روز سوم ماه محرم در کربلا چه گذشت؟
به گزارش مجله مراحم :  حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حسینی نژاد کارشناس علوم قرآنی  گفت: هر کدام از روزهای ماه محرم اعمال خاص خود را دارد .

 

 امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری و در دومین روز از ماه محرم وارد سرزمین کربلا شدند.
 
وی تصریح کرد: امام سوم می دانستند که نام این سرزمین ، کربلا است و در روایت آمده که ایشان زمین کربلا و بخش هایی از آن از جمله نینوا، غاضریه و شاطع الفرات را خریداری کرده اند.
 
وی با اشاره به هدف امام حسین (ع) از خرید زمین کربلا اظهار کرد: امام حسین(ع) زمین کربلا را خریداری کردند چرا که در همان زمان هم می دانستند که در این محل اتفاقاتی رخ می دهد و درباره این اتفاقات از جدشان، رسول خدا نیز مباحثی را شنیده بودند.
 
حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد در ادامه صحبت های خود گفت: امام حسین (ع) به خوبی می دانستند که خود و یارانشان در این سرزمین به شهادت می رسند بنابراین زمین کربلا را خریدند و آن را وقف کردند.
 
وی افزود: امام سوم زمین کربلا را پس از خرید به این دلیل وقف کردند که آگاه بودند روزی در این محل بقعه و بارگاه ساخته می شود و آنجا پناهگاهی برای دوستان، دوستداران و شیعیان آن حضرت به شمار می رود.
 
این کارشناس علوم قرآنی دربخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: سید الشهداء همچنین به خوبی آگاهی داشتند که در ایامی مانند عاشورا و اربعین عزاداران آن حضرت حضور پرشوری در شهر کربلا خواهند داشت و دوستدارانشان در این محل رفت و آمد می کنند و به عزاداری سید و سالار شهیدان می پردازند.
 
حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد تصریح کرد: امام حسین(ع) در روز سوم ماه محرم پس از اینکه اهالی کربلا و بادیه نشینان آنجا را که اغلب شیعه بودند را فراخواندند، اقدام به خریداری زمین کربلا کردند و به این نکته اشاره کردند که ما در اینجا به شهادت می رسیم و به خاک سپرده می شویم.
 

عمر بن سعد یک روز بعد از ورود امام حسین علیه السلام به کربلا یعنی روز سوم محرم با چهارهزار سپاهی از اهل کوفه وارد کربلا شد. بعضی از تاریخ نویسان نوشته اند که «بنوزهره» که قبیله عمر بن سعد بودند نزد او آمدند و گفتند تو را به خدا سوگند میدهیم از این کار درگذر و تو داوطلب جنگ با حسین مشو زیرا این باعث دشمنی میان ما و بنی هاشم میگردد

عمر سعد شخصی را نزد حضرت فرستاد تا از علت آمدنش به این سرزمین جویا شود. حضرت فرمودمردم شهر شما به من نامه نوشته و مرا دعوت کرده اند و اگر از آمدنم ناخوشنودید باز خواهم گشت!» عمر بن سعد تا از پیام امام(ع) مطلع گشت، گفتامیدوارم خدا مرا از جنگ با حسین برهاند

 سخن امام حسین(ع) هنگام ورود به کربلا

مردم بندگان دنیا هستند و دین آنها جز سخن بر زبانشان نیست. تا آنگاه که زندگیشان بچرخد، دنبال دین می روند. و هرگاه بنای امتحان و آزمایش پیش اید، دینداران بسیار اندک می شوند

امروز، روز رقیه حسین(ع) است، رقیه‌ای که همراه با برادر کوچکش علی اصغر حماسه بزرگی را در جهان ثبت کردند تا نامشان در صف اول مریدان امامت ثبت شود، درود بیکران خداوند بر کودکی که بدنش در اثر تازیانه کبود شده بود و درود خدا به آن هنگامی که با دیدن پدر جان از بدنش خارج ‌شد.