پرطرفدار ترین نام پسر در ایران معرفی شد

پرطرفدار ترین نام پسر در ایران توسط سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور معرفی شد و اعلام کرد که پرطرفدار ترین نام پسر در ایران “امیرعلی” است

با توجه به این روزها مد شده که کرد که مردم نام اصیل ایرانی برای فرزند خود انتخاب کنند اما در سراسر کشور همچنان یک نام عربی به عنوان پرطرفدار ترین نام پسر در ایران محسوی میشود.

امروزه نام های اصیل ایرانی در بین خانواده ها مد شده است که البته نام های اصیل ایرانی با فرهنگ کنونی کشورمان غریبه است چرا که ما با نامهای مقدس اهل بیت بیشتر آشنا هستیم و وقتی یک نام اصیل ایرانی مثلاً آرتادخت (نام یکی از سرداران هخامنیشان) به گوشمان میخورد میگوییم عجب نام عجیبی است در صورتی نام اصیل ایرانی است که با فرهنگ کنونی کشورمان بیگانه است.

همچنین ببینید: دانلود کتاب نام های اصیل ایرانی همراه با معنی

 

پرطرفدار ترین نام پسر

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد هشت درصد اسامی که ایرانیان در حدود ۱۰۰ سال گذشته انتخاب کرده اند، شامل نام ها یا القاب مبارک حضرت امیر بوده است.
 
وی در خصوص فراوانی این نامها نیز گفت : بیش از ۸۵ درصد این اسامی، نامهایی است که شامل نام مبارک علی است.
 
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: سهم نام مرتضی ۵ درصد، امیر، ۴ درصد، حیدر ۱.۵ درصد و سایر القاب حضرت شامل اسدالله، سیف الله، ابوالحسن، ابوالحسین، ابوتراب و ولی الله حدود ۴.۵ درصد است.
 
سخنگوی سازمان ثبت احوال تصریح کرد:این نام امسال نیز محبوب ترین است. نکته جالب توجه آن که نام امیرعلی از نامهای قدیمی مورد استفاده مردم است.
 
وی اضافه کرد: نخستین کسی که نام امیرعلی برای وی در ثبت احوال به ثبت رسیده متولد سال ۱۲۰۰ در زنجان بوده است.
 
ابوترابی گفت: نام مبارک علی نیز همچنان محبوب است. از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا کنون ۲۶۹۶ کودک به نام مبارک علی و امیر علی مزین شده اند.

 
وی خاطرنشان کرد: ایلیا در اصل نام حضرت امیر به سریانی است. در فروردین جاری، برای ۳۳۶ کودک به این نام شناسنامه صادر شده است.
 
ابوترابی تاکید کرد: یکی از نامهای دیگر علیسان است که در این مدت که از سال ۹۶ گذشته به عنوان نام ۶۶ نوزاد تازه متولد شده انتخاب شده است.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: