جایزه بزرگ ناسا برای حل مشکل سرویس بهداشتی !

 

جایزه بزرگ ناسا برای حل مشکل لباس فضانوردها

ناسا

ناسا
مجله مراحم : ناسا برای برنامه‌های سفرهای طولانی مدت فضایی، مسابقه‌ای عمومی را برای طرح لباس فضانوردها راه‌اندازی کرده است. برنده این رقابت برنده جایزه‌ای بزرگ می‌شود.

رفتن به سرویس بهداشتی شاید روی زمین یک مشکل ساده باشد اما در فضا همیشه یک مسئله مهم و سخت بوده است. بحران آینده اما زمانی است که فضانوردها مجبور باشند برای مدت طولانی مثلا یک هفته لباس فضانوردی خود را به تن داشته باشند.

ناسا به همین خاطر مسابقه‌ای را راه‌اندازی کرده تا بهترین طرح برای جمع‌آوری و دفع فضولات انسانی بدون دخالت دست در زمان پوشیدن لباس فضانوردی را پیدا کند.

شرکت کنندگان در این مسابقه شانس برنده شدن جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری را دارند. تاکنون امکان داشت که فضانوردها تا ۱۰ ساعت به صورت مداوم لباس فضانوردی خود را به تن داشته باشند. اما با برنامه ناسا برای ماموریت‌هایی در عمق فضا این مسئله بحرانی خواهد شد.

فضانوردها در این ماموریت‌ها احتمالا مجبور خواهند بود برای مدت بسیاری طولانی‌تری لباس ویژه خود را به تن داشته باشند. ریک ماستاریچیو،از فضانوردهای کهنه‌کار ناسا در این رابطه می‌گوید: ماموریت فضایی همیشه جالب نیست بعضی وقتها کارهای ساده روی زمین برای ما بحرانی می‌شود.

او در رابطه با این مشکل در فضا می‌گوید: این ماجرا یک شوخی نیست. نداشتن راه حلی در این رابطه در فضا موضوع مرگ و زندگی است. عفونت‌های خونی  می‌تواند هر کسی را از پا درآورد.

تاکنون در زمان به تن داشتن لباس فضایی،فضانوردها از مواد ویژه‌ای مانند پوشک استفاده می‌کردند اما این راه حل نمی‌تواند برای مدت طولانی استفاده شود. 

برنده مسابقه ناسا کسی است که بتواند بهترین طرح را برای لباس فضانوردان به صورتی ارائه کند که بتوانند ۶ روز به صورت مداوم لباس کامل فضایی به تن داشته باشند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: