اینجا کوچه قهر و آشتی در شیراز است + تصاویر

کوچه قهر و آشتی در شیراز ، عکس های کوچه قهر و آشتی در شیراز ، قدمت کوچه قهر و آشتی

در کانال تلگرام بچه های شیراز درباره این کوچه نوشته شده: “اینجا کوچه قهر و آشتی در شیرازه ، محاله دو نفر از روبرو بیان و نگاهشون بهم گره نخوره ابتکار جالب برای رفع کدورت و پیوند قلبها پس از قهر، ابتکار شیرازیها”

کوچه قهر و آشتی در شیراز

کوچه قهر و آشتی در شیراز

شايد معروف ترين كوچه قديمي شيراز، كوچه قهر و آشتی باشد كه در نزديكي آرامگاه سيدعلاءالدين حسين(ع) قرار گرفته و به دليل آنكه در يكي از مسيرهاي گردشگري شهري واقع شده، مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي است.

تنگ ترین کوچه ایران در شیراز

از اين دست كوچه ها و گذرهاي تاريخي كه اسامي عجيب و غريبي هم دارند در شيراز كم نيست. به طور مثال مي توان به كوچه زغالي ها و يا كوچه صابوني ها و گذر و يا طاق هايي چون اسكرو و قشو رشو در بافت تاريخي شيراز و محلاتي چون اسحاق بيگ و گودعربان اشاره كرد.

در اين رابطه سيامك بصيري كارشناس ميراث فرهنگي فارس به خبرنگار ما مي گويد: برخي از اسامي به دليل بي حوصلگي مردم و محاوره هاي روزمره تغيير نام يافته، به طور مثال كوچه اي كه شيرازي ها به آن قشو رشو مي گويند در واقع كوچه خشايارشاه بوده كه با گذشت زمان و يا حذف شدن برخي از حروف آن، به اين نام خوانده مي شود.

 

کوچه تنگه شیراز

وي ادامه مي دهد: اين كوچه در محله اسحاق بيگ و نزديكي مسجد و خانه نصيرالملك واقع شده است.
بصيري در خصوص كوچه اي به نام صابوني ها نيز مي گويد: اين كوچه در خيابان آستانه واقع شده و به دليل آنكه در اين منطقه، كارگاه صابون سازي وجود داشته، اين كوچه به اين نام ناميده شده است.

وي با بيان اينكه قدمت اين نام گذاري ها مشخص نيست، مي گويد: در ضلع شرقي بازار وكيل، كوچه يا طاقي به نام اسكرو وجود دارد كه نامش برگرفته از كفاش نابينا و يا كم بينايي بوده كه به وي استاد كفاش كور مي گفتند و در محاوره هاي عامه و گذشت زمان به استاد كور و بعدها به اُس كور و اُسكرو معروف مي شود.

به گفته اين كارشناس ميراث فرهنگي، بي شك هريك از اين كوچه ها و گذرها داراي حكايت ها و داستان هاي متعددي است.

عکس کوچه قهر و آشتی در شیراز

کوچه قهر و آشتی در شیراز,کوچه باریک در شیراز

وي در ادامه مي گويد: در كوچه زغالي هم مغازه ها و دكان هايي وجود داشته كه زغال مي فروختند و يا گذر حاج زينل كه برگرفته از نام فردي بوده و يا گذر ملك كه به واسطه مجموعه خانه ها و عمارت هاي تاريخي به همين نام، نام گذاري شده است.

بصيري مي گويد: البته هستند نام هايي كه مبناي نامگذاري شان معلوم نيست. به طور مثال گذر و يا كوچه دوشنبه در بافت تاريخي شيراز قرار دارد و حتي برخي از مردم محل نيز از علت اين نام گذاري بي خبرند.

اين كارشناس در ادامه اضافه مي كند: به رغم اينكه اين كوچه ها و گذرها در بافت تاريخي شيراز قرار دارند و اكثراً در مسيرهاي گردشگري تعريف شده اي قرار گرفته اند، هنوز به جاذبه گردشگري تبديل نشده اند كه جا دارد فعالين در اين حوزه نسبت به معرفي اين جاذبه ها اقدام نمايند.

عکس کوچه قهر و آشتی در شیراز

کوچه قهر و آشتی در شیراز

عکس کوچه قهر و آشتی در شیراز

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: