مشکلات جنسی در سال‌های اول زندگی

مجله مراحم: مدت هاست بین مردم جامعه دهان به دهان می چرخد که مهم ترین دلیل طلاق زوج ها مشکلات جنسی است. مشاورهای خانواده می گویند باید تابوی مسائل جنسی  بشکند و در دوران آشنایی، دوطرف در رابطه با نیازهای جنسی شان با هم صحبت کنند چراکه اگر بدون آگاهی وارد زندگی مشترک شوند با مشکلات متعددی در زمینه مسائل جنسی مواجه می شوند.
 
دکتر سیدعلی آذین، متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ سلامت جنسی می گوید: «در مرحله آشنایی به این موضوع فکر کنید که آیا می توانید به عنوان یک شریک جنسی به خواستگارتان نگاه کنید؟» او  تأکید می کند: «باید به دنبال استفاده از فرصت هایی مثل آموزش برای جوانان در دانشگاه ها بود چراکه خانواده ای که خودش آگاهی مناسبی ندارد نمی تواند به فرزند جوانش آموزش صحیحی بدهد.»
 
 

مشکلات جنسی در سال های اول زندگی  - آکا

 

 مثل ۱۰۰ سال پیش به موضوع نگاه نکنید

مسائل جنسی فاکتور بسیار مهمی در انتخاب همسر است. فردی که می خواهید با او ازدواج کنید باید جذابیت جنسی لازم را برای شما داشته باشد. در مشاوره ها به دختران و پسران می گوییم اغلب شما در خانه های تان امکانات رفاهی مناسبی دارید اما چه چیزی باعث می شود به فکر ازدواج بیفتید؟ مسلما علاوه بر اهمیت تشکیل خانواده و مستقل شدن، تامین نیاز جنسی در بحث ازدواج وزنی قابل توجه دارد؛ نیاز مهمی که باید با تشکیل خانواده به آن پاسخ داده شود.

 
وقتی دختر و پسر ازدواج می کنند و با بسیاری از مشکلاتی که قبلا با آن مواجه نبوده اند روبه رو می شوند و در نهایت یکی از اصلی ترین نیازهای شان هم تامین نمی شود، معلوم است که اساس این زندگی با مشکل مواجه می شود؛ به خصوص در دنیای امروز تامین رضایت جنسی نسبت به ۱۰۰ سال پیش برای زوج ها بسیار بااهمیت تر شده است.
 
قبل از ازدواج سوال بپرسید!

مسائل جنسی چه قبل و چه بعد از ازدواج جزء مسائل خصوصی افراد تلقی می شود اما دختر و پسر پیش از ازدواج حتما باید راجع به آن صحبت کنند. وقتی گفته می شود پسر و دختر در دوران آشنایی باید همدیگر را ارزیابی کنند، یکی از فاکتورهای این ارزیابی  هم مطلوبیت و همچنین توقعات جنسی است. پس باید در جلسات دونفره خودشان این موضوع را مطرح کنند. آنها می توانند از مسائل کلی شروع کنند؛ مثل اینکه مسائل جنسی چقدر برای شما مهم است؟
 
حتی می توانند موضوع را به شکل سوم شخص مطرح کنند. وقتی دختر و پسر هنوز صمیمیتی بین شان پیش نیامده می توانند سوال شان را به این شکل مطرح کنند که «به نظر شما مسائل جنسی در فرآیند زندگی یک زوج چه جایگاهی دارد؟» وقتی گفت وگوها شکل صمیمی تری پیدا کرد، بهتر است سوال بعدی این باشد که «از نظر شما چقدر این موضوع مهم است؟ شما توقع خاصی در زندگی جنسی خود دارید که فکر می کنید حتما باید تامین شود؟»  روراست بودن و صداقت دختر و پسر در مرحله آشنایی بسیار مهم است.

تعریف علمی از طبع سرد و گرم جنسی نداریم

به لحاظ علمی چیزی با عنوان طبع سرد و گرم جنسی وجود ندارد و فقط سطح نیاز جنسی افراد با هم تفاوت دارد. نیاز جنسی هر انسانی مثل سایر نیازهای جسمی و روانی اش با فردی دیگر متفاوت است. به همین خاطر باید در رابطه با این موضوع در مرحله آشنایی صحبت کرد؛ مثلا برای فردی شاید سالی دو بار مسافرت رفتن خیلی زیاد و سالی یک بار کافی باشد و فرد دیگری اگر یک ماه به مسافرت نرود، زندگی برایش ناخوشایند شود.
اگر برای یک پسر و دختری حداقل هفته ای یک شب بیرون شام خوردن کاملا نیاز است، ممکن است برای زوج دیگری بیش از اندازه به نظر برسد. همان طور که در رابطه با فیلم نظر خواستگارتان را می پرسید و اینکه به نظر شما یک زن و شوهر هر چند وقت یک بار باید به سینما بروند باید در رابطه با مسائل جنسی هم به همین واضحی صحبت کنید. این مسائل قرار نیست در جلسات خواستگاری مطرح شود اما حتما باید در مراحل صحبت های جدی تر و پیش از بله بران مورد بحث قرار بگیرد. به جای آنکه در مورد آب و هوا و سیاست صحبت کنید، لازم است در کنار بررسی ابعاد فرهنگی و شخصیتی طرف مقابل، زمانی را هم به صحبت در مورد مسائل جنسی اختصاص دهید!
 
عمده ترین مشکلات جنسی در سال های اول هر رفتار دیگر بشری نیاز به مهارت های رفتاری خاص خود دارد. روابط جنسی در انسان معادل جفت گیری و تولیدمثل نیست بلکه بخشی از هویت زوجی و صمیمیت بین آنهاست؛ بنابراین حتما نیاز به آموزش مهارت های متفاوتی دارد. برای آموختن رانندگی هم باید امتحان آیین نامه داد اما زمانی این موضوع خودش را نشان می دهد که فرد پشت ماشین می نشیند. آن زمان است که متوجه می شود می تواند رانندگی کند یا نه. به همین خاطر است که در همان سال های اول زندگی بسیاری از مشکلات خودشان را نشان می دهند.
 
 

,مشکلات جنسی در سال های اول زندگی ازدواج,مشکلات جنسی,جوان و ازدواج

اگر فاصله به اندازه اقیانوس نباشد. . .

 نیاز جنسی انسان ها طی دوران مختلف زندگی می تواند تغییر کند. در ازدواج هایی که نیاز جنسی دو طرف هماهنگی کمتری دارد باید طرفین سعی کنند در این خصوص به تعامل برسند. اگر فاصله این نیازها خیلی زیاد باشد این کار ساده نخواهد بود. وقتی یکی از زوجین فکر می کند سالی یک بار مسافرت کافی است و همسرش فکر می کند لااقل ماهی یک بار به سفر نیاز دارد به تعامل رسیدن در این موضوع بسیار سخت می شود و در کنار سایر تفاوت ها می تواند سرآغاز بسیاری از تعارضات در زندگی مشترک شود. وقتی فاصله نیاز و توقعات جنسی طرفین زیاد باشد به راحتی نمی توانند به تعامل جنسی برسند.
این تفاوت ها الزاما به معنای بیمار بودن یکی از طرفین نیست. اگر این فاصله خیلی زیاد و اصطلاحا به اندازه یک اقیانوس نباشد می توان آن را حل کرد. وقتی روابط را خوشایند و مهارت های جنسی را بالا می برید، مسلما آرامش بیشتری را در زندگی تجربه خواهید کرد.
کدام زوج ها زندگی  موفق تری دارند؟

 
 
دو زوج را در نظر بگیرید؛ یک زوج از بسیاری لحاظ مثل سطح اجتماعی و فرهنگی، رضایت خانواده ها و… با هم هماهنگ هستند و تنها مشکلی که دارند مساله جنسی است و زوج دیگر برای هم جذابیت جنسی دارند و نیازهای جنسی یکدیگر را تامین می کنند اما اختلاف های مختلف خانوادگی، فرهنگی و. . . دارند. به نظر شما در طولانی مدت کدام خانواده زندگی بهتری خواهند داشت؟
راستش را بخواهید وضعیت هر دوی این زوج ها پرخطر محسوب می شود اما طبیعتا خانواده ای که انتخاب معقول تری داشته و به هم نزدیک تر هستند به آینده شان با امیدواری بیشتری می توان فکر کرد چون با حل مسائل جنسی زندگی این خانواده خوشایند می شود اما خانواده ای که فقط براساس یک نیاز جنسی تشکیل شده، اگر چه مناسبات جنسی در ابتدا خوب پیش برود اما هزار و یک مشکل دیگر پیش می آید که حتی در کوتاه و میان مدت هم زندگی جنسی آنها با مشکل مواجه می شود.
مساله ای که وجود دارد این است که هیچ گاه مشکلات زندگی، پشت در اتاق خواب متوقف نمی شود؛ پس همین خانم و آقایی که به لحاظ جنسی برای هم جذابیت دارند، زندگی آسوده ای را تجربه نخواهند کرد. دلخوری، خشم و. . . در این زندگی وجود دارد و طبیعتا در بسیاری از موارد نمی توانند با هم به سازگاری برسند و پرخطر تر از خانواده اول محسوب می شوند.
داروهای ماهواره ای تاثیری ندارند
 
 
تبلیغات شبکه های ماهواره ای برای داروهای جنسی، نشان از نیازی در جامعه است که به تقاضا تبدیل شده ولی پاسخ مناسبی از سوی متولیان سلامت دریافت نکرده است. اغلب این محصولات هیچ خاصیتی ندارند. در مبحث پزشکی جنسی داروهای بسیار محدودی به شکل تایید شده و قابل دفاع در دنیا وجود دارد که آنها هم باید با تشخیص و تجویز پزشک مصرف شوند؛ بنابراین اغلب این داروهایی که معرفی می شوند در بهترین حالت و به شرط نداشتن عوارض صرفا می توانند اثراتی تلقینی داشته باشند.
توصیه هایی با تاکید بر طب سنتی یا گیاهی و. . . گاهی خطرناک هم محسوب می شوند. به یاد داشته باشید دارویی وجود ندارد که فردی مصرف کند و بر مشکلات متعدد جنسی تاثیرگذار باشد و هیچ تاثیرات جانبی هم نداشته باشد. مشکلات جنسی باید با رویکرد زیست شناختی، روانشناختی، اجتماعی و ارتباطی بررسی شوند. بنده معتقدم حل این مشکل یک کار تیمی است و قرار بر این است که کلینیک های سلامت جنسی که از طرف وزارت بهداشت تاسیس می شوند یک کار گروهی و تخصصی ارائه دهند.
 

,مشکلات جنسی در سال های اول زندگی ازدواج,مشکلات جنسی,جوان و ازدواج
 
آسیب شناسی کلاس های پیش از ازدواج
مواردی که در رابطه با این کلاس ها باید آسیب شناسی شود، دوره و زمان برگزاری، استاندارد شرایط فیزیکی کلاس، توانمندی مدرسان، استاندارد محتوای آموزشی و پایش و ارزشیابی نتایج است تا مشخص شود زوج ها بعد از این کلاس تا چه اندازه دانش و نگرش متفاوتی پیدا کرده اند. نکته اول این است که معمولا این کلاس ها زمانی برگزار می شود که مراسم رسمی بله بران تمام شده و فردا قرار است زوج پای سفره عقد بنشینند!
البته نمی توان نقد غیرمنصفانه هم داشت. از طرفی هم به ناچار این اتفاق افتاده است  بالاخره برای این قبیل مسائل نظام آموزشی اقدام خاصی انجام نداده و حتی دو واحد درسی دانشگاهی آن هم کنسل شده است! بنابراین معاونت بهداشتی متولی شده و این دو ساعت کلاس را برگزار می کند که فعلا خود یک فرصت است. . . اما نکته بعد اینکه این کلاس ها درست زمانی برگزار می شود که زوج ها مشغله ذهنی زیادی برای مراسم، انجام آزمایش و. . . دارند.
بسیاری از این افراد به زور در این کلاس ها شرکت می کنند تا گواهی را بگیرند یا در طول زمان برگزاری حواس شان نیست. طبیعتا راندمان چنین آموزشی افت شدیدی پیدا می کند؛ به خصوص اگر شرایط فیزیکی کلاس هم مناسب نباشد. در مرحله بعد محتوای کلاس آموزشی باید برای دختر و پسر یکسان و استاندارد باشد؛ در غیر این صورت دچار سوءتفاهم می شوند. بعد از کلاس هم زوج ها را نباید رها کرد؛ حتی اگر با بهترین کیفیت آموزش دیده باشند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: