به زیبایی زینت شده است. دری با خطوط نقاشی و خطاطی با شعرهایی از مولانا و عطار و او در پاسخ به کنجکاوی ما می گوید:دَر اتاق خانه قبلی ام است.

خطاطی هایش را خودم انجام دادم و نقاشی هایش هم کار دوستم است. بیرون خانه هم گل های زیبا منتظرند تا بیتا فرهی برای نوروز بگذاردشان در گلدان تا خانه زیبایش بهاری تر بشود. در ویکی پدیا از قریشی و علی آزموده به عنوان همسر های بیتا فرهی عنوان شده است.

بیوگرافی بیتا فرهی و همسرش + عکس های شخصی

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: