فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز

اشتباه پزشک تبریزی باعث فلج مغزی یک نوزاد شد

فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز | مادر بارداری به نام (س-ص) برای وضع حمل به بیمارستان ایزدی قم مراجعه کرد و آماده عمل زایمان شد. به رغم اینکه این مادر به دلیل قد کوتاه و نقص دیگری در بدنش، باید با عمل سزارین وضع حمل می‌کرد، به اصرار کادر پزشکی بیمارستان طبیعی فرزند خود را به دنیا آورد و در این فرایند برای نوزادش مشکلات جبران ناپذیری پیش آمد.

اسناد پزشکی پیش از تولد این نوزاد ـ که به همراه دیگر مستندات پرونده، نزد «تابناک» محفوظ است ـ گویای این است که این نوزاد پیش از عمل زایمان در سلامت کامل بوده و هیچ مشکلی او را تهدید نمی کرده است؛ اما پس از زایمان طبیعی، نوزادی معلول پا به جهان گذاشت که به باور والدینش، حین زایمان دچار این وضع شده است.

به گفته این والدین، مادر نوزاد کاندیدای انجام عمل سزارین بوده و پیش از وضع حمل نیز متخصصان، عمل سزارین را به او توصیه کرده‌اند؛ اما پس از مراجعه به بیمارستان دولتی برای وضع حمل، کادر پزشکی به اصرار او را برای انجام عمل زایمان طبیعی آماده کردند تا در نهایت به استناد اسناد پزشکی و گفته های خانواده این نوزاد مشخص شود که «یاسین» در فرایند وضع حمل طبیعی، نوزاد دچار کمبود اکسیژن و در نهایت فلج مغزی شده است.

 

اشتباه پزشک تبریزی باعث فلج مغزی یک نوزاد شد

فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز,اشتباه پزشک تبریزی,سهل انگاری پزشک تبریزی
فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز,اشتباه پزشک تبریزی,سهل انگاری پزشک تبریزی

 

فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز

پدر این نوزاد نیز در رابطه با اتفاقی که افتاده است، به «تابناک» گفت: پزشکان اتفاقی را که برای فرزندم افتاده، فلج مغزی بر اثر نرسیدن اکسیژن در هنگام زایمان تشخیص داده اند. بیشتر کادر پزشکی بیمارستان، حالا که کار از کار گذشته است به ما می گویند حق با شماست ولی به ما هم دستور داده اند آمار عمل سزارین را کاهش دهیم و ما ناچاریم زایمان طبیعی را به مادران توصیه کنیم.

یکی از پزشکان، پس از بررسی اسناد موجود به «تابناک» گفت: این اسناد مربوط به شرایط نوزاد هست که متأسفانه بدلیل شرایط عمل انجام شده دچار کمبود اکسیژن و فلج مغزی شده است. باید از کادر پزشکی بیمارستان پرسید، چرا برای این وضع حمل، سزارین توصیه نشده است. متأسفانه در حال حاضر سیاست بیمارستان های دولتی دستور به انجام زایمان طبیعی است که این خطرات را هم برای خانواده ها به همراه خواهد داشت.

فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز
فلج مغزی یک نوزاد بر اثر اشتباه پزشک در تبریز

بنا بر آنچه آمد، دیده می شود که اسناد و معاینات پیش از انجام وضع حمل، گویای سلامت کامل نوزاد است و از سویی نیز شرایط فیزیکی مادر بر اساس آنچه همسرش می گوید، مشخص می کند که عمل زایمان باید به صورت سزارین انجام می شد.

بنابراین، سهل انگاری کادر پزشکی در تشخیص صحیح نحوه وضع حمل، این بار بلای جان نوزاد نورسی شد که پدر و مادرش با هزاران امید منتظر تولدش بودند؛ نوزادی که شاید اگر پزشکان در نوع وضع حمل و تولدش تصمیم دیگری گرفته بودند، اکنون سالم بود و مثل الان آینده نامعلومی در انتظارش نبود.

منبع: تابناک

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: