سرانجام محمدعلی شعبانی شکنجه گر ساواک + عکس

 

سرانجام محمدعلی شعبانی شکنجه گر ساواک + عکس

 

سرانجام یکی از شکنجه گران ساواک

مجله مراحم : محمد علی شعبانی، معروف به دکتر حسینی از جمله کسانی بود که برای شکنجه زندانیان انقلابی از شوک الکتریکی استفاده می‌کرد.
 

 محمد علی شعبانی، معروف به دکتر حسینی

 
 شکنجه گر ساواک , محمد علی شعبانی، معروف به دکتر حسینی , محمد علی شعبانی، , سرانجام محمدعلی شعبانی شکنجه گر ساوا
شکنجه گر ساواک , محمد علی شعبانی، معروف به دکتر حسینی , محمد علی شعبانی، , سرانجام محمدعلی شعبانی شکنجه گر ساوا
 
 

 

محمد علی شعبانی، معروف به دکتر حسینی از جمله این افراد است که نقش وی را در «معمای شاه» رضا خیری‌پور بازی می‌کند.
 
وی متولد سال ۱۳۰۲  است و بعد از تحصیلات نیمه کاره ابتدایی وارد ارتش شد.
 
شعبانی در ادامه با درجه گروهباني در ركن ۲ مشغول خدمت شد. او پس از تأسيس ساواك در سال ۳۶، براي ادامه خدمت به ساواك منتقل شد و در اداره سوم فعالیت می‌کرد. با کسب مقام مدیریت اوین، دکتر حسینی تا مدتی مسئول بازجویی و شکنجه زندانیان سیاسی بود.
 
در ادامه زمانی که «کمیته مشترک ضد خرابکاری» در ساواک تشکیل شد، او نیز در آن قسمت مشغول به کار شد. شعبانی در این بخش، انواع روش‌های شکنجه و بازپرسی چون  «توجيه و حفاظت»، «شوك الكتريكي» و «آپولو» را به کار بست. 
 
جديت و پشتكار فراوان او در امر شکنجه‌های مخوف و بازپرسی از زندانیان در حدی بود که وی موفق به دريافت نشان‌ها و مدالهاي مختلف شد.
 
در برخی منابع درمورد روش کاری وحشتناک این شکنجه‌گر این گونه نوشته شده: وي زنداني را روي دستگاه مخصوص شكنجه «آپولو» مي‌نشاند و كف دست و ساق پاي زنداني را زير گيره‌هاي آن پرس نموده و كلاه آهني مخصوصي كه تا گردن زنداني را مي‌پوشاند روي سر او قرار مي‌داد. آنگاه شروع به زدن كابل مي‌نمود.
 
سر كابل‌ها افشان بود و موقع اصابت به كف پا، نوك آن روي پا برمي‌گشت و موجب كنده شدن گوشت‌هاي آن مي‌شد. گهگاهي هم با شيئي چوبي يا فلزي ضربه‌اي به كلاه وارد مي‌كردند كه صداي بسيار وحشتناكي در آن ايجاد شده و در گوش زنداني مي‌پيچيد كه فوق‌العاده آزاردهنده بود و شكنجه‌اي بود مضاعف بر ساير شكنجه‌ها.
 
وي براي جلو‌گيري از كاهش درد و براي‌ بي‌حس نشدن موضعي ضربات كابل را به صورت كاملاً موازي در كنار هم به كف پا فرود مي‌آورد، به گونه‌اي كه هيچ ضربه‌اي بر روي محل ضربه قبلي نمي‌خورد. وضعيت كف پا به صورتي در مي‌آمد كه گويي چندين سيخ كباب را كنار هم چيده‌اند. با اين حال اگر نظر بازجو مبني بر فني‌تر شدن شكنجه بود، حتماً آتش سيگار خود را روي بدن عريان زنداني خاموش مي‌نمود.
 
دکتر حسینی بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، در تاريخ ۲۴ اسفند ۵۷ هنگامي كه منزلش محاصره بود با اسلحه كمري اقدام به خودكشي کرد اما بلافاصله به بيمارستان منتقل و سرانجام در تاريخ ۱۲ اردیبهشت ۵۸ مُرد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: