عمل جراحی با هیپنوتیزم برای اولین بار در ایران

عمل جراحی با هیپنوتیزم برای اولین بار در مشهد انجام شد.

دکتر مهدی فتحی دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عمل جراحی ارتوپدی با روش هیپنوتیزم، بر روی یک جوان سی و دو ساله که برای خارج کردن پیچ و پلاک از دست به بیمارستان امام رضا (ع) مراجعه کرده بودانجام شد.

وی افزود: دوعدد پلاک چهار سوراخه از استخوان متاتارس جوان سی و دو ساله ساکن تهران، بدون بیهوشی و بی حسی با بهره مندی از روش القائات هیپنوتیزم با موفقیت خارج شد.

عمل جراحی با هیپنوتیزم

عمل جراحی با هیپنوتیزم

متخصص بیهوشی وفلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هیپنوتیزم یک حالت مغزی است که با انحراف توجه توسط تصاویر ذهنی فراهم می‌شود و فعل انفعالات ناشی از این انحراف توجه سبب انفکاک ذهنی از فرایند ادراک درد در بیمار می‌شود.

دکتر فتحی تصریح کرد: در تمام مدت عمل، بیمار تحت مانیتورینگ استاندارد از جمله مانیتورینگ استاندارد از جمله ارزیابی سطح هوشیاری توسط دستگاه بای اسپکترال ایندکس کنترل می‌شد.

وی با اشاره به اینکه سطح هوشیاری بیمار در تمام مدت عمل بین نودونود و هشت بود افزود: این عدد موید هوشیاری کامل بیمار درعین بی‌دردی کامل می‌باشد. به گونه‌ای که نه تن‌ها زمان تراشیده شدن پریوست استخوانی و خارج کردن پلاک‌ها و حتی استفاده از الکتروکوتر بیمار در بیداری کامل بود، بدون درد و در کمال آرامش این عمل انجام شد، بلکه در تمام مدت عمل “تورنیکه” روی بازوی بیمار که در حالت بادشده قرار داشت، هیچ علامتی از درد و یا تحریکات دردناک در نوار قلب، تعداد ضربان و فشار خون و چهره بیمار دیده نشد.

همچنین ببینید: زایمان زنان از طریق هیپنوتیزم در ایران

عضو هیات علمی گروه بیهوشی دانشگاه با اشاره به اینکه هیپنوتیزم جایگزین بیهوشی یا بی‌حسی نمی‌باشد افزود: در مواردی که استفاده از داروهای بیهوشی برای افراد ممنوعیت یا محدودیت استفاده داشته باشد درمحدوده سنی بین چهارتا میانسالگی می‌توانند پس از یک مشاروه روانپزشکی فرایند یک عمل جراحی باروش هیپنوتیزم را انجام دهند.

دکتر مهدی فتحی افزود: در حال حاضر این روش در کلیه دانشگاه‌های دنیا در حال آموزش به متخصصین بیهوشی و روانپزشکی و همچنین سایر گروه‌های مرتبط با درمان می‌باشد.

وی بابیان اینکه تا کنون چهار کنگره جهانی هیپنوتیزم توسط انجمن هیپنوتیزم و دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شده است گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در فرایند پژوهش و برگزاری سمینارهای باز آموزی در کشور پیشرو می‌باشد.

دکتر محمد حسنی استادیاراورتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز ضمن ابراز رضایت از انجام عمل جراحی ارتوپدی با روش هیپنوتیزم گفت: هر سه حالت دردناک که در بیماران ارتوپدی داریم (برش، جداسازی پلاک وکوتر و بخیه) برای این بیمار بدون درد انجام شد.

وی افزود:دردو مرحله پلاک‌ها از دست جدا شد و خوشبختانه بدون هیچ تحریکی که نشانگر احساس درد در بیمار باشد عمل با رضایت کامل انجام شد.

عمل جراحی با هیپنوتیزم

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: