پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

تحریم قطر توسط کشورهای عربی و همه جزئیات آن را در مجله مراحم بخوانید.

اوضاع میان قطر و سایر اعراب خلیج فارس آفتابی نیست و هر ساعت خبرهای ناگواری می رسد، یک طرف عربستان و دنباله روهایش که قطر را متهم به حمایت از تروریسم کرده اند و آن طرف هم قطری که روابطش با اخوان المسلمین دردسر ساز شده، مهم ترین تحولات خاورمیانه در رابطه با این موضوع در زیر آمده است.

شبکه خبری اسکای نیوز از قطع روابط عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر با قطر خبر دادند.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

رویترز گزارش داد که بحرین، قطر را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرد.

منامه دیپلمات های خود را از دوحه فرا خواند و به تمامی نمایندگی های سیاسی قطر ۴۸ ساعت مهلت داد، خاک بحرین را ترک کنند.

بر اساس این گزارش، دولت ریاض نیز از دیگر کشورهای همپیمان خود خواست که روابط شان با قطر را قطع کنند.

همچنین رسانه ها از قطع روابط کشورهای امارات و مصر در تبعیت از دولت سعودی با قطر خبر دادند.

این در حالی است که روابط عربستان، امارات با قطر در روزهای اخیر به دلیل انتشار اخباری منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور دچار تنش و اختلافات شدید شده بود.

پایان حضور قطر در ائتلاف عربی ضد یمن

فرماندهی ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن اعلام کرد که به مشارکت قطر در این ائتلاف پایان داده است.

رماندهی ائتلاف عربی علت این امر را حمایت قطر از فعالیت های تروریستی عنوان کرد.

تنش درجهان عرب قیمت ‎نفت را افزایش داد

پس از آنکه روز دوشنبه کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین روابط خود با قطر را قطع کردند، و این کشور را به حمایت از تروریزم متهم ساختند، قیمت نفت امروز با افزایش جهشی مواجه شد.

این اقدام هماهنگ ۴ کشور عربی موجب تشدید اختلافات در جهان عرب بر سر حمایت قطر از اخوان المسلمین، با سابقه ترین جنبش اسلامی جهان شده و بر برخی از بزرگترین صادر کنندگان نفت و گاز جهان تاثیر گذاشته است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱.۱ درصد افزایش به ۵۰ دلار و ۴۸ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم با یک درصد رشد به ۴۸ دلار و ۱۷ سنت رسید.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

واکنش آمریکا به قطع روابط دیپلماتیک با قطر

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواست اختلافات را حل و فصل و اتحاد خود را همچنان حفظ کنند.

ابراز تأسف قطر از اقدام ۴ کشور عربی

وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از اقدام کشورهای عربی در قطع روابط با دوحه، این اقدام آنها را غیر قابل توجیه و مبتنی بر ادعاهای بی‌اساس خواند.

در این بیانیه آمده است که قطر برای به شکست کشاندن تلاش‌های مربوط به تأثیرگذاری بر جامعه و اقتصاد قطر تلاش خواهد کرد.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

«نه» ریاض به پذیرش میانجیگری در مورد قطر

تارنمای روزنامه فرامنطقه ای الحیات وابسته به سعودی روز دوشنبه به نقل از برخی از منابع شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد که موضوع میانجیگری جهت ازسرگیری روابط عادی عربستان با قطر در حال حاضر منتفی است.

شاخص سهام قطر افت کرد

پس از آنکه گروهی از کشورهای عربی به رهبری عربستان اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود با دوحه را قطع می کنند، شاخص اصلی سهام بورس قطر در آغاز معاملات امروز صبح با افتی نزدیک به ۶ درصدی مواجه شد.

دولت یمن هم روابط خود را با قطر قطع کرد

دولت «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن در همراهی با کشورهای عربی اعلام کرد که روابط خود را با قطر قطع کرده است.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

لیبی هم روابط خود را با قطر قطع کرد

وزارت خارجه کشور لیبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع می کند.

مالدیو هم ارتباط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرد

مجمع الجزایر مالدیو به تبعیت از عربستان چهار کشور عربی دیگر روابط دپلماتیک خود با دوحه را قطع کرده است.

پاکستان: تصمیمی برای قطع روابط با قطر نداریم

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان امروز (دوشنبه) اعلام کرد که پاکستان تصمیمی برای قطع روابط دیپلماتیک با قطر ندارد.

قطع پروازهای قطر با امارات، عربستان و مصر

به دنبال قطع روابط دیپلماتیک شرکت ‌ها و خطوط هواپیمایی امارات، عربستان، قطر و مصر نیز قطع پروازهای هوایی را اعلام کردند.

هجوم مردم قطر به فروشگاه‌ ها

پس از بسته شدن مرزهای چند کشور عربی بر روی قطر، مردم این کشور برای تامین مایحتاج خوراکی خود به سرعت به فروشگاه‌ها هجوم بردند.

واکنش ایران به تحریم قطر توسط کشورهای عربی

دکتر ظریف از ساعات آغازین شروع بحران قطر – عربستان در خلیج فارس تا این لحظه با کشورهای ترکیه، عمان، عراق، اندونزی، مالزی و تونس تلفنی گفتگو و رایزنی کرده است.

محمد جواد ظریف روز دوشنبه در توییتی به تحولات اخیر منطقه و تصمیم تعدادی از کشورهای عربی برای قطع رابطه با قطر واکنش داد. وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خود نوشت: همسایگان دائمی هستند و نمی‌توان جغرافیا را تغییر داد. فشار و تهدید هرگز راه‌حل نیست. گفت‌وگو ضروری است، به خصوص در ماه مبارک رمضان.

واکنش امریکا به تحریم قطر توسط کشورهای عربی

آماده میانجیگری برای حل اختلافات میان کشورهای جنوب خلیج فارس هستیم

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

آیا جنگ کشورهای عربی به نفع ایران است؟

قانون نوشت: موضوع اختلاف و مناقشه بین قطر به عنوان یکی از کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس با این شورا و به ویژه عربستان، سر و صدای زیادی را در فضای روابط بین الملل ایجاد کرده است. عربستان به کمک متحدانش سعی در منزوی کردن هرچه بیشتر قطر دارند و قطر نیز در مقابل این انزوا خواهی کشور های عربی، به دنبال جذب متحدانی جدید است. اما چه اتفاقی باعث شده که دو یار غار قدیمی، امروز این‌گونه با اختلاف روبرو شوند؟ برای بررسی این موضوع به سراغ سید مرتضی موسوی خلخالی کارشناس مسائل خاورمیانه و اعراب رفتیم تا دلایل این اختلاف را جویا شویم.

آقای دکتر، چه اتفاقی افتاده که قطر این‌گونه مقابل متحد سابق خودش ایستادگی کند؟

اختلافی که الان بین قطر و عربستان و شورای همکاری خلیج فارس ایجاد شده ریشه در تاریخ دنیای عرب دارد.اتحادیه عرب از زمان تاسیس تا کنون نتوانسته کنفرانسی برگزار کند که در آن حاشیه و مناقشه نباشد. در همین شورای خلیج فارس، قطر یک اختلاف مرزی و طولانی با عربستان داشته و دارد. با عمان وبحرین و امارات هم همین‌طور. به همین منظور این اختلاف جدید نیست اما تازه آشکار شده است.

اساس راه اندازی شورای همکاری خلیج فارس چه بوده است؟

شورای خلیج فارس پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با هدف اصلی ضدیت با ایران تشکیل شد و کشورهای سردمدار این جریان، عربستان و امارات بودند.در بین اعضای این شورا، کشوری که حتی با جنگ تحمیلی علیه ایران و رویدادهای منطقه، روابط خود با ایران را مکدر نکرد عمان بود اما بقیه کشورها در جنگ تحمیلی علیه ایران در کنار بعثی ها قرار گرفتند. قطر هم جزو همین گروه بود.بنابر این اساس این شورا ضدیت با ایران بوده و در این مسیر هزینه های زیادی هم پرداخت شده است.

جغرافیای سیاسی قطر و عربستان چه قرابتی با هم دارند که این‌گونه عربستان از این اختلاف خشمگین است؟

در کشور قطر، خاندان آل ثانی حاکم هستند. جالب این است که جد تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی توسط پسرش اخراج شد و پسر به جای پدر به قدرت رسید. تمیم هم بی سر و صدا پدرش را کنار زد و به قدرت رسید. در کل خاندان آل ثانی، آل خلیفه،آل صباح،آل نهیان اختلافات قبیله ای نیز با هم دارند. کشور قطر سال هاست در بسیاری از کشور های عربی نقش کمک کننده و منبع مالی را دارد. در لیبی، مصر، سوریه، لبنان و حتی در عراق به عنوان حامی اخوان المسلمین فعالیت داشته است.پس از اینکه اخوان المسلمین در زمان محمد ابن عبدالوهاب( یکی از رهبران جنبش وهابیت) با حاکمان وقت عربستان عبدالعزیز ابن سعود، در سال ۱۷۴۴ میلادی پیمان تاریخی منعقد کرد که تمامی فرق اسلامی به ویژه تشیع نابود شوند و وهابیت در سال ۱۹۶۰ نفوذ فوق‌العاده‌ای در دنیای عرب و کشور های اسلامی به خاطر کمک های مالی پیدا کرد، قطر هم جزو حامیان اصلی وهابیت بود.

پس سرنوشت حمایت قطر از اخوان‌المسلمین چه شد؟

قطر به دلیل این کمک ها با اخوان المسلمین اختلاف پیدا کرد.اخوان المسلمین، اولین ضربه خود را از عبدالناصر رییس جمهور مصر خورد.عبدالناصر، اخوان المسلمین را سرکوب و رهبر آن‌ها را به زندان انداخت.

از آن زمان روابط بر سر اخوان المسلمین که در سوریه، مصر وکشورهای دیگر به عملکرد توده‌ای روی آوردند با حاشیه‌هایی همراه بود. از عجایب روزگار اینکه عربستان با مصر روابط دوستانه برقرار کرده است!عربستان در کنار اخوان المسلمین قرار گرفته و بین قطر و اخوان المسلمین فاصله افتاده است.

موضوعش به بحث های تاریخی بین اخوان المسلمین و اعراب برمی گردد؟

موضوع اصلی این است که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس جمعا حدود ۱۷ میلیون نفر هستند و چیزی جر نفت و ثروت و دلارندارند.قبایلی بدوی که متاسفانه همیشه می‌خواهند با پول‌هایی که می‌پردازند، یک حامی بزرگ داشته باشند. حامی بزرگ آن‌ها در دنیای عرب مصر بوده که دوباره عربستان دست دوستی به سوی آن دراز کرده است. در خارج از دنیای اعراب نیز عربستان با هزینه گزاف آمریکا را متحد خود کرده است.

چه شد قطر از این ائتلاف جدا شد؟

قطر در دامی افتاده که سال ها خود بخشی از حلقه به وجود آورنده این دام بوده است. حمایت‌هایش از وهابیت، اخوان المسلمین و سیاست های سعودی در گذشته باعث ایجاد یک توقع در بین کشور های عربی به وی‍ژه عربستان شده است اما قطری ها این روزها متفاوت فکر می کنند. قطر با سفر اخیر رییس جمهور آمریکا به عربستان و حضور در جلسه سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس زیاد روی خوش نشان نداده است. قطر می بیند که ایران در منطقه به ویژه در عراق، سوریه، لبنان و یکمن دست بالا را دارد و با این تحلیل خواسته از ایران در این نشست حمایت کند که این حمایت باعث بروز اختلافات جدی و سرو صدای زیاد در بین کشورهای عضو شورا شده و عضویتش را در این شورا لغو کرده است.

چرا؟

در حقیقت قطر می خواهد از این شورا دور شود. چون احساس می کند فعالیت و قدرت شورای خلیج فارس در برابر بحران ها با شکست روبه‌رو شده و نمونه آن اتفاقات سوریه، لبنان، یمن و عراق است.

آینده این اختلافات را چگونه می‌بینید؟

طبیعی است وقتی روابط به شکلی پیش می رود که اختلافات تاریخی بین قطر و عربستان آشکار شود، باعث بروز واکنش‌هایی در منطقه شود. قطر با اینکه کشوری کوچک در مقابل عربستان است اما حاضر نشده است اعلام کند که تحت قومیت عربستان است. به همراه قطر عمان و کویت نیز به دلایل خودشان ساز مخالف خودرا با این شورا کوک کرده اند.عمان و کویت اقداماتی راکه عربستان در بین اعراب برای مقابله با کویت به دنبال آن است، دنبال نمی کنند و این نشان از شکافی عمیق در بین سیاست‌های کشورهای عضو شورای همکاری خلیح‌فارس دارد. مهم‌ترین ثمره این اختلاف، فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس و یارگیری‌های جدید کشورهای دوطرف مناقشه خواهد بود.

موضع ایران در مقابل این مناقشه چه باید باشد؟

باید در این اختلاف جدید باهوش باشیم و جبهه نگیریم. حمایت علنی از قطر درست نیست. شاید قطر انتظار حمایت علنی ایران را داشته باشد اما واقعیت این است که این موضوع اختلاف بین یک کشور عضو شورای خلیج فارس با سایر کشورها و تن دادن به انزوا کمی نیازمند تحلیل بیشتر است.

تحریم قطر توسط کشورهای عربی

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: