نخست وزیر انگلیس: برای مقابله با ایران با عرب‌ها همکاری میکنیم

نخست وزیر انگلیس: برای مقابله با ایران با عرب‌ها همکاری میکنیم

“ترزا می ” نخست وزیر بریتانیا که به منظور شرکت در نشست مشترک سران شورای همکاری خلیج فارس و بریتانیا به شهر منامه بحرین رفته است ، امروز (چهارشنبه) در اجلاس سران این سازمان منطقه ای سخنرانی کرده و تلاش خواهد کرد در حضور پادشاه عربستان و سران دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با ایراد سخنانی  ” باب میل ” آنها، آینده همکاری های اقتصادی و قراردادهای پرسود تجاری کشورش با این کشورهای نفتی ثروتمند را برای فردای خروج احتمالی این کشور از اتحدیه اروپا  تضمین کند.

نخست وزیر انگلیس: همکاری بریتانیا با اعراب خلیج فارس برای مقابله با ایران

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، خانم می که به عنوان نخستین زن و نخستین نخست وزیر بریتانیا میهمان نشست سران شورای همکاری خلیج فارس است، در سخنرانی روز چهارشنبه خود در نشست سران شورای همکاری، بر اهمیت همکاری کشورش با کشورهای عربی منطقه به منظور مقابله با تهدیدات ناشی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در منطقه ، تاکید خواهد کرد.

 

” ترزا می ” همچنین بر ضرورت هوشیاری مداوم کشورهای عربی و بریتانیا نسبت به سیاست های جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاکید خواهد کرد.

او با ادعای اینکه تحرکات و سیاست های جمهوری اسلامی ایران یکی از دلایل بی ثباتی موجود در منطقه است، به کشورهای عربی عضو شورای همکاری : اطمینان خواهد داد بریتانیا با هوشیاری، تهدیدات ناشی از ایران در خلیج فارس و سراسر منطقه را زیر نطر داشته و به همکاری استراتژیک با متحدان عربی لندن برای مقابله با این تحرکات متعهد باقی خواهد ماند.

خانم می در سخنرانی خود بخشی از سیاست های بی ثبات ساز جمهوری اسلامی ایران در منطقه را به زغم خود برخواهد شمرد که عبارتند از :

– ارسال نیرو از سوی سپاه پاسداران و سپاه قدس به سوریه به منظور پشتیبانی از بقای حکومت بشار اسد

– حمایت و تجهیز حوثی های یمن و ممانعت از تلاش های جامعه بین المللی برای بازگرداندن صلح و ثبات به یمن

– تضعیف ثبات در کشورهای عراق و لبنان

به نظر می رسد نخست وزیر بریتانیا در تلاش است با سخنسرایی درباره سیاست های جمهوری اسلامی ایران در منطقه، نظر رهبران عربی منطقه را نسبت به سیاست های کشورش در منطقه جلب کرده و برای فردای اقتصاد بیرون از حوزه یورو کشورش، قراردادهای ” پرسود ” تامین کرده و جیب شیوخ و رهبران کشورهای نفتی ثروتمند را خالی کند.

نخست وزیر جدید انگلیس که کشورش یکی از تامین کنندگان عمده تسلیحات کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی است ، در سخنرانی خود هیچ اشاره ای به اعتراض های بخش عمده ای از فعالان مدنی و حقوق بشر بریتانیایی در مورد به کار گیری سلاح های بریتانیایی برای قتل عام مردم غیر نظامی یمن از سوی ارتش عربستان سعودی نخواهد کرد.

 

واکنش ایران به اظهارات ضدایرانی «ترزا می»

خبرگزاری ایسنا: بهرام قاسمی با اشاره به اظهارات ” ترزا می” نخست وزیر بریتانیا در جمع سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: کشورهایی که مداخله جویی های غیر مسئولانه آنها در سایر کشورها موجب گسترش ناامنی، جنگ، خشونت و تروریسم شده است در جایگاهی نیستند که دیگران را به مداخله در امور منطقه متهم  نمایند.

وی با اشاره به سیاست‌های تفرقه افکنانه بریتانیا افزود: این کشور در تلاش  برای بازگشت به این  منطقه،  مجددا به سیاست های تفرقه افکنانه روی آورده است که از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران کاری عبث و غیرسازنده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، ریشه بخشی از این اظهارات را  ناشی از تحولات در روابط این کشور با اتحادیه اروپایی می داند که مشکلات، کمبودها و پیچیدگی هایی را در منافع و جایگاه بین المللی انگلیس ایجاد کرده و باعث شده است نخست وزیر این کشور متناسب با فضای اجلاس شورای همکاری خلیج فارس و برای خوشایند تعدادی از سران کشورهای عضو این شورا، حرف هایی نسنجیده علیه دولت و ملت ایران بر زبان بیاورد.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان گفت: به نظر می‌رسد هدف از  این‌گونه اظهارات تلاش برای عقد قراردادهای جدید هنگفت تسلیحاتی بین انگلیس و برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و در نهایت، تشدید بحران های ناشی از جنایات جنگی آنها علیه ملت های مظلوم یمن، سوریه، بحرین، عراق و دیگر کشورهای اسلامی منطقه باشد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: