ترفندهای تشخیص شیر سالم

تشخیص شیر سالم ترفندی است که به شما اموزش میدهیم همه ما میدانیم که شیر یکی از مهمترین نیازهای غذایی انسان است که با سرشار از مواد معدنی و مورد نیاز بدن انسان هاست.

ترفندهای تشخیص شیر سالم

امروزه با گسترش زندگی شهرنشینی دیگر مواد غذایی و خوراکی های طبیعی و اصل کمیاب شده است همه چیزی ماشینی و کارخانه ای شده که برخی از کارخانه ها نیز جنس مرغوب به دست مشتری نمیدهند!

شیر یکی از نوشیدنی های مهمی است که دانشمندا و پزشکان به شدت در مصرف آن تاکید کرده اند اما شیرهایی که در بازار یافت میشود متاسفانه فاقد ارزش غذایی است چرا که به مدت طولانی نگهداری میشوند و برای جلوگیری از فاسد شدن کلی مواد نگهدارنده خطرناک به آن اضافه میکنند.

در این بخش ترفندهای تشخیص شیر سالم از شیر فاسد و مانده را در ادامه مجله مراحم آماده کرده ایم.

 

ترفندهای تشخیص شیر سالم

ترفندهای تشخیص شیر سالم

کارخانجات تولید شیر انواع افزودنی ها و مواد شیمیایی را به این محصول و سایر محصولات لبنی اضافه می‌کنند که از جمله این مواد افزودنی می‌توان به آب، نشاسته، پارافین، انواع روغن های حیوانی اشاره کرد که با آزمایش هایی ساده و در عین حال دقیق می توان به وجود آنها پی برد.

تست وجود آب در شیر

یک قطره شیر را روی یک سطح صیقلی و شفاف که حالت مورب و اریب دارد بریزید. حرکت قطره شیر را بررسی کنید، شیر واقعی از خود ردی به جای نمی گذارد اما شیر تقلبی که به آن آب اضافه شده است یک خط سفید کمرنگ از خود باقی می گذارد.

 

وجود نشاسته در شیر

یک قطره محلول ید (که برای ضد عفونی کردن نیز به کار می رود و پای ثابت جعبه کمک های اولیه است) به مقداری شیر اضافه کنید. چنانچه پس از اضافه کردن رنگ شیر آبی شد نشان دهنده وجود نشاسته در آن است.

این ماده شبیه به روغن پالم است و برای تشخیص آن در شیر تنها کافی است در محیط آزمایشگاهی و با رعایت تمامی موارد احتیاطی حدود ۳ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به همان میزان اسید هیدروکلریک به آن اضافه کنید. اگر پس از ۵ دقیقه رنگ محلول قرمز شد نشان دهنده وجود Vanaspati در شیر است.

مواد شوینده و انواع پاک‌کننده ها در شیر

برای تشخیص مواد شوینده در شیر حدود ۵ میلی لیتر آب را به همان میزان شیر اضافه کنید و برای مدت ۵ دقیقه آن را هم بزنید. اگر روی شیر کف ایجاد شود، این بدان معنا است که شیر حاوی مواد شوینده است.

 

فرمالین در شیر

برای شناسایی این ماده نیز حدود ۱۰ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به آن اسید سولفوریک غلیظ در محیط ایمن آزمایشگاه و با رعایت کلیه موارد ایمنی اضافه کنید.

دقت کنید در این حالت نباید لوله آزمایش تکان بخورد، چنانچه در محل تقاطع شیر و اسید سولفوریک رنگ محلول بنفش شد نشان دهنده وجود فرمالین در شیر است. از طریق روشهایی نسبتاً مشابه می توان وجود تقلب و مواد افزودنی غیرمجاز را در پنیر، کره و کشک نیز شناسایی کرد.

کارشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها از جمله تب مالت یا سایر مشکلات گوارشی افراد حتما از شیرهای سالم و استاندارد استفاده کنند یا حداقل شیر را بجوشانند هرچند که جوشاندن شیر تمامی میکروب های آن را از بین نمی برد.

تشخیص شیر طبیعی

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: