روایت شب یلدایی پرویز پرستویی

روایت شب یلدایی پرویز پرستویی + اینستاپست

 تاریخچه “شب یلدا” به روایت پرویز پرستویی+اینستاپست

مجله مراحم : پرویز پرستویی صفحه اینستاگرام خود را به پستی در خصوص شب یلدا اختصاص داد.
 
همزمان با فرارسیدن شب باستانی یلدا و دورهمی خانواده های ایرانی به دور سفره رنگارنگ این شب، پرویز پرستویی بازیگر پرآوازه کشورمان با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا تاریخچه این شب را روایت کرد.
 
وی نوشت:
“شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است.
 
این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود.این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.
 
مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن «ساتورن» خوانده می‌شد.ایرانیان باستان با این باور که فردای شب چله با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد،
 
آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (دی در آیین ایرانی {زرتشتی} به معنی دادار و آفریننده) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.
 
یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است.
 
مردم دوران باستان که با دانش نجوم آشنایی داشتند، میدانستند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند،
 
از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند. سفره شب چله ، «میَزد»  نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک»  که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد.
 
روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروز (روز خورشید) و دی گان؛ می‌خواندند و به استراحت و جشن می‌پرداختند. یلداتون مبارک.همواره شاد و سرفراز باشید.
 
آثارالباقیه.ابوریحان بیرونی.”
 
 
روایت شب یلدایی پرویز پرستویی
روایت شب یلدایی پرویز پرستویی
 
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: