سنگ تولد چه سنگی است؟

images

در بسیاری از تمدنهای قدیم مردم عقیده داشتند که اشیا بهادار و از جمله جواهرات دارای نیروهای مرموز و شگفتی هستند. مثلا پاره ای جواهرات قادرند از بروز بیماریها جلوگیری کنند یا آنها را درمان نمایند.

 عقیده مذکور راجب خواص جواهرات هنوز هم تا امروز به صورت سنگی که نشانه ماه تولد شخص است باقیمانده است. با آنکه این عقیده مبنایی خیلی قدیمی دارد معهذا به کار بردن سنگ تولد از قرن شانزدهم میلادی متداول گردید.

فهرست عده ای از سنگهای مربوط به تاریخ تولد از این قرار است:  در ماه ژانویه سنگ لعل، ماه فوریه سنگ یاقوت ارغوانی، ماه مارس سنگ زمرد کبود، ماه آوریل سنگ الماس، ماه مه زمرد، ماه ژوئن مروارید، ماه ژوءیه یاقوت، ماه اوت مرجان، ماه سپتامبر سنگ یاقوت کبود، اکتبر در کوهی، ماه نوامبر سنگ یاقوت زرد و ماه دسامبر فیروزه.

یکی از شگفت انگیزترین عقاید بشری عقیده به خواص و نیروی سنگهای قیمتی است؛ مثلا مردم عقیده دارند که پاره ای از سنگها در عشق و ازدواج موثرند.

tur2

فیروزه را عقیده دارند که در جلوگیری از بروز اختلاف میان زن و همسر موثر است. زمرد کبود عشق بین زن و مرد را افزون میکند. یاقوت زرد علامت وفاداری است و کسانیکه این سنگ را همراه خود دارند معمولا نسبت به همسر خود همه عمر وفادار و ثابت قدم میمانند.

از میان سنگهایی که مردم به تاثیر آن در رفع بیماری دارند یاقوت ارغوانی میباشد که برای رفع سر درد و دندان درد مفید است. الماس برای درمان برص و جنون و خوابهای آشفته و یاقوت برای تخفیف میزان تب موثرند.

راجع به یاقوت کبود معتقد بودند که در رفع چشم زخم موثر است.

چینیها دستبند و خلخال از یشم سبز به دست و پاهای کودکشان میکردند تا دفع مضرات از آنها بنمایند. هندوها معتقند که مروارید دافع همه گونه چشم زخم از آنان است. مرجان را به واسطه رنگ قرمزی که دارد برای دفع بلا به خود می آویزند.

در خصوص فیروزه معتقد بودند که تعویذی است برای نیفتادن از اسب. اشخاصی هستند که اعتقاد دارند یک گردنبند از درکوهی عمر موی سر را دراز میکند و رنگ موی بور را حفظ مینماید.

منبع:سایت مراحم

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: