نحوه انجام لقاح خارج رحمی+فیلم

نحوه انجام لقاح خارج رحمی+فیلم

 

لقاح خارج از رحمي براي اولين بار در مشهد در سال ۱۳۷۵ با موفقيت در مركز ناباروري انجام گرفت. و از آن زمان تا كنون موارد بسياري انجام شده است.

لقاح خارج از رحمي فرآيندي است كه شامل اقدامات پزشكي مي باشد كه موجب تحريك تكامل ، رشد، و بلوغ تخمك هاي رها شده از تخمدان ها مي شود. وقتي كه تخمك ها به حدا كثر رشد و بلوغ رسيدند، ازفوليكولها برداشته شده و در يك مايع مخصوص، يا محيط كشت در آزمايشگاه قرار داده مي شوند. تخمك ها سپس در ظروف كشت با اسپرم تركيب مي شوند و رويان ها در يك انكوباتور( كه محيط كاملا كنترل شده است و در يك دماي دقيق تنظيم و داراي هواي خالص تهويه شده مي باشد) قرار داده مي شوند. اخيرا نشان داده شده كه استفاده از هواي پاك و تصفيه شده ، ميزان موفقيت لقاح خارج از رحمي را افزايش مي دهد .
در زمان مناسب رويان از انكوباتور برداشته شده و ترجيحا تحت راهنمايي اولتراسوند ، در رحم قرار داده مي شود ، يعني جايي كه رويان مي تواند مرحله رشد طبيعي جنيني را در آنجا ادامه دهد . پس از قرار دادن رويان در رحم مادر ( انتقال ) , پروژسترون تزريق مي شود تا بدين وسيله از حاملگي حمايت شود . درIVF بيماراني كه لوله هاي فالوپ آنها آسيب ديده باشد مي توانند حامله شوند .
اين روش همچنين وسيله مناسبي براي كمك به بيماراني است كه دچار اندو متريوز،ناباروري شديد مرد ، و بسياري بيماري هاي ديگري است كه موجب عدم حاملگي مي شوند .
براي كسب اطلاعات بيشتر در ارتباط با لقاح خارج از رحمي و فرآیند اقدامات انجام شده در آزمايشگاه رويان شناسي ، به قسمت هاي زير وارد شويد .
 – آ زمايشگاه رويان شناسي
 – آزمايشگاه اندوكرين
 – آ زمايشگاه آندرولوژِي
 – برنامه لقاح خارج از رحمي
 – مراحل مختلف IVF از نظر آزمايشگاهي
انتقال داخل لوله اي جنين يا گامت :
به جاي انتقال جنين به داخل رحم در بعضي برنامه ها از انتقال گامت به درون لوله هاي رحم ( GIFT ) يا انتقال زيگوت به داخل لوله هاي رحم ( ZIFT ) ويا انتقال جنين به داخل لوله هاي رحم ( TET ) يا PROST استفاده مي شود. مراحل اين روش تا آماده سازي و تخليه تخمك ها شبيه IVF سنتي مي باشد . اين روشها مورد استفاده كمتري قرار مي گيرند . و هزينه اين روشها به دليل نياز به بيهوشي عمومي و لاپاراسكوپي زياد است و از لحاظ ميزان موفقيت افزايشي را شاهد نبوده ايم . بنابراين به جاي اين روشها روش لقاح خارج از رحمي ( IVF ) كاربرد بيشتري دارد.
 

فیلم نحوه انجام لقاح خارج رحمی

 

دانلد این ویدئو

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: