کودک ۵ ساله ایرانی در آمریکا بازداشت شد ! + تصاویر

کودک ۵ ساله ایرانی در آمریکا بازداشت شد + تصاویر

دستبند زدن به کودک ۵ ساله ایرانی

پسربچۀ ۵ سالۀ ایرانی پس از آن‌که بیش از چهارساعت در فرودگاه بین‎المللی دالس در شهر واشنگتن دی‌‎سی، پایتخت امریکا، مورد بازجویی قرار گرفت، به مادرش تحویل داده شد.

دانلود این ویدئو

 

واکنش کاخ سفید به بازداشت کودک ۵ ساله

به گزارش پرس تی وی سخنگوی کاخ سفید با طرح ادعایی در واکنش به خبر بازداشت ۴ ساعتۀ یک کودک ایرانی در فرودگاهی در امریکا گفت یک کودک ۵ ساله هم می‎تواند تهدید امنیتی باشد.

شان اسپایسر، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، در یک نشست مطبوعاتی و در پاسخ به سؤالی دربارۀ بازداشت یک پسربچۀ ۵ سالۀ ایرانی در فرودگاه بین‎المللی دالس در واشنگتن دی‎‎سی، آن را امری عادی قلمداد کرد.

وی گفت: «این‎که فرض کنیم یک نفر به خاطر سن یا جنسیش تهدید به حساب نمی‎آید، امری گمراه‎کننده و اشتباه است.»

سخنگوی آمریکا
سخنگوی آمریکا
 
بازداشت و دستبند زدن به این کودک و سپس انتشار ویدئویی پس از آزادشدن وی در آغوش مادرش، توجه رسانه‎های جهان را به خود جلب کرد.

بر اساس گزارش رسانه‎ها این پسربچه شهروند امریکا است و مادرش یک ایرانی است. این کودک یکی از بیش از ۱۰۰ نفری به حساب می‎آید که پس از امضای دستور مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‎‏جمهور امریکا، در فرودگاه‎ها و هنگام ورود به خاک ایالات‎‏متحده بازداشت شدند.

فرمان اخیر ترامپ برای منع ۹۰ روزۀ سفر شهروندان کشورهای ایران، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سومالی و سودان به ایالات‌متحده، ممنوعیت ورود پناه‌جویان سوری به‌صورت نامحدود و ممانعت ۱۲۰ روزه از ورود هر پناه‌جویی به امریکا، جنجال‌آفرین شده است.

از ابتدای هفتۀ جاری و پس از آن‌که ترامپ این فرمان جنجالی را امضا کرد، مسافرانی که از کشورهای مذکور وارد امریکا می‎شدند، بازداشت یا اخراج می‎شدند و همین موضوع منجر به تجمع هزاران معترض امریکایی در مناطق مختلف از جمله فرودگاه‎های این کشور شد.
 
 
بازداشت کودک 5 ساله ایرانی
بازداشت کودک ۵ ساله ایرانی
 
 
در ویدئویی که از صحنۀ آزاد شدن پسربچۀ ایرانی منتشر شده است، مادر این کودک در حالی که به شدت نگران و در انتظار فرزندش است، به تصویر کشیده می‎شود. گزارش‎ها حاکی است که این پسربچه همراه با خانوادۀ دیگری سفر می‎کرده است.

مادر این کودک حاضر به گفت‎وگو با خبرنگاران نشده است، اما بر اساس گزارش روزنامۀ ایندیپندنتِ بریتانیا، کریس ون هولن، یکی از سناتورهای دموکرات امریکایی، اعلام کرده است که این پسربچه شهروند امریکا است و با مادرش در مریلند زندگی می‎کند.

این سناتور اقدام نیروهای امنیتی امریکا را ظالمانه توصیف کرد و افزود این اتفاق درحالی رخ داده است که مادر کودک، پیش از رسیدن فرزندش به مأمورین فرودگاه دربارۀ ورود پسرش خبر داده بود.

دستور مهاجرتی رئیس‎جمهور امریکا با انتقادات شدید در داخل و خارج از ایالات‎متحده روبرو شده است. هم‌زمان با اجرای این دستور، چندین پروندۀ حقوقی علیه آن در امریکا ثبت شده است و سازمان‎های بین‎المللی مرتبط با پناه‎‏جویان در سراسر دنیا این اقدام را محکوم کرده‎‏اند.

رئیس‎جمهور امریکا روز دوشنبه وزیر موقت دادگستری این کشور را به دلیل سرپیچی از دستور دولت جدید در مورد منع ورود مهاجران مسلمان به ایالات‎متحده، اخراج کرد.
 
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید , دستبند زدن به کودک 5 ساله ایرانی , فرودگاه بین‌المللی ویرجینیا , ممنوعیت صدور ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید , دستبند زدن به کودک ۵ ساله ایرانی , فرودگاه بین‌المللی ویرجینیا , ممنوعیت صدور ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی
 
    شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید , دستبند زدن به کودک 5 ساله ایرانی , فرودگاه بین‌المللی ویرجینیا , ممنوعیت صدور ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید , دستبند زدن به کودک ۵ ساله ایرانی , فرودگاه بین‌المللی ویرجینیا , ممنوعیت صدور ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی
 

سلی ییتز که یکی از وکلای دولتی رده‌بالای فدرال است روز دوشنبه و پس از آن‎که از دستور دونالد ترامپ، رئیس‎جمهور امریکا، مبنی بر اعمال محدودیت‏‎های شدید بر سفر شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان دفاع نکرد، اخراج شد.

ترامپ در حالی ادعا می‌کند که اعمال محدودیت علیه شهروندان هفت کشور مذکور باهدف حفاظت از ایالات‎متحده در برابر حملات تروریستی نظیر حملات ۱۱ سپتامبر صورت گرفته است که هیچ‌کدام از شهروندان این کشورها نقشی در این حملات نداشته‎اند.

پیشتر دادستانان ۱۵ ایالت و منطقۀ کلمبیا از دستور مهاجرتی ترامپ به‌شدت انتقاد و آن را محکوم کرده بودند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: