راستی چه بر سر مان آمده؟

متن زیبا درباره فرهنگ کافه ای که بی ادب ها را جریمه میکرد…

جایی خواندم کافه ای در فرانسه بابت رعایت ادب به مشتریانش جایزه می دهد و در عوض برای بی نزاکتی آنها جریمه در نظر می گیرد.

اگر در این کافه بگویید :« یک قهوه » باید نُه دلار پرداخت کنید، اما اگر بگویید :« یک قهوه لطفا…»، قیمت قهوه تان شش دلار می شود و اگر بگویید: « سلام، لطفا یک قهوه » کافی است فقط دو دلار پرداخت کنید.

حالا تصور کنید اگر چیزی شبیه این قانون در کشور ما اعمال می شد و قرار بود بابت بی ادبی هایمان جریمه پرداخت کنیم، مطمئن باشید باید تمام درآمد سالیانه مان را می دادیم و چیزی هم رویش می گذاشتیم، چون آن حقوق کفاف آن همه بی نزاکتی را نمی داد.

ما حتی توی دنیای مجازی امنیت نداریم. از دیوار هم بالا می رویم، زیر هر عکس، هر چه دلمان می خواهد می نویسم. طرف را نمی شناسیم با یک پست قضاوتش می کنیم. حرف هایش به مذاقمان خوش نیاید، فحاشی می کنیم.

برایمان فرقی نمی کند، دختر رئیس جمهور یک مملکت باشد یا فوتبالیست کشور دیگر، گروهی حمله می کنیم. ما به خودمان هم رحم نمی کنیم. در مورد هر اتفاقی اظهار نظر می کنیم، لایحه می نویسم و حکم صادر می کنیم.

وانمود می کنیم از همه چیز آگاهیم، پزشکی، غیرپزشکی، در همه ی موارد تخصص داریم.

حرف فرهنگ که می شود، پرونده ی کورش و داریوش را می گذاریم روی میز، به تاریخ دو هزار و پانصد ساله مان می نازیم. نصف بیشترمان نمی دانیم آتوسا کیست، خشایار پسر کیست.

صبح دوستی برایم نوشته بود:« فلانی، کاش به جای اینهمه جملات زیبای پندآموز، از خودمان و کارهای خوبی که در طول روز انجام داده ایم بنویسیم.

مثلا از تجربه ی یک روز تعطیل توی آسایشگاه سالمندان که بدون چشمداشت نظافت کرده ایم و از بوی بد آنجا شکایت نکرده ایم یا از گوش کردن به درددل های پیرمرد و پیرزن تنهای توی پارک…».

برایش نوشتم:« سالها ایران نبودی، آدم ها عوض شده اند. دیگر کسی برای دل خودش زندگی نمی کند. اگر هم برود برای انجام کار خوبی، هدف سلفی گرفتن و شوآف است، یک جور خودنمایی.

راستی چه بر سرمان آمده؟

متن زیبا درباره فرهنگ

متن زیبا درباره فرهنگ

متن زیبا درباره فرهنگ و کافه ای که بی ادب ها را جریمه میکند,متن زیبا درباره فرهنگ,متن آموزنده درباره فرهنگ ایرانی ها,متن درباره ایرانی های بی فرهنگ

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: