سکته مغزي + عکس و علائم

سکته مغزي چگونه است؟

سکته مغزي آسيب عصبي حاد ناشي از اختلال خونرساني به قسمتي از بافت مغز که ناشي از انسداد رگ مغزي به وسيله يک لخته خوني و يا پارگي يکي از عروق تغذيه کننده آن قسمت بافت مغز مي‌باشد.

تصویر سکته مغزی ( انسداد رگ مغزي به وسيله يک لخته خوني)

سکته مغزي,عکس سکته مغزي,تصویر سکته مغزي,خون مردگی در رگ مغز

به بيان ديگر اگر خونرساني به قسمتي از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد اين قسمت از مغز ديگر نمي‌تواند عملکرد طبيعي خود را داشته باشد. اين وضعيت را اصطلاحاً سکته مغزي مي‌نامند. سکته مغزي مي‌تواند به عللي مانند بسته شدن يا پاره شدن يکي از رگ‌هاي خون رسان مغز ايجاد شود. به نظر برخي پزشکان و متخصصان، خطر بروز سکته مغزي در زنان به علت بيماري‌هاي ژنتيک، موارد هورموني، مصرف برخي داروها و پيامدهاي ناشي از زايمان بيشتر از مردان است.

معمولاً قبل از بروز سکته مغزي علائم هشدار دهنده‌اي وجود ندارد و يا اينکه علائم بسيار جزئي هستند. بعد از بروز سکته مغزي بيمار بايد بلافاصله در بيمارستان بستري گشته تا از بروز صدمات دائمي به مغز جلوگيري شود. عوارضي که بعد از سکته مغزي ايجاد مي‌شود بستگي به محل سکته و وسعت بافت‌هاي گرفتار شده مغز دارد. عوارض سکته مغزي از عوارض خفيف و گذرا مثل تاري ديد تا عوارض فلج کننده دائمي و يا حتي مرگ را شامل مي‌شود.
اگر اين علائم در طول ۱ ساعت از بين بروند، اين وضعيت را اصطلاحاً حمله ايسکمي گذرا (transient ischemic attack)مي‌نامند که يک علامت هشدار دهنده از يک سکته مغزي احتمالي در آينده مي‌باشد. سکته مغزي سومين عامل مرگ و مير در جهان است.

 

علایم و نشانه های سکته مغزی

– بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن
– تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن بلع غذا
– بروز ناگهانی سردردهای شدید بدون علت
– بروز مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن
– بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران

آمار سکته مغزي در ايران نيز چندان مناسب نيست. پزشکان ايراني مي‌گويند افراد در ايران ۱۰ سال زودتر از ساير کشورها به سکته مغزي مبتلا مي‌شوند. متخصصان کم‌تحرکي، مصرف بي‌رويه نمک و چربي، چاقي، استعمال دخانيات و در مجموع رژيم نامناسب غذايي را عاملي براي حرکت به سمت سکته‌هاي مغزي ايرانيان مي‌دانند. بر اساس آمار ميداني سکته‌هاي مغزي در مردان ايراني ۲۵ درصد بيشتر از زنان است. دبير انجمن سکته مغزي ايران اعتقاد دارد که اين سکته به عنوان دومين عامل مرگ و مير در ايران و برخي از کشورهاي در حال پيشرفت است.

پژوهش‌ها نشان مي‌دهند گرچه اشراف بر زبان دوم احتمالاً بي ارتباط با سلامت فيزيکي به نظر مي‌رسد، اما ظاهراً اين مهارت از مغز در برابر آسيب‌هاي ويرانگر به عملکردهاي مغزي محافظت مي‌کند و افرادي که در سخن گفتن به دو زبان مهارت دارند، احتمال بهبودي و درمان آنها در صورت بروز سکته مغزي، دو برابر ديگران است.

 

آزمایش شخصی که سکته مغزی کرده است: حرف زدن، لبخند زدن، تکان خوردن

آزمون سکته مغزی به شناسایی علایم و نشانه های این بیماری کمک می کند. این آزمون از جزئیات زیر تشکیل شده است:
– چهره. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت بی حس است؟
– بازوها. از فرد بخواهید دست هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟
– حرف زدن. از بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

 

سکته مغزی: زمان = صدمه دیدن مغز

در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می شود.

 

علت بروز سکته مغزی چیست؟

یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود.

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: