هیولایی جگر خوار که به جان دامداران شهداد فتاده است +تصاویر

لاشه ی دام هایی که به طرز وحشتناکی دریده شده بودند و فقط دل و جگرشان خورده شده بود راهی برای معمای هیولا جگر خوار شهداد شذ.

هیولای جگر خوار  شهداد شناخته شد

جام جم : سه ماه از اولین مواجهه مردم شهداد با لاشه دام هایی که به طرز عجیبی دریده شده بودند، می گذرد؛ لاشه هایی که فقط دل و جگرشان خورده شده است. نوع دریده شدن دام ها باعث شد اسم هیولای جگرخوار را بر حیوان مورد نظر بگذارند؛ اسمی که در شبکه های اجتماعی درباره آن حیوان از آن استفاده می شود.

هیولای جگر خوار,حیوان درنده عجیب در شهداد, حیوان درنده شهداد, حیوان جگرخوار شهداد

معرفی هیولای جگر خوار  شهداد

دکتر عباس تقی زاده، استاد ارتباطات که مدت هاست در این زمینه در حال تحقیق است، در مورد جزئیات این حمله ها به جام جم گفت:طبق اعلام رسمی تا آخر مرداد بیش از ۲۰۰ دام و تعدادی طیور در قسمت های مختلف شهداد مورد حمله قرار گرفتند که نوع دریدگی حیوانات عجیب بود و تا به حال چنین چیزی دیده نشده و بی سابقه بود. محیط زیست دو هفته پیش اعلام کرد که حیوان، سگی بدون صاحب است، ولی این، مورد قبول مردم نیست، چراکه حیوان مورد نظر بسیار قوی است و در برخی موارد که وقت بیشتری داشته، قسمت هایی از سر دام را هم خورده و توانسته جمجمه دام را له کند. این نوع شکستن جمجمه، نمی تواند در قدرت یک سگ باشد. کما این که سگ های ولگرد پیش از این هم وجود داشتند، ولی چنین اتفاقاتی رخ نداده بود.

وی افزود:مردم انتظار دارند محیط زیست تحقیقات وسیع تری انجام دهد و دوربین ها و تله های بیشتری نصب کند تا مشخص شود این چه حیوانی است که به گفته برخی اهالی توانسته از دیوار هم عبور و به دام ها حمله کند و آنها را از پای درآورد. همچنین باید خسارت مالی که به دامداران وارد شده را هم در نظر گرفت. این درحالی است که اگر هرچه زودتر اطلاعات دقیقی از این حیوان مشخص نشود، توریسم و گردشگری شهداد هم لطمه خواهد خورد.

دکتر تقی زاده درباره وجود رد و نشانی از حیوان روی دام ها یا محیط اطراف گفت:در یکی از مواردی که من با واسطه در جریان آن قرار گرفتم، رد خراشیدگی روی دیوار گلی آغل و طویله، مانده است. او در مورد دیده نشدن حیوان توسط اهالی گفت:البته یکی از اهالی ادعا کرده بود حیوان را دیده و مشخصات آن را با رنگ زرد و گوش های تیز و جثه ای در حد سگ عنوان کرده بود. یکی دیگر از اهالی هم با روشن کردن تلویزیون در محل نگهداری دام ها و ایجاد نور، از حمله جلوگیری کرده بود. وی با رد شایعه رهاسازی حیوان در حال انقراض در منطقه اعلام کرد:وقتی اطلاع رسانی دقیق و درست صورت نگیرد، پخش شدن این دست شایعات طبیعی است.

یکی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی هم معتقد است؛ این اتفاق در شهداد بی سابقه است، هرچند در یکی دو هفته اخیر تعداد حمله ها کمتر شده، اما هنوز هم اتفاق می افتد و با توجه به نحوه دریده شدن دام ها، این حیوان براساس آنچه محیط زیست گفته، نمی تواند یک سگ باشد. حرف های دهان به دهان مردم به نامرئی بودن این حیوان اشاره دارد؛ حیوانی که از ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۴ صبح به دام ها حمله می کند و آنها را می درد و هیچ یک از اهالی آن را ندیده و دوربین ها نتوانسته تصویری از آن را ثبت کند.

هنوز مشخص نیست با چه حیوانی طرف هستیم

مجتبی نیک طبع، معاون حفاظت محیط زیست کرمان در گفت وگو با جام جم، ضمن تاکید بر شناسایی نشدن حیوان گفت:طی گزارش هایی که به سازمان رسیده، دام و طیور مردم مورد حمله حیوانی قرار گرفته که هنوز مشخص نشده چه جور حیوانی است و با وجود نصب تله و دوربین هنوز نتوانسته ایم، حیوان راگیر بیندازیم. با توجه به رد پاها و قالب گیری، حیوان از خانواده سگ سانان است. حالا می تواند گرگ باشد یا سگ یا شغال یا کفتار. برای تشخیص دقیق باید مردم شواهد خود را دقیق بیان کنند. متاسفانه در حال حاضر هر کس یک چیز می گوید و هر فرد، برداشت خودش را از شکل و قیافه حیوان بیان می کند. وی افزود:ما از مردم درخواست داریم طویله ها و آغل ها را استحکام سازی کنند. در حال حاضر نمی شود با خار و خاشاک آغل درست کرد و حیوان را در آنجا نگه داشت. در جلسه ای هم که چند روز پیش در بخشداری با حضور آقای سیناپور، رئیس امور نظارت بر حیات وحش برگزار شد، تاکید کردیم که همه بر لزوم استحکام سازی اطلاع رسانی کنند.

هیولای جگر خوار

لاشه به جای مانده از حمله هیولای جگر خوار 

 

نیک طبع در پاسخ این که چرا حمله ها تا پیش از این نبوده و چند ماهی است اتفاق می افتد، گفت:هر جایی که حیوان بتواند غذای خود را راحت تهیه کند، آن جا ماندگار می شود. این جا هم به دلیل محکم کاری نشدن، غذا براحتی در دسترس حیوان است و باعث شده روی این منطقه متمرکز شود. مردم باید اطلاعات شفاف و دقیق بدهند تا بتوان حیوان را شناسایی کرد.

حیوان زیرکی است

سعید مومن زاده، از افرادی است که به دلیل علاقه شخصی، پیگیر ماجرای حمله به دام هاست. او می گوید:خسارت این حیوان به مردمی که منبع درآمدشان دامپروری است و بعضی از آنها دو سه دام بیشتر ندارند، بسیار سنگین است. وی با تاکید بر هوش بالای حیوان اضافه کرد:این حیوان قطعا بسیار زیرک و باهوش است، چرا که چندان ردی از خودش به جا نگذاشته است. همین طور حیوان توانمندی هم هست چون توانسته دیوارهای چینه گلی را سوراخ و از آن عبور کند.

هیولای جگر خوار

او درباره دیده شدن حیوان گفت:چند نفری اعلام کردند، حیوان را دیده اند، اما اطلاعات دقیق نمی دهند و هر کدام یک چیز می گویند و چون حیوان باهوشی است تا به حال دوربین ها و تله ها نتوانسته اند شکارش کنند. او در ادامه افزود:به نظر من باید جانور شناس بیاید و ترشحات دهانی روی دام ها را بررسی کند تا حیوان شناسایی شود.

مومن زاده حدس هایی هم در باره حیوان بیان کرد:در ۱۳ ـ ۱۲ کیلومتری شهداد ارتفاعاتی وجود دارد که هنوز خیلی گونه های گیاهی و جانوری اش شناسایی نشده و احتمال دارد به علت خشکسالی حیوان از ارتفاعات برای به دست آوردن غذا به منطقه مسکونی حمله کرده باشد. البته بایددر نظر داشت که چون حمله در یک زمان در محل های مختلف اتفاق افتاده، با یک حیوان طرف نباشیم.

کاراکال به دام ها حمله می کند

محمد جلالی از مردم شهداد به ما می گوید، شخصا حیوان را دیده و گونه آن را به وضوح اعلام می کند:من خودم دو گوسفندم را از دست دادم و حیوان را هم دیدم. حیوان سگ بلاصاحب نیست، بلکه یک کاراکال است، اما هیچ کدام از مسئولان دولتی و نماینده های مجلس پاسخگوی ما نیستند. ۲۰۰ دام از ماه مبارک رمضان در این منطقه تلف شده اند و همین دو روز پیش یکی از اهالی روستای چهار فرسخ همزمان چهار دام خود را از دست داد. چه کسی قرار است پاسخگوی خسارات مردم باشد؟ محمد در جواب این که آیا طویله ها استحکام سازی شده اند یا نه، گفت:هرکس توان مالی داشت مقاوم سازی را انجام داده، اما این جامردم به نان شب هم محتاج هستند. نمی توانند دو میلیون هزینه مقاوم سازی بدهند. کسی که چهار تا گوسفند دارد و با آن خرج زن و بچه می دهد، از کجا پول مقاوم سازی بیاورد؟ جلالی در ادامه با گله از عدم پاسخگویی مسئولان می گوید:پدران و پدربزرگان ما ۹۰ سال اینجا زندگی کرده اند و خود ما هم در این سال های زندگی مان تا به حال، چنین چیزی ندیده بودیم. این حیوان چطور به اینجا آمده؟ هیچ کس پاسخ درست نمی دهد. صدای ما را به مسئولان دولتی و نماینده های مجلس برسانید. اینجا منطقه گردشگری است و رسیدگی نکردن به این مساله، آسیب های زیادی دارد.

هیولای جگر خوار

عکس کاراکال یا هیولای جگر خوار شهداد

محمد در حالی کاراکال را قاتل دام ها معرفی می کند که نحوه شکار این حیوان با هیولای جگرخوار یکی است. کاراکال یکی از هشت گونه گربه سان موجود در کشور است که به عنوان سیاهگوش بیابان نیز نامیده می شود. دو طرف لب بالا، بالای چشم ها و پشت گوش های کاراکال سیاه رنگ است. موهای پشت انبوه، کوتاه و به رنگ زرد شنی متمایل به قرمز تا دارچینی متمایل به قهوه ای با هاله ای سیاه رنگ است.

کاراکال در ایران در بیشتر مناطق بیابانی و استپی مشاهده شده و در سال های اخیر رکوردهای تائید شده ای از ثبت این گونه در غرب کشور ازجمله استان های ایلام،کهگیلویه و بویر احمد و لرستان به دست آمده است.

کاراکال از پستانداران کوچک مانند انواع جوندگان، خدنگ، خرگوش، پرندگانی نظیر هوبره، کبک، مارهای سمی و حشرات تغذیه می کند. معمولا طعمه های کمتر از پنج کیلوگرم را شکار می کند. ولی گاهی قادر به شکار طعمه هایی است که اندازه آنها دو سه بار بزرگ تر از جثه خودش است. در صورت کمبود طعمه طبیعی از دام اهلی نیز تغذیه می کند. کاراکال هنگام شکار پستانداری بزرگ، به خوردن امحا و احشای داخلی بدن شکارش اکتفا می کند، اما در مورد شکارهای کوچک یا پرندگان، پوست و حتی پرهای آنها نیز خورده می شود.

هیولایی که فقط دل و جگر می خورد + تصاویر

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: