نحوه پخت باقلوا ترکی

باقلوا یکی شیرینی های مخصوص ترکیه است که به شدت محبوب و پرطرفدار است به نحوی که کل جهان باقلوا را خوب میشناسند و حتی ترکیه برای پخت این شیرینی از کشورهای مختلف جهان هزینه های دریافت میکند.

نحوه پخت باقلوا ترکی

این شیرین در ایران نیز بسیار محبوب است و انقدر معروف است که هر چیز شیرین یا خوشمزه ای را به باقلوا تشبیه میکنند. اما طرز تهیه باقلوا در ایران با ترکیه متفاوت است در این مطلب از مجله مراحم میخواهیم طرز پخت باقلوا را به سبک ترکی آموزش دهیم و نکته به نکته باقلوا ترکی را در اینجا ارائه داده ایم که امیدواریم مورد پسند شما واقع شود.

نحوه پخت باقلوا ترکی

مواد لازم:

پودر پسته ۴۵۰ گرم
پودر دارچین ۱/۲ قاشق چای خوری
آرد سوخاری ۱ پیمانه
کره ۴۵۰ گرم
خمیر فیلو (هزار لا) ۱۶ ورق
شکر ۳ پیمانه
عسل ۲۰۰ گرم
آب لیمو ترش ۲ قاشق چای خوری

طرز تهیه :

۱-از قبل، فر را با حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد، گرم کنید.در ظرفی، پودر پسته ( یا گردو)، پودر دارچین و پودر سوخاری را با هم ترکیب کنید.

۲-سینی فری (به ابعاد ۲۴ در ۳۴ سانتی متر) را با، کره چرب کنید. ۱۰ لایه از خمیر فیلو را در سینی فر قرار دهید. میان هر دو لایه از خمیر را با، کره چرب کنید. روی خمیر های باقیمانده را با پارچه ای نمدار بپوشانید. یک چهارم از ترکیب پسته را روی خمیر فیلو بریزید و پخش کنید. سپس روی آن ۴ لایه خمیر فیلو قرار دهید و میان هر دو لایه از خمیر را با، کره چرب کنید.و این کار را ۲ بار دیگر تکرار کنید. در مرحله آخر، پس از ریختن آخرین یک چهارم ترکیب پسته، ۱۰ لایه خمیر فیلو روی آن قرار دهید ؛ میان هر دو لایه از خمیر را با، کره چرب کنید.

۳-کره باقی مانده را بر روی لایه آخر بریزید و پخش کنید. سپس آن را به شکل لوزی های سه و نیم تا چهار سانتی متری برش دهید. باقلوا ها را به مدت ۱ ساعت تا طلایی شوند، در فر قرار بپزید.

۴-در این میان شیره ی روی باقلوا را درست کنید. در قابلمه ای شکر، عسل و یک و یک دوم پیمانه آب را روی حرارت متوسط قرار دهید تا تا برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشد. سپس، آب لیمو را به آن اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر بجوشانید. آن را کنار بگذارید تا اندکی خنک شود.

۵-شیره ی گرم را روی باقلوای گرم بریزید و حدود ۶ ساعت یا یک شب کنار بگذارید و اجازه دهید تا باقلوا شیره را به خود بکشد.بر روی آن پودر پسته بپاشید و سرو کنید.

نکاتی در رابطه با طرز تهیه ی باقلوا :

۱-برای تهیه این دستور از پسته و یا گردو پودر شده، استفاده کنید. به مقداری اضافی از آن، برای تزیین هم نیاز دارید.

۲-برای این دستور، کره را ذوب کنید.

۳-برای این دستور، خمیر های فیلو را از وسط برش دهید.

همچنین ببینید: آموزش پخت شیرینی نان برنجی کرمانشاه

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: