ترکیه جشن نوروز را ممنوع کرد

 ترکیه جشن نوروز را ممنوع کرد
 
 
به گزارش مجله مراحم به نقل از شبکه خبری اسپوتنیک، علت این ممنوعیت افزایش نگرانی‌های امنیتی عنوان شده است.
 
 
حزب دموکراتیک خلق‌ها، که حزب طرفدار کردها در مجلس ترکیه است، خواستار برگزاری مراسم عمومی نوروز در شهرهای بزرگ و مناطق کردنشین ترکیه شده بود.
 
استان‌های شانلی اورفه، شرناک، حکاری و باتمان از جمله استان‌های کردنشین هستند که برگزاری مراسم عمومی نوروز در آنها ممنوع شده است.
 
 
https://vejiyana.files.wordpress.com/2010/03/180310110714.jpg
 
 
بنا بر اعلام حزب دموکراتیک خلق‌ها، فرمانداری استانبول به علت نگرانی های امنیتی با صدور مجوز برای برگزاری مراسم نوروز در هیچ کدام از مناطق این ابرشهر موافقت نکرده است.
 
آتش بس میان حکومت ترکیه و شبه نظامیان کرد از تابستان گذشته نقض شده و در این مدت خشونت ها در مناطق کردنشین از سرگرفته شده است.
 
در این مدت شهرهایی مانند سور، جزره و سیلوپی برای هفته ها شاهد برقراری مقررات منع آمد و شد و نبرد میان شدید میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان بوده اند.
 
حزب دموکراتیک خلق‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: امسال ما نوروز را در شرایط سختی جشن می گیریم، در شرایطی که هر روز رنج‌های جدیدی را متحمل می‌شویم.
 
دولت به ما اجازه نمی‌دهد این عید را جشن بگیریم. دلایلی مسخره‌ را برای این تصمیم خود مطرح کرده است و به سیاست ممنوعیت و فشار خود ادامه می دهد.
 
این حزب هوادار کردها این ممنوعیت را غیرقانونی توصیف کرد و از دولت خواست آن را لغو کند.
 
حزب دموکراتیک خلق‌ها در بیانیه خود آورده است: تلاش‌ها برای جلوگیری از برپایی جشن نوروز غیرقانونی است. این جشن از هزاران سال پیش برپا می شود. ما از دولت می خواهیم علت را برطرف و امنیت و صلح را برای برپایی این جشن تضمین کند.
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: