پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

تحریم قطر توسط کشورهای عربی و همه جزئیات آن را در مجله مراحم بخوانید.

اوضاع میان قطر و سایر اعراب خلیج فارس آفتابی نیست و هر ساعت خبرهای ناگواری می رسد، یک طرف عربستان و دنباله روهایش که قطر را متهم به حمایت از تروریسم کرده اند و آن طرف هم قطری که روابطش با اخوان المسلمین دردسر ساز شده، مهم ترین تحولات خاورمیانه در رابطه با این موضوع در زیر آمده است.

شبکه خبری اسکای نیوز از قطع روابط عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر با قطر خبر دادند.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

رویترز گزارش داد که بحرین، قطر را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرد.

منامه دیپلمات های خود را از دوحه فرا خواند و به تمامی نمایندگی های سیاسی قطر ۴۸ ساعت مهلت داد، خاک بحرین را ترک کنند.

بر اساس این گزارش، دولت ریاض نیز از دیگر کشورهای همپیمان خود خواست که روابط شان با قطر را قطع کنند.

همچنین رسانه ها از قطع روابط کشورهای امارات و مصر در تبعیت از دولت سعودی با قطر خبر دادند.

این در حالی است که روابط عربستان، امارات با قطر در روزهای اخیر به دلیل انتشار اخباری منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور دچار تنش و اختلافات شدید شده بود.

پایان حضور قطر در ائتلاف عربی ضد یمن

فرماندهی ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن اعلام کرد که به مشارکت قطر در این ائتلاف پایان داده است.

رماندهی ائتلاف عربی علت این امر را حمایت قطر از فعالیت های تروریستی عنوان کرد.

تنش درجهان عرب قیمت ‎نفت را افزایش داد

پس از آنکه روز دوشنبه کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین روابط خود با قطر را قطع کردند، و این کشور را به حمایت از تروریزم متهم ساختند، قیمت نفت امروز با افزایش جهشی مواجه شد.

این اقدام هماهنگ ۴ کشور عربی موجب تشدید اختلافات در جهان عرب بر سر حمایت قطر از اخوان المسلمین، با سابقه ترین جنبش اسلامی جهان شده و بر برخی از بزرگترین صادر کنندگان نفت و گاز جهان تاثیر گذاشته است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱.۱ درصد افزایش به ۵۰ دلار و ۴۸ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم با یک درصد رشد به ۴۸ دلار و ۱۷ سنت رسید.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

واکنش آمریکا به قطع روابط دیپلماتیک با قطر

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواست اختلافات را حل و فصل و اتحاد خود را همچنان حفظ کنند.

ابراز تأسف قطر از اقدام ۴ کشور عربی

وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از اقدام کشورهای عربی در قطع روابط با دوحه، این اقدام آنها را غیر قابل توجیه و مبتنی بر ادعاهای بی‌اساس خواند.

در این بیانیه آمده است که قطر برای به شکست کشاندن تلاش‌های مربوط به تأثیرگذاری بر جامعه و اقتصاد قطر تلاش خواهد کرد.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

«نه» ریاض به پذیرش میانجیگری در مورد قطر

تارنمای روزنامه فرامنطقه ای الحیات وابسته به سعودی روز دوشنبه به نقل از برخی از منابع شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد که موضوع میانجیگری جهت ازسرگیری روابط عادی عربستان با قطر در حال حاضر منتفی است.

شاخص سهام قطر افت کرد

پس از آنکه گروهی از کشورهای عربی به رهبری عربستان اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود با دوحه را قطع می کنند، شاخص اصلی سهام بورس قطر در آغاز معاملات امروز صبح با افتی نزدیک به ۶ درصدی مواجه شد.

دولت یمن هم روابط خود را با قطر قطع کرد

دولت «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن در همراهی با کشورهای عربی اعلام کرد که روابط خود را با قطر قطع کرده است.

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

لیبی هم روابط خود را با قطر قطع کرد

وزارت خارجه کشور لیبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع می کند.

مالدیو هم ارتباط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرد

مجمع الجزایر مالدیو به تبعیت از عربستان چهار کشور عربی دیگر روابط دپلماتیک خود با دوحه را قطع کرده است.

پاکستان: تصمیمی برای قطع روابط با قطر نداریم

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان امروز (دوشنبه) اعلام کرد که پاکستان تصمیمی برای قطع روابط دیپلماتیک با قطر ندارد.

قطع پروازهای قطر با امارات، عربستان و مصر

به دنبال قطع روابط دیپلماتیک شرکت ‌ها و خطوط هواپیمایی امارات، عربستان، قطر و مصر نیز قطع پروازهای هوایی را اعلام کردند.

هجوم مردم قطر به فروشگاه‌ ها

پس از بسته شدن مرزهای چند کشور عربی بر روی قطر، مردم این کشور برای تامین مایحتاج خوراکی خود به سرعت به فروشگاه‌ها هجوم بردند.

واکنش ایران به تحریم قطر توسط کشورهای عربی

دکتر ظريف از ساعات آغازین شروع بحران قطر – عربستان در خلیج فارس تا این لحظه با كشورهای تركيه، عمان، عراق، اندونزی، مالزی و تونس تلفنی گفتگو و رايزنی کرده است.

محمد جواد ظریف روز دوشنبه در توییتی به تحولات اخیر منطقه و تصمیم تعدادی از کشورهای عربی برای قطع رابطه با قطر واکنش داد. وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خود نوشت: همسایگان دائمی هستند و نمی‌توان جغرافیا را تغییر داد. فشار و تهدید هرگز راه‌حل نیست. گفت‌وگو ضروری است، به خصوص در ماه مبارک رمضان.

واکنش امریکا به تحریم قطر توسط کشورهای عربی

آماده میانجیگری برای حل اختلافات میان کشورهای جنوب خلیج فارس هستیم

پس لرزه های تحریم قطر توسط کشورهای عربی

آیا جنگ کشورهای عربی به نفع ایران است؟

قانون نوشت: موضوع اختلاف و مناقشه بين قطر به عنوان يكي از كشور هاي عضو شوراي همكاري خليج فارس با اين شورا و به ويژه عربستان، سر و صداي زيادي را در فضاي روابط بين الملل ايجاد كرده است. عربستان به كمك متحدانش سعي در منزوي كردن هرچه بيشتر قطر دارند و قطر نيز در مقابل اين انزوا خواهي كشور هاي عربي، به دنبال جذب متحداني جديد است. اما چه اتفاقي باعث شده كه دو يار غار قديمي، امروز اين‌گونه با اختلاف روبرو شوند؟ براي بررسي اين موضوع به سراغ سيد مرتضي موسوي خلخالي كارشناس مسائل خاورميانه و اعراب رفتيم تا دلايل اين اختلاف را جويا شويم.

آقاي دكتر، چه اتفاقي افتاده كه قطر اين‌گونه مقابل متحد سابق خودش ايستادگي كند؟

اختلافي كه الان بين قطر و عربستان و شوراي همكاري خليج فارس ايجاد شده ريشه در تاريخ دنياي عرب دارد.اتحاديه عرب از زمان تاسيس تا كنون نتوانسته كنفرانسي برگزار كند كه در آن حاشيه و مناقشه نباشد. در همين شوراي خليج فارس، قطر يك اختلاف مرزي و طولاني با عربستان داشته و دارد. با عمان وبحرين و امارات هم همين‌طور. به همين منظور اين اختلاف جديد نيست اما تازه آشكار شده است.

اساس راه اندازي شوراي همكاري خليج فارس چه بوده است؟

شوراي خليج فارس پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران با هدف اصلي ضديت با ايران تشكيل شد و كشورهاي سردمدار اين جريان، عربستان و امارات بودند.در بين اعضاي اين شورا، كشوري كه حتي با جنگ تحميلي عليه ايران و رويدادهاي منطقه، روابط خود با ايران را مكدر نكرد عمان بود اما بقيه كشورها در جنگ تحميلي عليه ايران در كنار بعثي ها قرار گرفتند. قطر هم جزو همين گروه بود.بنابر اين اساس اين شورا ضديت با ايران بوده و در اين مسير هزينه هاي زيادي هم پرداخت شده است.

جغرافياي سياسي قطر و عربستان چه قرابتي با هم دارند كه اين‌گونه عربستان از اين اختلاف خشمگين است؟

در كشور قطر، خاندان آل ثاني حاكم هستند. جالب اين است كه جد تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی توسط پسرش اخراج شد و پسر به جاي پدر به قدرت رسيد. تميم هم بي سر و صدا پدرش را كنار زد و به قدرت رسيد. در كل خاندان آل ثاني، آل خليفه،آل صباح،آل نهيان اختلافات قبيله اي نيز با هم دارند. كشور قطر سال هاست در بسياري از كشور هاي عربي نقش كمك كننده و منبع مالي را دارد. در ليبي، مصر، سوريه، لبنان و حتي در عراق به عنوان حامي اخوان المسلمين فعاليت داشته است.پس از اينكه اخوان المسلمين در زمان محمد ابن عبدالوهاب( يكي از رهبران جنبش وهابيت) با حاكمان وقت عربستان عبدالعزيز ابن سعود، در سال ۱۷۴۴ ميلادي پيمان تاريخي منعقد كرد كه تمامي فرق اسلامي به ويژه تشيع نابود شوند و وهابيت در سال ۱۹۶۰ نفوذ فوق‌العاده‌اي در دنياي عرب و كشور هاي اسلامي به خاطر كمك هاي مالي پيدا كرد، قطر هم جزو حاميان اصلي وهابيت بود.

پس سرنوشت حمايت قطر از اخوان‌المسلمين چه شد؟

قطر به دليل اين كمك ها با اخوان المسلمين اختلاف پيدا كرد.اخوان المسلمين، اولين ضربه خود را از عبدالناصر رييس جمهور مصر خورد.عبدالناصر، اخوان المسلمين را سركوب و رهبر آن‌ها را به زندان انداخت.

از آن زمان روابط بر سر اخوان المسلمين كه در سوريه، مصر وكشورهاي ديگر به عملكرد توده‌اي روي آوردند با حاشيه‌هايي همراه بود. از عجايب روزگار اينكه عربستان با مصر روابط دوستانه برقرار كرده است!عربستان در كنار اخوان المسلمين قرار گرفته و بين قطر و اخوان المسلمين فاصله افتاده است.

موضوعش به بحث هاي تاريخي بين اخوان المسلمين و اعراب برمي گردد؟

موضوع اصلي اين است كه كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس جمعا حدود ۱۷ ميليون نفر هستند و چيزي جر نفت و ثروت و دلارندارند.قبايلي بدوي كه متاسفانه هميشه مي‌خواهند با پول‌هايي كه مي‌پردازند، يك حامي بزرگ داشته باشند. حامي بزرگ آن‌ها در دنياي عرب مصر بوده كه دوباره عربستان دست دوستي به سوي آن دراز كرده است. در خارج از دنياي اعراب نيز عربستان با هزينه گزاف آمريكا را متحد خود كرده است.

چه شد قطر از اين ائتلاف جدا شد؟

قطر در دامي افتاده كه سال ها خود بخشي از حلقه به وجود آورنده اين دام بوده است. حمايت‌هايش از وهابيت، اخوان المسلمين و سياست هاي سعودي در گذشته باعث ايجاد يك توقع در بين كشور هاي عربي به وي‍ژه عربستان شده است اما قطري ها اين روزها متفاوت فكر مي كنند. قطر با سفر اخير رييس جمهور آمريكا به عربستان و حضور در جلسه سران كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس زياد روي خوش نشان نداده است. قطر مي بيند كه ايران در منطقه به ويژه در عراق، سوريه، لبنان و يكمن دست بالا را دارد و با اين تحليل خواسته از ايران در اين نشست حمايت كند كه اين حمايت باعث بروز اختلافات جدي و سرو صداي زياد در بين كشورهاي عضو شورا شده و عضويتش را در اين شورا لغو كرده است.

چرا؟

در حقيقت قطر مي خواهد از اين شورا دور شود. چون احساس مي كند فعاليت و قدرت شوراي خليج فارس در برابر بحران ها با شكست روبه‌رو شده و نمونه آن اتفاقات سوريه، لبنان، يمن و عراق است.

آينده اين اختلافات را چگونه مي‌بينيد؟

طبيعي است وقتي روابط به شكلي پيش مي رود كه اختلافات تاريخي بين قطر و عربستان آشكار شود، باعث بروز واكنش‌هايي در منطقه شود. قطر با اينكه كشوري كوچك در مقابل عربستان است اما حاضر نشده است اعلام كند كه تحت قوميت عربستان است. به همراه قطر عمان و كويت نيز به دلايل خودشان ساز مخالف خودرا با اين شورا كوك كرده اند.عمان و كويت اقداماتي راكه عربستان در بين اعراب براي مقابله با كويت به دنبال آن است، دنبال نمي كنند و اين نشان از شكافي عميق در بين سياست‌هاي كشورهاي عضو شوراي همكاري خليح‌فارس دارد. مهم‌ترين ثمره اين اختلاف، فروپاشي شوراي همكاري خليج فارس و يارگيري‌هاي جديد كشورهاي دوطرف مناقشه خواهد بود.

موضع ايران در مقابل اين مناقشه چه بايد باشد؟

بايد در اين اختلاف جديد باهوش باشيم و جبهه نگيريم. حمايت علني از قطر درست نيست. شايد قطر انتظار حمايت علني ايران را داشته باشد اما واقعيت اين است كه اين موضوع اختلاف بين يك كشور عضو شوراي خليج فارس با ساير كشورها و تن دادن به انزوا كمي نيازمند تحليل بيشتر است.

تحریم قطر توسط کشورهای عربی

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: