امام جمعه مشهد: خیلی از ازدواج‌های امروزه باطل است

 
علم‌الهدی: خیلی از ازدواج‌های امروز از اصل باطل است

 آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در سلسله جلسات تفسیر سوره «ممتحنه» که در مهدیه مشهد برگزار می‌شود، در بخشی از سخنان خود با اشاره به ضرورت توجه کامل به مباحث حقوقی اسلام، به بیان نکات حقوقی «مهریه» از منظر اسلام پرداخت و گفت: متأسفانه امروز خیلی از ازدواج‌هایی که صورت می‌گیرد از اصل باطل است و اصلاً صیغه عقد محقق نمی‌شود چون وقتی جوانی می‌گوید «من می‌خواهم به خاطر تاریخ تولد همسرم ۱۳۷۵ سکه را مهریه او قرار دهم» در حالی که هنوز حقوق سر برج ندارد. ظاهر چنین عقدی درست بوده و این مهریه بر ضمه اوست اما بحث روی اراده مرد در پرداخت مهریه است.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: اگر مردی تصمیم به پرداخت مهریه نداشته باشد و برای آن اراده نکند، اصل عقد باطل است. در نتیجه هیچ انسان عاقلی با دست خالی زنی نمی‌گیرد که بخواهد ۱۳۷۵ سکه بهار آزادی مهرش کند. این تصمیمات معمولاً روی همان حساب «مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته» اتخاذ می‌‌شود.

مهریه سنگین با عقلانیت سازگاری ندارد

امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به این‌که رهبر معظم انقلاب و علما معمولاً خواندن خطبه عقدهای با مهریه سنگین را نمی‌پذیرند، خاطرنشان کرد: تهیه ۱۴ سکه برای جوانی که کار کند و اراده داشته باشد، بعید نیست اما متأسفانه پدر و مادرها به این مسئله شرعی توجه کافی ندارند که وقتی جوان ۵۰۰ سکه مهر کند، توانایی پرداخت آن را نخواهد داشت. بچه انسان پاره جگر اوست و نباید او را به کسی بدهند که به این مسائل عقلانی توجه ندارد. این‌ها مسائل حقوقی اسلام است.

وی در بیان ادامه نکات تفسیری این آیه شریفه اظهار کرد: از امام باقر(ع) سؤال شد که چرا باید مؤمنان و حکومت اسلامی مهریه زنی که کافر می‌شود را به شوهر او پرداخت کنند، در حالی که حکومت در اصل کافر شدن آن زن دخالتی نداشته است؟ امام فرمودند «هر مصیبتی که بر مسلمانان در درگیری با کفار به وجود آید، حاکم اسلامی باید آن را جبران کند.» اصل ماجرا این‌جاست که در اسلام، حکومت مسئول پر کردن خلأهای زندگی مسلمانان است.

حکومت اسلامی در برابر خلأهای زندگی مردم مسئول است

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: اگر ما در درگیری با کفار دچار تحریم اقتصادی شدیم و به این دلیل خلأ در زندگی مردم به وجود آمد، حکومت در برابر آن مسئول است و نمی‌توان گفت مردم رنج آن را ببرند. مسئله مدیریت در اسلام تا به این‌جا پیگیری شده است و نظام اسلامی در برابر زندگی مردم مسئولیت دارد.

آیت‌الله علم‌الهدی در پایان یادآور شد: امیرالمؤمنین(ع) در پاسخ به این که چرا با وجود این همه ثروت غذای لذیذ و تجملاتی نمی‌خوردند، فرمودند «نکند در گوشه بیابان حجاز بیچاره‌ای به همین نان خشک هم محتاج باشد.» این روایت مسئولیت حکومت در برابر زندگی انسان را به خصوص وقتی در اثر درگیری با کفار باشد، نشان می‌دهد.

منبع: شبکه اجتهاد

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: