نحوه انجام لقاح خارج رحمی+فیلم

نحوه انجام لقاح خارج رحمی+فیلم

 

لقاح خارج از رحمی برای اولین بار در مشهد در سال ۱۳۷۵ با موفقیت در مرکز ناباروری انجام گرفت. و از آن زمان تا کنون موارد بسیاری انجام شده است.

لقاح خارج از رحمی فرآیندی است که شامل اقدامات پزشکی می باشد که موجب تحریک تکامل ، رشد، و بلوغ تخمک های رها شده از تخمدان ها می شود. وقتی که تخمک ها به حدا کثر رشد و بلوغ رسیدند، ازفولیکولها برداشته شده و در یک مایع مخصوص، یا محیط کشت در آزمایشگاه قرار داده می شوند. تخمک ها سپس در ظروف کشت با اسپرم ترکیب می شوند و رویان ها در یک انکوباتور( که محیط کاملا کنترل شده است و در یک دمای دقیق تنظیم و دارای هوای خالص تهویه شده می باشد) قرار داده می شوند. اخیرا نشان داده شده که استفاده از هوای پاک و تصفیه شده ، میزان موفقیت لقاح خارج از رحمی را افزایش می دهد .
در زمان مناسب رویان از انکوباتور برداشته شده و ترجیحا تحت راهنمایی اولتراسوند ، در رحم قرار داده می شود ، یعنی جایی که رویان می تواند مرحله رشد طبیعی جنینی را در آنجا ادامه دهد . پس از قرار دادن رویان در رحم مادر ( انتقال ) , پروژسترون تزریق می شود تا بدین وسیله از حاملگی حمایت شود . درIVF بیمارانی که لوله های فالوپ آنها آسیب دیده باشد می توانند حامله شوند .
این روش همچنین وسیله مناسبی برای کمک به بیمارانی است که دچار اندو متریوز،ناباروری شدید مرد ، و بسیاری بیماری های دیگری است که موجب عدم حاملگی می شوند .
برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با لقاح خارج از رحمی و فرآیند اقدامات انجام شده در آزمایشگاه رویان شناسی ، به قسمت های زیر وارد شوید .
 – آ زمایشگاه رویان شناسی
 – آزمایشگاه اندوکرین
 – آ زمایشگاه آندرولوژِی
 – برنامه لقاح خارج از رحمی
 – مراحل مختلف IVF از نظر آزمایشگاهی
انتقال داخل لوله ای جنین یا گامت :
به جای انتقال جنین به داخل رحم در بعضی برنامه ها از انتقال گامت به درون لوله های رحم ( GIFT ) یا انتقال زیگوت به داخل لوله های رحم ( ZIFT ) ویا انتقال جنین به داخل لوله های رحم ( TET ) یا PROST استفاده می شود. مراحل این روش تا آماده سازی و تخلیه تخمک ها شبیه IVF سنتی می باشد . این روشها مورد استفاده کمتری قرار می گیرند . و هزینه این روشها به دلیل نیاز به بیهوشی عمومی و لاپاراسکوپی زیاد است و از لحاظ میزان موفقیت افزایشی را شاهد نبوده ایم . بنابراین به جای این روشها روش لقاح خارج از رحمی ( IVF ) کاربرد بیشتری دارد.
 

فیلم نحوه انجام لقاح خارج رحمی

 

دانلد این ویدئو

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: