رازی که آمریکا ۳۷ سال پنهان کرد !

 

افشای رازی اسرائیلی که آمریکا ۳۷ سال آن را پنهان کرده بود

رازی که آمریکا 37 سال پنهان کرد !
رازی که آمریکا ۳۷ سال پنهان کرد !

انفجار هسته‌ای

مجله مراحم : اسناد محرمانه‌ای که به تازگی از آرشیو ملی آمریکا به رسانه‌ها راه یافت نشان می‌دهد شایعه آزمایش هسته‌ای رژیم صهیونیستی در سال ۱۳۵۸ واقعیت داشته ولی دولت آمریکا نمی‌خواسته است با افشای آن وضعیت بغرنجی برای متحدش ایجاد کند.

 

خبرگزاری فارس نوشت در اولین ساعات بامداد ۲۲ سپتامبر سال ۱۹۷۹ (۳۱ شهریور سال ۱۳۵۸) ماهواره آمریکایی «ولا» که برای یافتن رد انفجارهای اتمی در مدار مستقر شده بود، دو تشعشع نور را جایی در آتلانتیک جنوبی رصد کرد. برای ساعاتی، دستگاه امنیت ملی آمریکا دچار هراس می‌شود و این سوال پیش می‌آید که آیا یکی از کشورهای منطقه، آزمایش اتمی ترتیب داده و معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای را زیر پا گذاشته است.

این موضوع سال‌ها در پس پرده اسرارآمیز شک و ابهام ماند تا اینکه امروز، بخشی از مکاتبات «جرارد سی‌اسمیت» نماینده ویژه «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا در منع اشاعه به همراه بخشی از محتوای کتابخانه ریاست‌جمهوری آن روزها، بر اساس قوانین آمریکا توسط آرشیو ملی این کشور منتشر شد و نشریه پولیتیکو آن را بازنشر کرد.

آن روزها رژیم صهیونیستی به داشتن سلاح هسته‌ای و البته تکذیب رسمی این واقعیت شناخته می‌شد. علاوه بر این، ادعا می‌شد که صهیونیست‌ها رابطه‌ای خاص با آفریقای جنوبی دارند و بر اساس این رابطه، اجازه یافته‌اند که در بخش‌های دور افتاده این کشور، حضور داشته باشند.

در یادداشت جیمی کارتر در این خصوص آمده است: «نشانه‌ای از یک انفجار هسته‌ای در منطقه آفریقای جنوبی دیده شده است؛ یا آفریقا یا اسرائیل از یک قایق برای آزمایش هسته ای استفاده کرده اند.»

در یادداشت‌های جرارد سی‌اسمیت هم می‌خوانیم که از ۳ دانشمند منتخب سیا برای بررسی این موضوع، ۲ نفر عقیده داشتند که این مورد، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. آن روزها حتی دولت نیوزلند از یافت شدن مواد هسته‌ای در آب باران خبر می‌دهد؛ خبری که پس از اعزام فوری یک تیم آمریکایی و بررسی موضوع، در رسانه‌های رسمی، یک هشدار اشتباه خوانده می‌شود.

آمریکا در صورت اعلام رسمی انجام این آزمایش از سوی اسرائیل، مجبور می‌بوده که رژیم تحت حمایت خود را به دلیل نقض معاهده آزمایش تسلیحات اتمی، تحریم کند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: