نشانه های ظهور امام زمان چیست؟

http://s1.picofile.com/file/8101842276/13540045182.jpg

 

مجله مراحم: پیش بینی ظهور منجی نهایی، مهدی موعود، جزو پرشمارترین پیش بینی هایی است که از پیامبر اسلام، فاطمه (س) و ائمه صورت باقی مانده است. با این حال زمان این ظهور پیش بینی نشده است و از شیعیان خواسته شده است که صبورانه منتظر بمانند. ظهور منجی بر طبق روایات شیعه و سنی با نشانه هایی همراه است که می توان آنرا به نشانه های عمومی و نشانه های خاص تقسیم بندی کرد. نشانه های عمومی شامل پرشدن زمین از جهل و ظلمت و گناه و آلودگی است که ضرورت ظهور منجی را بیش از پیش لازم می دارد. نشانه های خاص پیش ازظهور شامل موارد زیر می شود:

  • پیدایش سفیانی، دشمن مهدی، که لشکری را علیه آن امام بسیج می کند.
  • پیدایش سید یمانی که از نهضت مهدی حمایت می کند.
  • صیحه آسمانی که مردم را به دفاع از مهدی فرا می خواند.
  • فرو رفتن لشکری از دشمنان مهدی در زمین در مکانی بین مکه و مدینه.

همچنین نشانه های دیگری وجود دارد که منابع شیعه و سنی هر دو بر آن توافق دارند(برای اهل سنت مهدی لزوما امام دوازدهم نیست):

  • اینکه مهدی از نسل محمد و فاطمه است.
  • نامش محمد خواهد بود.
  • برای هفت، نه، یا نوزده سال حکومت خواهد کرد.
  • ظهورش همراه با برافراخته شدن پرچم سیاه در خراسان خواهد بود. (احتمال داده شده پرچم داعش است)
  • ظهورش همزمان با پیدایش دجال خواهد بود.

اکثریت اهل سنت پسر امام حسن عسکری را مهدی موعود نمی دانند و معتقدند مهدی هنوز متولد نشده با این حال معتقدند مهدی از نسل پیامبر اسلام خواهد بود. به عقیده اکثریت اهل سنت و همچنین شیعیان اسماعیلی و نیزاری امام حسن عسکری اصلا صاحب پسر نشده است.  برخی دیگر معتقدند مهدی نمی توانست برای سالیان دراز از زمان امام یازدهم تا به حال عمر کند.

 

پیش از قیام قائم پنج علامت حتمی است: یمانی، سفیانی، صیحه آسمانی، کشته‌شدن نفس زکیه، و فرورفتن سرزمین بیداء.

خروج سفیانی

نوشتار اصلی: خروج سفیانی

به‌باور شیعه، سفیانی از نسل ابوسفیان است و در نهایت به‌دست حجت بن حسن (مهدی) شکست خورده و کشته می‌شود. از علی بن حسین زین‌العابدین (امام چهارم شیعیان) نقل شده: «امر قائم از سوی خداوند حتمی است، و امر سفیانی نیز از جانب خداوند قطعی است. قائم ظهور نمی‌کند مگر پس از آمدن سفیانی.»

خروج یمانی

نوشتار اصلی: سید یمانی

خروج یمانی از یمن (احتمالاً در ماه رجب) از یمن که به پشتیبانی از اهل بیت علیه سفیانی قیام می‌کند و مردم را به حق و عدل فرامی‌خواند. این سپاه در عراق با سپاهی که از خراسان آمده متحد می‌شوند.

نوشتار(های) وابسته: شیعیان یمن

صیحه آسمانی

نوشتار اصلی: صیحه آسمانی

صدای آسمانی در ماه رمضان (احتمالاً سحرگاه بیست‌وسوم). که صدای جبرئیل و در حمایت از اهل بیت محمد است. به‌گونه‌ای که هر کس در هر کجای زمین، آن‌را خواهد شنید و معنی آن را به زبان خود خواهد فهمید. احتمالاً در همان روز صدایی دیگر شنیده می‌شود که از طرف شیطان و در حمایت از سفیانی است، که سبب تردید مردم می‌شود.

کشته شدن نفس زکیه

نوشتار اصلی: کشته‌شدن نفس زکیه

کشته شدن نفس زکیه (انسان بی‌گناه) در خانه خدا (مسجدالحرام) و بین حجرالاسود و مقام ابراهیم. احتمالاً در ۲۵ ذی‌الحجه. احتمالاً هم‌زمان با کشته شدن این فرد پسرعمو و دخترعموی او هم در شهر مدینه کشته می‌شوند و جنازه آن‌ها را جلوی درب مسجد محمد یا مسجدالنبی آویزان می‌کنند.

فرورفتن لشکر سفیانی در سرزمین بیدا

فرورفتن لشکری که سفیانی به عربستان فرستاده در بیابانی به نام بیدا که بین مکه و مدینه واقع شده‌است.

علی بن ابی‌طالب در آیهٔ ذیل (به عربی: وَلَوْ تَرَی إِذْ فَزِعُوا فَلَا فَوْتَ) می‌گوید: «کمی پیش از قیام مهدی، سفیانی خروج می‌کند؛ سپس به‌اندازه دوران حاملگی یک زن که نزدیک به ۹ ماه است حکومت می‌کند. لشکریان او وارد مدینه می‌شوند تااین‌که به بیداء می‌رسند و خداوند آنان را در زمین فرومی‌برد.»

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: