میشل عون رییس جمهور لبنان شد + عکس

میشل عون رییس جمهور لبنان شد

پرچم‌های سفید را پایین آورید … حزب الله پیروز شد

 

میشل عون کیست؟+عکس

 روزنامه “اسراییل تودی”، که از رسانه های نزدیک به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است، نوشت که در جریان انتخاب میشل عون به ریاست جمهور لبنان، “بزرگ ترین برنده” سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، است.

 

العالم: روزنامه “اسرائیل تودی” نوشت: “رییس جمهور شدن عون به معنی آن است که سعد الحریری و عربستان سعودی در برابر نصرالله و ایران پرچم سفید برافراشتند”. این روزنامه مدعی شد که انتخاب عون به حزب الله و ایران اجازه می دهد لبنان را تسلیم خواسته های خود سازند.  
“اسرائیل تودی” افزود: “عون کوشید از قدرت سیاسی اش برای ایجاد ائتلاف استراتژیک دراز مدت با نصرالله استفاده کند. به همین دلیل، بر خلاف گذشته، که مارونی ها به فرانسه، آمریکا یا اسرائیل اتکا می کردند، این بار عون و مارونی ها سرنوشت خود را با سرنوشت نصرالله و ایران گره زدند”.   
“اسرئیل تودی” با اشاره به اینکه کفه ترازو در سوریه و عراق به نفع ایران استع و این سه کشور از حمایت روسیه نیز برخوردارند، خاطر نشان کرد که آمریکا بر خلاف آنان، نقش محسوسی در منطقه ایفا نمی کند.  
عون، رییس جریان آزاد ملی لبنان، با ۸۳ رای موافق از مجموع ۱۲۷ رای به عنوان رییس جمهور لبنان انتخاب شد.
 
میشل عون کیست ؟
 
میشل عون متولد سال ۱۹۳۳ میلادی در بیروت سیاستمدار لبنانی، رهبر جنبش میهنی آزاد و فرمانده سابق ارتش لبنان است.

میشل عون کیست؟+عکس

وی از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ رئیس یکی از دو حکومت لبنان بود که برای به قدرت رسیدن با یکدیگر در جنگ بودند.

میشل عون کیست؟+عکس

عون از سال ۲۰۰۵ نماینده مجلس لبنان است و جنبش میهنی با داشتن ۱۹ نماینده دومین گروه قدرتمند در این مجلس پس از جریان المستقبل و قدرتمندترین گروه در ائتلاف ۸ مارس است.

میشل عون کیست؟+عکس
 

در سال ۱۹۸۸ و بعد از اختلافات داخلی و غیر ممکن شدن تعیین جانشین امین الجمیل، میشل عون به عنوان فرمانده ارتش مسئول تشکیل دولت نظامی در این کشور شد، این دولت به تقابل با دولت سلیم الحص پرداخت و عملا لبنان گرفتار دو دولت شد. یک سال بعد هنگامی که در توافق طائف زمینه‌های پایان جنگ داخلی در لبنان پایه‌ریزی شد، بعد از درگیری‌های سخت، عون از جریان لبنانی-سوری که به کاخ ریاست جمهوری حمله کرده بود، شکست خورد و به سفارت فرانسه در لبنان پناهنده شد، او مدتی را در سفارت باقی ماند تا اینکه به فرانسه تبعید شد.

میشل عون کیست؟+عکس
 

عون بعد از گذشت ۱۵ سال در می سال ۲۰۰۵ بعد از نوعی استحاله سیاسی به لبنان بازگشت، استقبال عمومی مردم از وی در فرودگاه نقطه عطفی در آغاز دور جدید فعالیت‌های سیاسی وی بود.

فراکسیون تغییر و اصلاح وابسته به وی در پارلمان لبنان در حال حاضر از بزرگترین فراکسیون‌هاست و در انتخابات سال ۲۰۰۹توانست ۲۷ کرسی از مجلس ۱۲۸ نفری لبنان را به خود اختصاص دهد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: