حسن روحانی سامانه کارورزی راه اندازی کرد

سامانه کارورزی به جای سامانه کارانه توسط دولت حسن روحانی راه اندازی شد. ماجرای طرح کارورزی به این شکل است که افراد بیکار باید در مشاغل مختلف کارورزی کنند و دولت به آنها حقوق بدهد (یعنی شخصی که بیکار است باید در یک کارگاه یا شرکت یا کارخانه یا مغازه یا… کار کند و دولت به جای کارفرما به او حقوق میدهد)

این طرح باعث میشود که اشتغال زایی در کشور افزایش یابد و سودی هم برای کارفرمایان داشته باشد.

سامانه کارورزی

نوبخت در نشست خبری گفت:
?تمام بیکارانی که کارورزی کنند، حقوق کارورزی آنها توسط دولت پرداخت می‌شود و اگر کارفرمایی هم این افراد را جذب کند، حق بیمه آنها را نیز دولت به جای کارفرما پرداخت خواهد کرد.
?راه‌اندازی سامانه کارورزی شائبه انتخاباتی ندارد و مصوبه شورای عالی اشتغال است.

?دولت یک روز پس از فیلتر کردن سامانه “کارانه” قالیباف، اقدام به راه‌اندازی سامانه “کارورزی” کرده است.

سایت های مخالفان حسن روحانی سامانه کارورزی را دزدی از طرح کارانه قالیباف میدانند.

سامانه کارورزی

 

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: تمام بیکارانی که کارورزی کنند، حقوق کارورزی آنها توسط دولت پرداخت می‌شود و اگر کارفرمایی هم این افراد را جذب کند، حق بیمه آنها را نیز دولت به جای کارفرما پرداخت خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره فیلتر سایت کارانه پیشنهادی قالیباف گفت: از وزیر کشور شنیدم که دستگاه مسئول نظارت بر انتخابات -که فقط دولتی ها هم عضو آن نیستند-، در مجموع به این نتیجه رسید که این اقدام خلاف قانون است و البته در مجلس هم اعتراضاتی صورت گرفت.

وی در خصوص شائبه انتخاباتی بودن طرحی که وزیر کارعنوان کرد مبنی بر راه اندازی سامانه کارورزی، تصریح کرد: آنچه وزیر کار اعلام‌کرد، مصوبه شورای عالی اشتغال در ۵ بهمن ۹۵ است. ایشان وزیر رسمی کشور است و دولت هم تا مرداد بر سر کار خواهد بود.

سخنگوی دولت همچنین با بیان اینکه ما چیزی را دو بار افتتاح نمی‌کنیم، گفت: ممکن است ستاد انتخاباتی رقیب خوشحال نشود اما ما می‌خواهیم مردم از این افتتاح‌ها خوشحال باشند

 

پرداخت کارانه سال گذشته تصویب شده بود

وی درباره مصوبه دیگر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: اجازه داده شد نیروی انسانی که در واحدهای تولیدی، کارورزی می کنند، دولت حقوق کارورزی (کارانه) آنها را پرداخت کند زیرا این تصمیم بر پایه مصوبه شورای عالی اشتغال در سال ۹۵ است.

اگر کسی این را الان می گوید، دارد مصوبه شورای عالی اشتغال را درباره پرداخت کارانه تکرار می کند. همچنین تصمیم گرفته شد اگر کارفرمایی هر یک از جوانان بیکار را مشغول کار کند، دولت حق بیمه کارگر را بپردازد.

یعنی تصمیم گرفته شد تمام بیکارانی که بروند کارورزی کنند، دولت حقوق کارورزی آنان را تقبل کند. اگر کارفرمایی هم بخواهد آنها را جذب کند، دولت حق بیمه آنها را می پردازد.

البته حدود ۱.۵ میلیارد دلار یعنی حدود ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان طی یک لایحه از مجلس درخواست کردیم تا از صندوق توسعه ملی برداریم تا فقط برای اشتغال صرف شود.

مقام معظم رهبری در جلسه ای که سران سه قوه حضور داشتند و اینجانب هم به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه بودم، فرمودند نامه ای از دولت برای برداشت ۱.۵ میلیارد تومان آمد و من تاکید کردم کار خوبی است و از طریق قانونی اقدام شود و مجلس به فوریت تصویب کند و دولت هم به فوریت اقدام کند.

حقوق به بیکاران دردسر ساز بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه بیان داشت: این روزها گفته شده هر کسی بیکار است ما به او مبلغی می پردازیم. این مشکل بزرگی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد.

در این صورت همه جوانانی که بین ۱۵ تا ۳۵ سال هستند، ولو اینکه خوداشتغال باشند، صف می کشند و می گویند ما بیکاریم. برخی کشور را می خواهند دچار فاجعه کنند که پاسخ دادن به مطالبه ای که ایجاد می شود بسیار مشکل خواهد بود.

امیدوارم در آینده، گزارشی از اقدامات واقعی را اعلام کنیم. نمی توان بی محابا، اعداد را بیان کرد. باید هر کسی که عددی را قول می دهد، پای بند به آن باشد. مثلا تعداد تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی به تفکیک کارخانجات داده شده، مشخص است و روزانه گزارش از عملکردها داریم. ما در جایگاهی نیستیم عددی بگوییم که اجراشدنی نباشد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: