تا به حال توت موزی دیده اید؟

تلاش و کوشش سعید زعیم دار کشاورز ۳۷ساله روستای ابراهیم جیل نظرآباد بعد از پنج سال کار تحقیقاتی و عملیاتی به ثمر نشسته و موفق به تکثیر نهال توت موزی شد.

 
توت موزی رقمی از توت سفید است با این تفاوت که اندازه این رقم نسبت به توت رسمی چهار تا پنج برابر است بگونه ایی که در موقع برداشت اندازه محصول به حدود ۱۵ سانتی متر میرسد.

توت موزی,عکس توت موزی
 
این کشاورز پنج سال پیش چند جوانه توت موزی از کشور ایتالیا  به مزرعه خود در نظرآباد انتقال داده و بعد از پیوند آن به پایه نهال توت سفید موفق شده برای نخستین بار میوه توت موزی تولید کند.
 
اما توت موزی به غیر از اندازه آن نسبت به توت رسمی فواید و مزایایی هم دارد که خانم فلاح کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی در این خصوص گفت: این میوه در بازار مشتری پسند تر است،در فصل برداشت چیدن میوه راحتر است و برای باغدار به صرفه است.
 
وی افزود: با توجه به اینکه بیماران دیابتی از توت سفید استفاده بیشتری میکنند در رقم توت موزی مواد قندی بیشتر و مفیدتری موجود است.
 
این کشاورز ۵۰۰ اصله نهال توت موزی در شهرستان نظرآباد تکثیر کرده که تا دو سال آینده به بار خواهد نشست.

پرورش و تکثیر نهال توت موزی نخستین بار در کشور
 
درخت توت موزی در سال اول برداشت حدود ۱۸کیلوگرم بار خواهد داشت که این میزان در درخت توت سفید رسمی حدود یک کیلوگرم است.
 
زعیم دار در پایان افزود: از روز پیوند تا به بار نشستن توت موزی حدود سه سال زمان نیاز است که این زمان با موفقیت در مزرعه ما انجام شده و ما آماده به انتقال این نهال به تمامی نقاط کشور هستیم.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: