وزیر ارشاد: مخالفان ، فیلم رستاخیز را بهانه کردند

 

مجله مراحم: وزیر ارشاد با بیان اینکه عده‌ای که مقابل وزارت ارشاد آمدند، اتفاقا خیلی هم آدم‌های مذهبی نبودند گفت: «رستاخیز» را بهانه‌ای کردند تا با دولت مخالفت کنند.

علی جنتی به مناسبت روز خبرنگار به خبرگزاری ایسنا آمد و درباره چالش ها و امیدهای وزارت ارشاد صحبت کرد که در ادامه گزیده‌ای از اظهارات وی را می‌خوانیم:

 • ما اعلام کردیم که پای مجوزی که می‌دهیم ایستاده‌ایم و واقعاً هم اینطور بوده است‌. به‌شدت از مجوز‌هایی که برای کنسرت‌ها دادیم حمایت کردیم و حتی حمایت استانداران در استان‌ها را جلب کردیم، با وزارت کشور و نیروی انتظامی نیز مذاکره کردیم که از مجوزهایی که صادر می‌شود حمایت کنند و اجازه ندهند که مجوزها بی‌جهت لغو شود.
 • منتهی در حوزه کنسرت‌ها مشخص است که آقایان ائمه جمعه در بعضی جاها دخالت می‌کنند و معمولاً در سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز جمعه به این مسئله می‌پردازند، بنابراین سعی ما این است که احساسات دینی مردم را علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحریک نکنیم، بنابراین ما با حفظ این حساسیت‌ها مجوز صادر می‌کنیم، منتهی گاهی در برخی شهرستان‌ها دخالت‌هایی که ائمه جمعه می‌کنند باعث لغو می‌شود.
 • سعی می‌کنیم در سینما تا آنجا که می‌شود اصلاحات لازم را فیلم‌ها انجام بدهند، چون گاهی بعضی از فیلم‌ها مشمول موارد اصلاحات بسیار زیادی می‌شوند که گاه تا ۴۰ هم مورد می‌رسد ولی و ما نهایتاً مجوز می‌دهیم و پای آن هم می‌ایستیم. همین‌طور که الان می‌بینید خیلی از فیلم‌ها بعد از یکسری اصلاحات اکران شده است و در بعضی موارد دیگر هم هست که ما از مجوزهایمان نگذشته‌ایم.
 • فیلم «رستاخیز» به دلیل اینکه یک فیلم دینی تاریخی است‌، آقایان مراجع بحث‌هایی روی آن دارند و ما هم نمی‌توانستیم نظرات مراجع را نادیده بگیریم. قرار بود این فیلم در ایام عیدفطر اکران شود که ما آن را به تعویق انداختیم، بنابراین مجوزمان را به هیچ وجه لغو نکردیم.

 

 

 • این فیلم هم ممکن است مثل بعضی از فیلم‌های دیگر با بعضی از اصلاحات جزئی اکران شود. منتهی در آن مقطع زمانی من احساس کردم یک عده عناصری می‌خواهند علیه دولت و فعالیت‌هایش، تظاهراتی را به عنوان دفاع از تاریخ عاشورا راه بی‌اندازند و به دنبال بهانه‌گیری هستند، همان‌طور که شاهد بودید، عده‌ای دو روز در مقابل وزارت ارشاد تظاهرات کردند که خیلی هم آدم‌های مذهبی‌ای نبودند ولی این بهانه‌ای بود برای اینکه با دولت مخالفت کنند بنابراین ما اکران این فیلم را به تعویق انداختیم بخصوص که نمی‌خواستیم جشن هسته‌ای تحت‌شعاع این موضوع قرار بگیرد.
 • طبیعی است که ما به اندازه ۸۰ میلیون نفر جمعیت، ۸۰ میلیون سلیقه هم داریم، فرهنگ هم آمیخته با زندگی مردم است و طبیعی است که وزارت ارشاد همواره از سوی عده‌ای در حوزه‌های مختلف نمایشی،تجسمی، سینما، ادبیات‌ مورد نقد قرار می‌گیرد و هر حرکتی که می‌کنیم به هر حال با مخالفت‌هایی مواجه می‌شویم که البته با این فضا از گذشته هم آشنا بودم.
 • یک مقدار اخلاق حرفه‌ای در حوزه رسانه‌ها در حال خدشه‌دار شدن است و گاهی مطالب و اتهاماتی زده می‌شود و در بیان مطالب تحریف صورت می‌گیرد از جمله دروغ‌گویی، دروغ پروازی و تهمت‌های ناروا زیاد است اما با این حال، دولت خودش روشی در حوزه رسانه‌ها‌ داشته است و سعی کرده که کارها انجام شود.
 • از آنجا که این دولت عمیقاً به آزادی بیان در چارچوب قانون معتقد است، سعی شده که در آن حدی که در توان ما بوده است از توقیف مطبوعات جلوگیری کنیم، گرچه دولت در داخل هیات نظارت نفوذ زیادی ندارد‌ -از دولت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هست و نماینده‌ی وزارت علوم و بقیه از دستگاه‌های قضایی، مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، حوزه علیه و نماینده مطبوعات هستند و دولتی نیستند- اما تلاش ما نمایندگان دولت و حتی آقای دکتر انتظامی (معاون مطبوعاتی) این بوده است حدالامکان از سایر مجازات‌ها استفاده کنیم و به توقیف یا لغو پروانه متوسل نشویم و توقیف تنها به عنوان یک راه حل نهایی، در صورت تخلفات خیلی حاد انجام شود‌.
 • منتهی گاهی رأی اکثریت بر این بوده که نشریه‌ای را توقیف کنند. از سوی دیگر دستگاه قضایی هم مرجعی است که آن هم اجازه دارد هر نوع که می‌خواهد با تخلفات برخی از مطبوعات و نشریات برخورد کند و معمولاً هم به اشد مجازات برخورد می‌کنند، بنابراین بیشتر ما دیده‌ایم که در قوه قضائیه توقیف رخ داده است.
 • در این خصوص مذاکراتی حتی با رئیس قوه قضاییه و سایر مراجع قضایی صورت گرفته است که اجازه بدهند برخورد با تخلفات مطبوعات، در خود هیئت نظارت که یک نهاد تخصصی مربوط به این امر است صورت گیرد و تا اندازه‌ای نیز همکاری آنها جلب شده است و ما الان کمتر شاهد توقیف مطبوعات توسط دستگاه‌های قضایی هستیم.
 • قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات، قانونی است که راه را برای روزنامه نگاران‌، خبرنگاران و خبرگزاری‌ها خیلی باز می کند که بتوانند به‌راحتی با همه‌ی دستگاه‌های دولتی و حتی نهادهای خصوصی که خدمات عمومی می‌دهند، مواجه شوند و اطلاعات کسب کنند آنها نیز موظفند اطلاعات را به صورت شفاف در اختیارشان قرار بدهند. در مورد خود قانون مطبوعات هم که اشکالات فراوانی دارد، ما لایحه‌ی جدیدی تهیه کردیم که آنچه که مربوط به وزارت ارشاد بوده است تکمیل شده است و لایحه‌ی این قانون را آماده کرده‌ایم و معتقدیم که باید آن را در معرض افکار عمومی اصحاب رسانه بگذاریم و قصد داریم، نظرات خود اصحاب مطبوعات و رسانه‌ها را هم در آن اعمال کنیم و بعد لایحه را به دولت و مجلس بدهیم.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: