ماجرای نجات یافتن دختر دانشجو در سیل خرم آباد

فیلم غرق شدن دختر جوان در سیل خرم آباد

ماجرای نجات یافتن نسرین محمدی دختر دانشجو در سیل خرم آباد

شامگاه دوشنبه ۱۸ آبان، بارش سیل آسای باران درشهر خرم آباد واقع دراستان لرستان، دو دختر دانشجو را گرفتار سیلاب کرد.متأسفانه در این حادثه یکی از دانشجویان به نام فروزان مرادوند جان باخت و نسرین محمدی دانشجوی دیگر با فداکاری یک رهگذر و با سطح هشیاری پایین به بیمارستان عشایر خرم آباد انتقال یافت و به‌دلیل شرایط وخیم‌اش در بخش مراقبت های ویژه – آی سی یو- تحت مراقبت قرار گرفت.

افشین مرادی، رئیس دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه لرستان گفت: «براساس آخرین پیگیری‌هایی که ریاست دانشگاه در گفت‌و‌گو با پزشکان بیمارستان درباره وضعیت خانم نسرین محمدی- دانشجوی اصفهانی دانشگاه- داشته است، خوشبختانه اعلام شد سطح هشیاری وی بالا آمده و حال عمومی‌اش در وضعیت ثبات قرار دارد اما در حال حاضر مشکل دخترجوان، ورود آب به داخل ریه‌اش است که به همین خاطر باید معالجه ادامه یابد.»

فیلم منتشر شده مربوط به غرق شدن نیست

خجسته‌پور، فرماندار خرم آباد هم ضمن ابراز تأسف از حادثه پیش آمده برای دختران دانشجو گفت: «ساعتی پس از سیل شامگاه دوشنبه، فیلمی با عنوان غرق شدن دختر دانشجو در اینترنت و فضاهای مجازی منتشر شد اما در بررسی‌ها مشخص شد این فیلم مربوط به دانشجوی جان باخته نیست بلکه فیلم مربوط به دانشجویی به نام نسرین محمدی است که هم‌اکنون در بیمارستان شهدای عشایر بستری است و تحت مراقبت قرار دارد.

برخورد قاطع با متخلفان

محمد تقی شاکرمی، معاون رئیس کل دادگستری لرستان نیز با تسلیت به خانواده مرحومه فروزان مرادوند و جامعه دانشجویی با اعلام پیگیری قاطع قضایی استان نسبت به این پرونده گفت: «متأسفانه مسئولان استان از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند و این امر نیز در نظام اسلامی ما و جامعه شهرنشینی جدید جایگاهی ندارد.بنابراین وظیفه خود می‌دانیم با عوامل این حادثه قاطعانه برخورد کنیم. ضمن اینکه در استان از نبود سیستم مدیریت بحران منسجم رنج می‌بریم و خواستار هماهنگی مدیران استانی برای پیشگیری از چنین حوادثی هستیم.»

به جای فیلمبرداری، کمک کنید

سعید رازانی، دادستان مرکز استان لرستان هم درسخنانی گفت: «برخلاف برخی اخبار منتشره تلفات این حادثه تنها یک دختر دانشجو بوده که بررسی‌های دقیق‌تر درباره علت وقوع آن ادامه دارد. این دختر دانشجو در کنار خیابان، درتلاش برای سوار شدن به ماشین بود اما بر اثر بارندگی متوجه جوی عمیق و پرآب نشده و پس از افتادن در آن با توجه به شیب خیابان و شدت آب بسرعت به سمت پل آهنی کشیده و در نهایت متأسفانه غرق شده است.»وی با ابراز تأسف از حضور افراد تلفن همراه به دست در چنین حوادثی که با بی‌تفاوتی محض، فقط به فیلمبرداری یا عکاسی می‌پردازند، گفت: «امیدواریم برخی از هموطنان که چنین رفتاری در قبال رخداد‌ها و حوادث دارند با درک شرایط حساس وقوع حوادث ناگوار، به جای این رفتار منفعلانه در حد توان به کمک افراد حادثه دیده بشتابند.»

دختر دانشجو چگونه نجات یافت

در حالی که تعدادی از شاهدان حادثه غرق شدن دختران دانشجو مشغول فیلمبرداری بوده یا نسبت به موضوع بی‌توجه بودند، یک شهروند لرستانی با خطر انداختن جان خود، به درون کانال آب رفته و این دختر را که زیر پل فلزی گیر افتاده بود نجات داد. سید علی محمدی-مردفداکار- درباره لحظات سخت نجات گفت: «هنگام بارندگی از خیابان انقلاب به سمت سه راه الشتر حرکت می‌کردم که متوجه شدم فردی به کانال سقوط کرده و در زیر پل فلزی گیر افتاده است.بلافاصله با دیدن این صحنه در حالی که آب کانال بین سه تا چهار متربالا آمده بود به سمت محل رفتم اما چیزی مشخص نبود.

دوستان دختر دانشجو وحشتزده کمک می‌خواستند. بنابراین با اطلاعاتی که آنها دادند زیر پل آهنی رفتم و این دختر که یکی از پاهایش پیچ خورده و وسط پل آهنی گیر کرده بود را بیرون کشیدم. بعد هم سه دقیقه درهمان شرایط بحرانی به احیای او پرداختم. بنابراین با کمک یک خودروی عبوری او را چند متری بردیم اما نزدیک بیمارستان آنقدر ترافیک بود که مجبور شدم او را روی دوشم به بیمارستان برسانم. حالا هم خوشحالم که این دختر نجات پیدا کرده و حال عمومی‌اش خوب است.»

پدر و مادر دختر نجات یافته چه گفتند؟

پدر نسرین محمدی، دانشجوی اصفهانی حادثه‌دیده در سیلاب گفت: «دوشنبه شب حدود ساعت ۸ از دانشگاه با من تماس گرفتند وخبردادند پای دخترم شکسته است. بعد هم از من خواستند خیلی سریع به خرم آباد برویم. بنابراین خیلی سریع حرکت کردیم و ساعت سه و نیم رسیدیم.

هنگامی‌که به بیمارستان رفتیم متوجه حادثه شدیم.»مادر این دختر نیز گفت: «امیدوارم خدا به مرد فداکار که با ازخودگذشتگی و جوانمردی دخترمان را نجات داد خیردنیا وآخرت عنایت فرماید.حالا هم از شهردار و فرماندار و تمامی مسئولان می‌خواهیم برای پیشگیری ازچنین حوادث تلخ و ناگواری، به فکر چاره‌ای اساسی باشند.»

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: