درمان رگ به رگ شدن گردن

درمان رگ به رگ شدن گردن

رگ به رگ شدن گردن را در این صفحه بخوانید رگ به رگ شدن گردن یا گرفتگی عضلات گردن یکی از شایع ترین آسیب های عضلانی است که بسیری از مردم در طول زندگی به آن دچار میشوند این آسیب میتواند با درد زیادی همراه شود و با حرکت چرخش گردن درد شدیدی ر ناحیه گردن و کتف احساس میشود این آسیب دلایل زیادی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

رگ به رگ شدن گردن

کشیدگی عضلات گردن و رگ به رگ شدن گردن معمولا نتیجه ی وارد شدن ضربه ی شدید از پشت سر (خصوصا در تصادفات ماشین) است و عوارض ناشی از این آسیب می تواند حتی موجب علائم فیزیولوژیکی مزمن مانند افسردگی یا اضطراب شود.
خوشبختانه، رگ به رگ شدن گردن، زندگی شخص را به خطر نمی اندازد اما این آسیب جدی است و می تواند در آینده موجب بروز دوره های طولانی مدتِ درد و ناتوانی بیمار شود. بسیاری از افراد ممکن است بعد از تصادفات رانندگی کوچک، بسیار سریع بهبود پیدا کنند و هیچ عوارض مزمنی نداشته باشند، اما برخی از افراد نیز حتی تا سال ها پس از تصادف یا آسیب دیدگی همچنان به برخی علائم دچار هستند.

رگ به رگ شدن گردن چیست؟

رگ به رگ شدن گردن یکی از آسیب های شایع گردن است که بعد از حرکت بسیار سریع و ناگهانی گردن به سمت جلو یا عقب ایجاد می شود. این حرکت ناگهانی و سریع گردن معمولا بر اثر افزایش یا کاهش سرعت ناگهانی بدن است که اغلب در تصادفات ماشین رخ می دهد. واژه ی “رگ به رگ شدن” گردن به معنای آسیب دیدن به ساختارهای استخوانی و بافت های نرم گردن است.

علت رگ به رگ شدن گردن چیست؟

رگ به رگ شدن گردن در اغلب موارد بر اثر تصادفات ماشین رخ می دهد. در این تصادفات ماشینی که سرعت بالایی دارد به عقب ماشینی برخورد می کند که ساکن است یا سرعت کمی دارد. در این حالت سرِ سرنشینان ماشین جلویی به علت ضربه ای که از عقب وارد شده است، به طور ناگهانی و بیش از حد به سمت عقب خم می شود.
چرا که صندلی ماشین، تنه ی شخص را به جلو هل می دهد و در نتیجه سر و گردن که تکیه گاهی ندارند به سمت عقب خم می شوند. بعد از یک تاخیر بسیار کوچک، سر و گردن نیز به دنبال تنه و با سرعت بالا و به طور ناگهانی به سمت جلو خم می شوند.
تحقیقات اخیر نشان داده اند که ضربه ی شدیدی که از عقب وارد می شود، موجب می شود که مهره های پایینی در ستون فقرات گردنی در حالت خمیده به عقب و مهره های بالایی در ستون فقرات گردنی در حالت خمیده به جلو قرار بگیرند. این فشار ها موجب ایجاد شدن حالت منحنی مانند غیرطبیعی در ستون فقرات گردنی به شکل حرف S می شود.
تصور می شود که این حرکت غیرعادی گردن و این حالت غیر طبیعی، موجب آسیب به بافت های نرم گردن (رباط ها، کپسول مفصلی اطراف مفاصل فاست و عضلات گردن) می شود.

علائم رگ به رگ شدن گردن چیست؟

شایع ترین علائم ناشی از رگ به رگ شدن گردن عبارتند از:
درد و خشکی گردن
سردرد
خشکی و درد شانه
سرگیجه
احساس خستگی مفرط
درد فک
درد بازو
احساس ضعف در دست ها
اختلالات بینایی
وزوز گوش
کمر درد
در موارد بروز آسیب های بسیار شدید و مزمن ناشی از رگ به رگ شدن گردن، علائم زیر وجود دارند:
افسردگی
عصبانیت
اضطراب
استرس
وابستگی به دارو
سندرم استرس پس از حادثه
اختلالات خواب (بی خوابی)
 

رگ به رگ شدن گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

بعد از رخ دادن تصادف، احتمالا بیمار به بیمارستان یا مطب متخصص طب فیزیکی انتقال داده می شود تا مورد ارزیابی قرار گیرد. پزشک به دقت وضعیت بیمار را بررسی می کند تا تعیین کند که بیمار دچار آسیبی که به درمان نیاز دارد، شده است یا خیر. بنابر علائمی که بیمار دارد و نتایج معاینات پزشک، ممکن است لازم باشد که بیمار از گردنبند طبی استفاده کند.
پزشک همچنین تصاویر رادیوگرافی از گردن بیمار را بررسی می کند تا آسیب های احتمالی بیشتر را در صورت وجود، تشخیص دهد. مهمترین اقدام در ارزیابی و معاینه ی بیمار این است که تعیین شود که آیا آسیبی جدی که نیاز به درمان فوری داشته باشد، به گردن و سر یا سایر نقاط بدن بیمار وارد شده است یا خیر.
در صورتی که تصاویر رادیوگرافی گردن طبیعی به نظر بیایند اما بیمار همچنان گردن درد شدیدی داشته باشد، پزشک توصیه خواهد کرد که یک هفته ی دیگر نیز گردنبند طبی را استفاده کرده و سپس برای ارزیابی مجدد، به پزشک مراجعه کند. در این زمان، پزشک تصاویر رادیوگرافی جدید که از گردن گرفته شده است را می بیند تا تغییرات ایجاد شده در گردن را بررسی کند.
در صورتی که پزشک به وجود آسیب های بیشتر بافت های نرم گردن مشکوک باشد، انجام رادیوگرافی در حالت گردن خمیده یا انجام اسکن ام آر آی را تجویز می کند. این عکس برداری ها می توانند وجود آسیب بافت های نرم یا بی ثباتی در ساختارهای گردن را به طور بهتر و واضح تری نشان دهند.

رگ به رگ شدن گردن چگونه درمان می شود؟
نحوه ی درمان رگ به رگ شدن گردن، به نوع علائم بیمار بستگی دارد. مهمترین مسئله در مورد درمان رگ به رگ شدن گردن این است که تا جای ممکن به خوبی در مورد آسیب بیمار به او اطلاعات داده شود و بیمار درک صحیحی از وضعیت خود داشته باشد. علت بروز آسیب، روش های درمانی موجود و نتایج احتمالی درمان، از جمله اطلاعاتی هستند که باید در اختیار بیمار قرار داده شوند.
بیمار باید به خوبی بداند که دچار یک آسیب مهم و جدی شده است اما با این حال تقریبا تمامی بیمارانی که دچار این آسیب می شود، با انجام اقدامات درمانی مناسب، به خوبی بهبود پیدا می کنند. بیمارانی که این اطلاعات را ندارند ممکن است به علائم مزمن ناشی از رگ به رگ شدن گردن (مانند افسردگی، اضطراب و …) دچار شوند.
درمان ابتدایی و اولیه برای رگ به رگ شدن گردن معمولا استفاده از گردنبند طبی برای مدت چند هفته است. هدف از پوشیدن گردنبند طبی این است که دامنه ی حرکتی گردن محدود شود تا از بروز آسیب های بیشتر به گردن جلوگیری شود.
اما تحقیقات جدیدتر نشان داده اند که بی حرکت کردن گردن برای مدت زمان طولانی، در واقع بهبودی را به تاخیر می اندازد و در صورتی که ستون فقرات دچار انحراف نشده باشد، متخصص طب فیزیکی، انجام تمریناتی برای حرکت دادن و افزایش دامنه حرکتی گردن را در همان مراحل اولیه ی درمان تجویز می کند.

رگ به رگ شدن گردن و درمان آن

استفاده از هر درمانی بستگی به شدت درد و شرایط شما دارد، متخصص فیزیکی با ارزیابی دقیق بهترین درمان موثر را انتخاب خواهد کرد.
مطالعات نشان داده اند که بیمارانی که در مراحل اولیه پس از آسیب دیدگی انجام تمرینات حرکتی گردن را آغاز می کنند معمولا دوره ی بهبودی سریع تری دارند و علائم آن ها به نحوی مطمئن تر و سریع تر بهبود پیدا می کنند. این روش درمانی شامل انجام حرکات چرخشی گردن است که در هر ساعت ۱۰ بار تکرار می شود.
این تمرینات طی ۴ روز اول پس از آسیب دیدگی و بلافاصله پس از زمانی انجام می شوند که علائم بیمار (مانند درد) به او اجازه ی انجام حرکات را بدهند.
انجام فیزیوتراپی نیز می تواند کمک زیادی به بیمار بکند تا هرچه زودتر از استفاده از گردنبند طبی بی نیاز شود. این درمان ها همچنین به تقویت عضلات گردن و کاهش درد گردن در هنگام حرکت کمک می کنند. کاردرمانی نیز به بیماران کمک می کند تا هرچه سریع تر و به نحوی ایمن به محیط کاری خود بازگردند.
در صورتی که بیمار پس از آسیب دیدگی، به علائم فیزیولوژیک مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی دچار شود، توصیه می شود که وضعیت روحی و احساسی بیمار نیز در درمان مد نظر قرار گیرد. این که بیمار بداند و درک کند که شانس بالایی برای بهبودی کامل و موفقیت آمیز دارد و احتمال بروز علائم مزمن ناشی از آسیب بسیار کم هستند، کمک بسیاری به ارتقای روحیه ی او می کند.

چگونه می توان از رگ به رگ شدن گردن جلوگیری کرد؟

هر چند همیشه هم ممکن نیست که از بروز تصادفات جلوگیری کنیم، اما پیشرفت های اخیر در زمینه ی ایمنی ماشین ها، خطر بروز چنین آسیب هایی را کاهش داده است.
پیشرفت های که در زمنیه ی کارایی کمربندهای ایمنی و تکیه گاه های سر به دست آمده است، توانسته ند کمک زیادی به کاهش خطر بروز آسیب رگ به رگ شدن گردن، بکنند. استفاده ی صحیح از این امکانات، نقشی اساسی در پیشگیری از بروز آسیب های گردن دارند.
تکیه گاه های سر به نحوی طراحی شده اند که از خم شدن بیش از حد گردن به سمت عقب در حین تصادف جلوگیری کنند. برای آن که این خصوصیت تکیه گاه سر به درستی عمل کند، لازم ست که ارتفاع تکیه گاه سر دقیقا در پشت سر تنظیم شود. اگر تکیه گاه سر به حدی پایین باشد که پایین تر از سر قرار گیرد، حتی می تواند باعث کشیده شدن بیشتر سر به سمت عقب نیز بشود.
بسیاری از ماشین ها دارای امکانات ایمنی بیشتر مانند کیسه ی هوا روبه رو و کیسه های هوای جانبی هستند که از راننده و مسافران بیشتر حفاظت می کنند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: