وظیفه آپاندیس در بدن چیست؟

آپاندیس

کاربرد آپاندیس در بدن

دانشمندان به‌ تازگی پرده از راز نقش آپاندیس به‌ عنوان یکی از اجزای بدن برداشته‎ و اعلام کردند این عضو نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا می‌‎کند.

آپاندیس زائده‌‏ای کوچک و انگشتی شکل در انتهای روده است و در جدار این عضو، بافت لنفاوی فراوانی وجود دارد. طول آپاندیس در بدن یک فرد بزرگ‌سال معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سانتی‏متر و قطر آن ۶ تا ۸ میلی‎متر است.

اما این زائدۀ کوچک مستعد ابتلا به التهابی دردناک است که به آن آپاندیسیت می‌گویند و گاهی این عفونت به حدی است که پزشک جراح این عضو را از بدن بیمار خارج می‌‎کند.

نقش آپاندیس در بدن

درحالی‌ که معمولاً در هنگام جراحی آپاندیسیت به بیماران گفته می‌‎‏شود این عضو نقشی در بدن ندارد، محققان دانشگاه غرب میانه در ایالت آریزونای امریکا اعلام کردند آپاندیس به‌عنوان مخزن باکتری‎های سودمندِ روده می‌‎تواند نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا کند.

بر اساس گزارش روزنامۀ انگلیسی ایندیپندنت، هدر اسمیت، از اساتید دانشگاه غرب میانه برای تکمیل اطلاعات موجود دربارۀ آپاندیس به بررسی روده‌‏‌ها و ویژگی‎های زیست‌‏محیطی ۵۳۳ پستاندار مختلف پرداخته است.

برخی از حیوانات از جمله پستانداران، وامبت‎‌ها و خرگوش‎‌ها آپاندیس دارند، درحالی‌ که حیوانات دیگری همچون سگ‎‌ها و گربه‌ها فاقد این عضو هستند.

محققان دریافتند حیواناتی که دارای آپاندیس هستند حجم بالاتری از بافت لنفاوی در رودۀ خود دارند و این بافت نقش مهمی در سیستم ایمنی بدنشان ایفا می‌‎کند.

بر اساس پژوهش‎های صورت گرفته، این بافت می‌تواند محرک رشد برخی از انواع باکتری‏‌های مفیدی شود که در آپاندیس ذخیره می‌شوند تا هنگامی‌که انسان یا حیوان دچار اسهال می‌‎شود، به کمک سیستم ایمنی بیایند.

به گفتۀ یکی از محققان این پژوهش، ممکن است بهبود بیماری در افرادی که آپاندیس خود را خارج کرده‎‏اند، مدت‌زمان بیشتری نسبت به دیگران طول بکشد.

تفاوت درد آپاندیس با سایر دردها

۱ ـ بیماری که درد در قسمت پایینی و راست شکم دارد، ولی چند روز متوالی این درد را داشته است به احتمال زیاد مبتلا به آپاندیسیت نیست، زیرا آپاندیسیت در مدت کوتاهی ـ حداکثر ۴۸ ساعت ـ به طول انجامیده و اگر جراحی نشود سیر بدی پیدا می کند. چنین دردهایی می تواند نتیجه عفونت های لگنی در خانم ها باشد یا در اثر بیماری های التهابی روده مثل کرون ایجاد شده باشد.

۲ ـ تب ملایمی در سیر بیماری ایجاد می شود، ولی تب شدید که بیشتر از ۵/۳۸ درجه باشد می تواند نشانه یک بیماری عفونی مثل آبسه های شکمی باشد.

۳ ـ پرسیدن زمان شروع آخرین عادت ماهیانه در خانم ها و دختران بسیار مهم است. حاملگی خارج رحمی گاهی علائمی دقیقا شبیه آپاندیسیت خواهد داشت و تاخیر عادت ماهیانه می تواند آن را مشخص کند.

۴ ـ در دختران جوان اواسط دوره عادت ماهیانه یعنی حدود ۲ هفته بعد از تاریخ آخرین عادت ممکن است در محل تخمدان راست یعنی دقیقا جای آپاندیس دردی مشابه آپاندیسیت ایجاد شود. این درد ساعاتی بعد برطرف شده، ولی ماه بعد تکرار می شود و این نکته مهمی در افتراق خواهد بود.
علاوه بر معاینه و شرح حال، آزمایش خون و ادرار هم به تشخیص کمک می کند. آزمایش ادرار باعث می شود بیماری هایی مثل سنگ کلیه و عفونت های ادراری که می تواند علائم آپاندیسیت را تقلید کند، تشخیص داده شود. سنگ کلیه باعث می شود خون در ادرار ظاهر شود و عفونت ادراری هم باعث ظهور گلبول های سفید و باکتری فراوان در ادرار می شود. درمان آپاندیسیت، جراحی و درآوردن زائده آپاندیس است.

 

منبع: پرس تی وی و جام جم انلاینآپاندیس

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: