چه خبر از فصل دوم سریال شهرزاد ؟!

 

بحران محمد امامی (سمت راست)، تهیه کننده شهرزاد بازداشت شده است

 

چه خبر از فصل دوم سریال شهرزاد ؟!

مجله مراحم؛ سریال شهرزاد سال گذشته خانه‌های ایرانی‌ها را تسخیر و با استقبال کم نظیر مخاطبان شبکه خانگی روبه رو شد. در سری جدید اما شهرزاد با بحران‌های سختی دست و پنجه نرم می‌کند. وضعیت شهرازد دو پس از بازداشت محمد امامی تهیه کننده‌اش بهم ریخته و تولیدش دست‌خوش اخبار ضد و نقیض شده است.

  پس از انتشار  خبر بازداشت محمد امامی به اتهام دست داشتن در اختلاس هشت هزار میلیاردری صندوق ذخیره فرهنگیان، خبرگزاری فارس چند روز پیش در گزارش از تغییر تهیه کننده سریال شهرزاد۲ و همچنین تغییر نام این سریال خبر داد.

فارس با اشاره به برگزاری جلسه عوامل این سریال در گزارشی نوشت: «در این جلسه که در آن مجری طرح عبدالله اسکندری و اسدزاده نیز حضور داشتند تصمیم گرفته شده است که اگر محمد امامی مشکلش حل نشد و قانون تصمیم بر ضبط اموال این تهیه‌کننده گرفت، اسدزاده به عنوان تهیه‌کننده فصل دوم مجموعه شهرزاد معرفی شود و سرمایه‌ای که تا به این لحظه از سوی محمد امامی وارد این پروژه شده است بازگردانده شود و همچنین به دلیل اینکه شهرزاد به نام تهیه‌کننده به ثبت رسیده استف نامش را تغییر دهند.»

این خبر با واکنش ترانه علیدوستی روبه رو شد. ترانه علیدوستی بازیگر نقش “شهرزاد” در صفحه ایسنتاگرام خود بدون اشاره مستقیم به این خبر نوشت: «فصل دوم ”شهرزاد” یک ماه است در حال فیلمبرداریست، اسمش هم شهرزاد۲ است، هر خبری هم شد خودمان در اختیارتان می‌گذاریم، نگران نباشید و به شایعات توجه نکنید; خبرگزاریها چاره ای جز خلاقیت ندارند چون همانطور که می‌دانید سوژه خبر در این مملکت خیلی کم است. به اینها میگوییم رسانه های مجبور.»

 

فصل دوم شهرزاد,شهرزاد 2ترانه علیدوستی در قامت سخنگو شایعات را تکذیب می کند

 

در واقع ترانه علیدوستی در قامت یک سخنگو برای سری جدید “شهرزاد” وارد شد و برخی شایعات پیرامون این سریال را تکذیب کرد. او پیش از این نیز شروع ساخت سری دوم مجموعه را از طریق اینستاگرام خود خبری کرده بود.

این پست اینستاگرمی ترانه علیدوستی با انتقاد برخی کاربران فضای مجازی روبه رو شد. منتقدان از شایعه خواندن اتهامات محمد امامی تهیه کننده شهرزاد توسط ترانه علیدوستی انتقاد کردند. که ترانه علیدوستی نیز در پستی دیگر به انتقادات پاسخ داد. او گفت منظورش از شایعه خبر فارس بوده است نه اخبار مرتبط با “محمد امامی”.

او همچینن در پاسخ به انتقادات نوشت: «محمد امامی به اتهام دخالت در صندوق فرهنگیان در پرونده ای هشت هزار میلیاردی در بازداشت است. پرونده ای که فقط شامل حال ایشان نیست. سریال شهرزاد فاز اولش سه سال پیش در یک موسسه فرهنگی فعال (تصویر گستر پاسارگاد) شروع شده با دو سرمایه گذار نه فقط ایشان. مبلغ ساخت این سریال ۱۴ میلیارد تومان بوده، دو میلیارد تومان بیشتر از سریال شاهگوش و ۹۸ میلیارد تومان کمتر از پروژۀ محمد رسول الله یا مبلغی تقریبا معادل فیلم توقیف شدۀ رستاخیز. این ارقام برای ساخت پروژه ای در این سطح عجیب نیستند اما قبول کنید هر قدر هم رانت در آن ها دخیل باشد بسیار کمتر از آنند که کسی برایشان هشت هزار میلیارد اختلاس کند.»

فصل دوم شهرزاد,شهرزاد 2جدیدترین تصویر از شهرزاد۲

 

پس از انتشار این اخبار از شهرزاد، در تحولی دیگر تصویری از رضا کیانیان و رویا نونهالی بازیگران این مجموعه منتشر شد که بازتاب وسیعی داشت. خبرگزاری ایلنا در توضیح این تصاویر نوشت: «با گذشت حدود یک ماه از آغاز فیلمبرداری فصل دوم سریال شهرزاد به کارگردانی حسن فتحی، اولین تصاویر این سریال منتشر شد. در این تصاویر چهره رضا کیانیان و رویا نونهالی که برای رفتن جلوی دوربین حسن فتحی گریم شده‌اند، دیده می‌شود. همچنین نام محمد امامی به‌عنوان تهیه‌کننده درج شده است.»

خبری دیگر امروز منتشر شد که بر اساس آن تصویربرداری و تولید شهرزاد۲ در پارک ارم ادامه یافته و بازیگران اصلی این مجموعه از جمله ترانه علیدوستی و شهاب حسینی و مصطفی زمانی و چند بازیگر مکمل دیگر جلوی دوربین رفته‌اند.

با این وجود سری دوم سریال “شهرزاد” همچنان زیر سایه اتهامات محمد امامی تهیه کننده آن قرار دارد. پرونده ای که امامی متهم آن است مشهور به فساد هشت هزار میلیاردی در مجموعه‌ای فرهنگی و عمدتا معلم است.

این موضوع خود کافی بود که افکار عمومی نسبت به نحوه تولید سریال شهرزاد و منابع مالی آن بدبین شود.

 

فصل دوم شهرزاد,شهرزاد 2

سرمایه گذار “در سایه” کیست؟

«هزینه ساخت این سریال ۱۲ میلیارد تومان بود که ۵۰ درصد توسط من یعنی شش میلیارد تومان و ۵۰ درصد توسط محمد امامی تامین شد.» این جزئیات مالی فصل اول سرال  «شهرزاد» است که توسط محمدهادی رضوی سرمایه گذار فصل اول این سریال بیان شده است.

محمد امامی تهیه کننده سریال شهرزاد سال ۹۳ به جمع تهیه کنندگان سینمای ایران اضافه شد. برخی منتقدان از نحوه پیوستن او به این صنف انتقاداتی دارند.

حسین پارسایی، مدیرکل «دفتر نمایش خانگی، مستند و کوتاه» سازمان سینمایی، در گفت‌وگویی با «شرق» درباره چگونگی حضور امامی در مقام سرمایه‌گذار این سریال صحبت و تأکید کرد كه او دارای کارت تهیه‌کنندگی از کانون تهیه‌کنندگی فیلم ایران و مجاز به فعالیت در این عرصه بوده است. او در بخشی دیگر از صحبت‌هایش گفت: «ما مسئولیت حاکمیتی نسبت به سینما و نمایش خانگی داریم و مسائل صنفی به اصناف مربوط می‌شود. آقای امامی از طرف صنف مربوطه کارت تهیه‌کنندگی دارد. سریال «شهرزاد» قبل از اینکه به کسی یا جایی تعلق داشته باشد، به مردم تعلق دارد، اینکه چه کسی این سریال را و با چه پولی تهیه کرده مهم است؛ اما از نظر ما حد و حدود قانونی برای انجام این پروژه رعایت شده؛ بعد از این هر اتفاقی بیفتد، مسئله بعدی است. ما پیش‌داوری نمی‌کنیم و تابع مراجع ذی‌ربط هستیم، کسی را هم مقصر و تبرئه نمی‌کنیم.»

اما چه کسی کارت تهیه کنندگی به محمد امامی داده است. این سوالی است که فرشته طائر پور رئیس انجمن کارفرمایی تهیه‌کنندگان فیلم تهران (اکت)، به آن پاسخ می دهد. او می گوید: «تیرماه سال ۹۳، درخواست عضویت آقای محمد امامی، مانند هر درخواست دیگری در کمیته عضویت و هیأت‌رئیسه «کانون…» مطرح شد و با توجه به سرمایه‌گذاری و تهیه‌کنندگی ایشان در پروژه‌های شاهگوش (به کارگردانی داوود میرباقری)، ابله (به کارگردانی کمال تبریزی)، روزی روزگاری عاشقی (به کارگردانی حسن فتحی)، که یک مورد از آنها تولیدش در آن تاریخ پایان یافته و وارد شبکه نمایش خانگی شده بود و دو مورد دیگر در آستانه یا میانه تولید قرار داشتند و همچنین دریافت جایزه‌ای با عنوان «بهترین تهیه‌کننده مجموعه‌های نمایش خانگی» از داوران یک مراسم سینمایی-ویدئویی، تصویب شد.»

طائر پور تاکید کرد: «تا جایی که من می‌دانم هیچ صنفی از صنوف تهیه‌کنندگی، وارد ماهیت سرمایه اعضایش برای تولید آثار نمی‌شود. این مطلبی است که مرجع رسیدگی به آن، جای دیگری است. آنچه برای صنف ما در آن تاریخ کفایت می‌کرد، حاصل فعالیت ایشان در پروژه‌هایی بود که مورد اشاره قرار گرفت. تجربه‌های بعدی نامبرده در امر ساخت سرالد «شهرزاد» و همچنین فیلم سینمایی «ابد و یک روز» نیز نشان می‌دهد که صنف در تشخیص قابلیت ایشان، صرفا برای تهیه‌کنندگی، خطا نکرده است.»

فصل دوم شهرزاد,شهرزاد 2گفته می شود همسر شهاب الدین غندالی سرمایه گذار “در سایه” شهرزاد بوده است

 

 این تنها حاشیه نیست، به تازگی خبرگزاری خانه ملت از وجود سرمایه گذار سومی در مجموعه شهرزاد خبر داده است. اما سرمایه‌گذار سوم «شهرزاد» کیست؟ تا پیش از این، امامی و رضوی به‌عنوان سرمایه‌گذاران این سریال معرفی شده بودند و نامشان در تیتراژ سریال می‌آمد. در گزارش «خانه ملت» درباره اختلاسی از یک زن به‌عنوان سرمایه‌گذار دیگر شهرزاد صحبت شده است.

در این گزارش آمده است: سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با اشاره به بازداشت ۱۴ فردی که در اختلاس از صندوق فرهنگیان دست داشتند، ارتباط محمد امامی با این پرونده را اعلام کرد و البته ادعایی را طرح کرده درباره حضور همسر شهاب‌الدین غندالی، رئیس بازداشتی صندوق ذخیره فرهنگیان به‌عنوان تهیه‌کننده «شهرزاد».

حسین مقصودی، سخنگوی کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی به خانه ملت گفته است:  «آقای امامی به همراه همسر آقای غندالی (مدیرعامل بازداشت‌شده صندوق فرهنگیان) به‌عنوان تهیه‌کنندگان سریال «شهرزاد» به صندوق ذخیره فرهنگیان مقروض بودند. با انجام بررسی‌ها مشخص است که امامی و همسر غندالی بدهی خود را از طریق واگذاری یک زمین پرداخت کردند، اما طبق مدارک موجود، مبلغ ریالی زمین واگذارشده از بدهی آنها پایین‌تر است. در واقع باید دلیل بازداشت امامی را تا این لحظه «نحوه پرداخت بدهی خود به صندوق» بدانیم».

هنوز ابعاد تازه از نقش همسر شهاب الدین غندالی رییس بازداشت شده صندوق ذخیره فرهنگیان در سریال شهرزاد مشخص نشده است، اما حاشیه های این سریال همچنان ادامه دارد. باید دید که دست اندرکاران شهرزاد همچنان امیدوار به بازگشت محمد امامی به این پروژه هستند یا اینکه شرایط به گونه ای پیش می رود که آن ها مجبور به اتخاذ تصمیمات جدید شوند. تصمیماتی شبیه به همان مواردی که خبرگزاری فارس اعلام کرده است.

 
منبع: فرارو

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: