وقتی محمدرضا پهلوی مهمان جان. اف. کندی بود (تصاویر)

یکی از مهمترین سفرهای دوران سلطنت محمدرضا پهلوی به امریکا سفر وی در ۲۲ فروردین سال ۱۳۴۱ و در زمان جان. اف. کندی بود که وی پس از بازگشت نخست وزیر را برکنار و آنچه اصول ششگانه انقلاب شاه و ملت می خواند را به رفراندوم گذاشت.
 
مجله مراحم: پس از آنکه در سال ۱۹۶۰، جان. اف. كندي و دموكرات ها به کاخ سفید راه یافتند رویه‌ای متفاوت با دولت جمهوری خواه آیزنهاور در قبال شاه پیش گرفتند. کندی از آنجا که در مبارزات انتخاباتی وعده تغییر در سیاست خارجی و داخلی امریکا داده بود پس از کسب قدرت طرح جدید «اتحاد برای پیشرفت» و سیاست «مرزهای نو» را با هدف جلوگیری از قیام مردم در کشورهای جهان سوم علیه آمریکا طرح ریزی کرد. بر اساس این طرح ها، کندی به شاه ایران فشار آورد که دست به اصلاحات اجتماعی در ایران بزند و به این منظور علی امینی سفیر سابق ایران در امریکا را به نخست وزیر منصوب کند. شاه به رغم میل باطنی امینی را به نخست وزیر انتخاب کرد.
 
امینی در مدت کوتاه نخست وزیر خود تلاش های بی نتیجه ای چون انحلال‏ مجلس بیستم، زندانی کردن سپهبد «حسین آزموده» دادستان نظامی بعد از کودتا، برکناری تیمور بختیار از ریاست سازمان امنیت (ساواک)، برکناری تعدادی از مقامهای‏ بلند پایه ایران که مشهور به فساد و طرفداری از انگلستان بودند برای تثبیت قدرت خود انجام داد که همین امر شاه را برای برکناری اش مصمم تر کرد. 
 
سر انجام ناتوانی امینی در انجام اصلاحات داخلی سبب شد شاه در ۲۲ فروردین ۱۳۴۱ با سفر به امریکا زمینه های برکناری او را در مذاکره با کندی فراهم کند. پس از این ملاقات کندی پذیرفت که شاه امینی را برکنار کند و خود برنامه اصلاحات را در دست گیرد. به علاوه در پايان این مسافرت اعلاميه مشترکي به امضاي جان. ‌اف. کندي و محمدرضا پهلوی منتشر گرديد که طي آن آمريکا با صراحت، خود را متعهد به پشتيباني از شاه ايران کرده بود. آلبوم دیده نشده از عکس های رنگی سفر شاه به امریکا و میزبانی جان اف کندی از وی را در زیر می بینید.
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: