درگذشت مریم میرزاخانی نابغه جوان ایرانی

 درگذشت مریم میرزاخانی

 درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایرانی که در اثر بیماری سرطان تاب نیاورد و فوت کرد. فیروز نادری از مدیران ارشد سازمان فضایی آمریکا(ناسا) در پست اینستاگرامی خود خبر از درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایرانی داد و نوشت: نوری که خاموش شد، قلبم شکست، خیلی زود رفت.

به گفته یکی از بستگانش، میرزاخانی آزمایشات پزشکی تایید کرد که چند هفته پیش سرطان به مغز استخوان او گسترش یافت است.

پدر و مادر مریم به آمریکا سفر کردند تا به دختر و خانواده خود بپیوندند و از آنها مراقبت کنند.درگذشت مریم میرزاخانی

پزشکان ۴ سال قبل، ابتلای او به سرطان سینه را تشخیص داده بودند، درست یک سال قبل از اینکه او نام خود را به عنوان تنها زن برنده *مدال فیلدز Fields Medal و برنده جایزه نوبل Nobel Prize ثبت کند.درگذشت مریم میرزاخانی

اگر امروز دست مرگ بر گلویش فشار نیاورده بود هنوز می توانست افتخاراتش را بیشتر کند. هر روز نام ایران را بالاتر ببرد و شاید سالهای دور یادش با ده ها عنوان دیگر برای کشور عزیزمان ماندگار شود. اما امروز ۲۴تیر ۱۳۹۶ او در ۴۰ سالگی زندگی و عددهایش را تنها گذاشت و رفت.درگذشت مریم میرزاخانی

مرگ گاهی معادلات زندگی را عجیب بر هم می زند. آنقدر که حتی ملکه اعداد هم از پس حل کردنش برنیامد و سرش را جلوی مرگ خم کرد.

برای خانواده داغدارش و همه معادلات حل نشده ریاضی اش، سر تعظیم فرود می آوریم و یادش را تا همیشه در کنار نام ایرانمان سبز می گذاریم.

 

عکس مریم میرزاخانی

 درگذشت مریم میرزاخانی

جزییات درگذشت مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶در شهر تهران است.
وی در سال‌های ۱۳۷۳و ۱۳۷۴در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد که در المپیاد ۱۹۹۵ کانادا علاوه بر کسب مدال طلا، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد.

همچنین ببینید: بیوگرافی مریم میرزاخانی و همسرش + تصاویر شخصی

وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد.
میرزاخانی پس از پایان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت. وی در سال ۱۹۹۹میلادی زمانی که در دانشگاه ‘پرینستون’ به تحقیق و تدریس اشتغال داشت موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند.
ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه ‘پرینستون’ نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت.
وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.
میرزا خانی به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان های آمریکا بستری بود.

 

میرزاخانی نه تنها برای اعداد ملکه بود بلکه برای ایران و ایرانی افتخاری بالاتر از تصور بود.

 

بیوگرافی مریم میرزاخانی

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: