غذاهای مضر برای تیروئید را بشناسید

غذاهای مضر برای تیروئید را بشناسید و در مصرف آن خودداری کنید غذاهای مضر برای تیروئید را باید در برنامه غذایی خود کاهش دهید تا مشکلی برای آن به وجود نیاید

اکثر مردم به شکل های مختلف با مشکلات تیروئید دست و پنجه نرم میکنند و در بین این افراد زنان بیشتر از مردان با مشکلات تیروئید درگیر هستند. جالب است بدانید که بسیاری از مردم اصلا از اینکه مشکل تیروئید دارند بی خبرند و فقط موقعی متوجه این مشکل می شوند که اوضاع وخیم شود

 

بسیاری از مردم سوال میکنند که چگونه به صورت طبیعی، تیروئیدشان را سال نگهدارند اما تیروئید همیشه هم سر راست نیست. افرادی که مبتلا به این مشکل هستند از نظر کم کار یا پرکار بودن تیروئید متفاوت خواهند بود و معمولا برای اینکه مشکل تیروئیدشان برطرف شود باید دارو مصرف کنند.

غذاهای مضر برای تیروئید

اگر تصمیم دارید سلامت تیروئید خود را بیشتر کنید باید به پزشک ماجعه کنید و از دارویی با دوز مناسب استفاده نمایید. در ادامه مجله مراحم می خواهم برای شما شرح دهیم که برای افزایش شرایط تیروئید خود از چه غذاها و خوراکی هایی باید پرهیز کنید:

همچنین ببینید: با این معجون خانگی تیروئید را تقویت کنید

زیاده روی در مصرف سبزیجات چلیپایی

از زیاده روی در مصرف سبزیجات چلیپایی ( کلم، شلغم، کلم بروکسل، بروکلی، گل کلم ) خودداری کنید. این سبزیجات با اینکه ارزش غذایی بالایی دارند و پر از ویتامین و مواد معدنی هستند اما در صورت مصرف بیش از حد در برخی از افراد باعث ایجاد گواتر میشوند.

تلاش کنید که در طول روز تنها ۳۰ گرم از این سبزیجات مصرف کنید و زیرا مصرف بیشتر آن باعث آسیب رسیدن به تیروئید میشود و همچنین باعث ایجاد گواتر خواهد شد.

همچنین ببینید: تیروئید را بدون دارو درمان کنید

راستی بخارپز کردن و پختن این نوع سبزیجات می تواند تاثیر آنها روی ایجاد گواتر را کاهش دهد بنابراین بهتر از خام خوردنشان است.

 

برای افزایش سلامت تیروئید باید برخی از مصرف برخی از غذاها را کاهش داد

غذاهای مضر برای تیروئید

 

مصرف کربوهیدرات ها را کم کنید

کربوهیدرات ها بدنام هستند، اما شاید بعضی افراد به اندازه کافی کربوهیدرات مصرف نکنند. افرادی که رژیم های کم کربوهیدرات مانند کتوژنیک استفاده می کنند و مشکل تیروئید دارند، در واقع در حال دامن زدن و وخیم تر کردن اوضاع تیروئید خود هستند. بدن در این شرایط فرض می کند که در حالت بی غذایی به سر می برید و تیروئید اولین هورمونی است که به خطر می افتد. این را به خاطر داشته باشید در صورت داشتن مشکلات تیروئیدی باید از تمام گروه های غذایی به اندازه متعادل میل کنید. محدود کردن شدید کربوهیدرات، عوارض خاص خودش را روی تیروئید دارد.

 

سویا باعث اسیب رسیدن به تیروئید میشود

ایزوفلاون موجود در سویا ممکن است مانع عملکرد تیروئید شود. مقدار زیاد سویا می تواند باعث تشدید پرکاری تیروئید و همچنین کمبود ید در افراد بزرگسال شود. افراد گیاه خوار زمانی که به جای گوشت مقدار زیادی محصولات حاوی سویا استفاده می کنند دچار مشکل می شوند. مصرف زیاد محصولات حاوی سویا می تواند پس از مدتی تاثیر منفی روی تیروئید بگذارد مخصوصا اگر استعداد ژنتیکی اش را نیز داشته باشید. اگر از داروهای تیروئیدی استفاده می کنید مطمئن شوید معده تان خالی باشد و اگر هم سویا استفاده کرده اید ابتدا اجازه دهید ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بگذرد.

 

مصرف کم یا زیاده روی در ید

بسیاری از بیماران دیگر از نمک ید دار استفاده نمی کنند و به جایش نمک دریایی مصرف می کنند که در واقع یک محرّک شایع برای کم کاری تیروئید است و مقدار زیادی ید هم می تواند باعث پرکاری تیروئید شود.

 

ید را چه کم مصرف کنید چه زیاد، دچار مشکل می شوید بنابراین سعی کنید با کمک پزشک مقدار متعادلی از آن را به بدنتان برسانید. یک آزمایش ساده می تواند مشخص کند که آیا کمبود ید دارید یا خیر. خانم های باردار و خانم هایی که قصد بارداری دارند به ویژه باید به این مسئله توجه کنند.

 

گلوتن برای تیرئید مشکل ساز است

گلوتن شامل غذاهایی می شود که باعث افزایش التهاب در بدن می شوند. افرادی که مشکل تیروئید دارند با محدود کردن گلوتن می توانند کمتر در معرض التهاب قرار بگیرند. این کار می تواند از به بهبود هاشیموتو که یک بیماری خودایمنی تیروئید است کمک کند. بیشتر افرادی که دچار بیماری سلیاک هستند در خطر هاشیموتو نیز هستند.

غذاهای مضر برای تیروئید

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: