در خیابان ۱۷۵ تورنتو چه خبر است؟

مجله مراحم: اگر اخبار و رویدادهای تورنتو را دنبال کرده باشید،  احتمالاً اسم رویداد عکاسی کانتکت را شنیده‌اید. این رویداد که سالانه در ماه می برگزار می‌شود، شهر تورنتو را عملاً به بزرگ‌ترین گالری عکس جهان تبدیل می‌کند: حدود ۱۵۰۰ هنرمند جهان آثارشان را در بیش از ۱۷۵ خیابان تورنتو به نمایش می‌گذارند و نزدیک به ۲ میلیون نفر از آنها بازدید می کنند.

 

 

مجله مراحم: از میان ۱۱۶ نمایشگاه جشنواره‌ی کانتکت امسال، نمایشگاه «آزادی بیان» مشارکت تعداد بیشتری از هنرمندان ایرانی را به خود جلب کرده است. نمایشگاه به سرپرستی کاملیا پزشکی در دو بخشِ دو هفته‌ای برگزار می‌شود. کاملیا دارای سال‌ها سابقه در زمینه‌ی عکاسی، پرینت و برگزاری گالری عکس از جمله ۵ سال همکاری با گالری آرتا (که با نمایشگاه عکس جاده‌ها یا Roads در کانتکت امسال مشارکت داشته) است. از جمله هنرمندان دو هفته‌ی اول می‌توان به حسین فاطمی، عکاس خبری معروف ایرانی، اشاره کرد که چندین سال به عنوان عکاس سال ایران انتخاب شده و کارهایش در مجلات معتبر دنیا از جمله تایم، نیوزویک، نیویورک تایمز، واشینگتن پست و گاردین به چاپ رسیده‌اند.

 

ساسان قهرمان، نویسنده‌ی و هنرمند ایرانی کانادایی، با مجموعه‌ی ۱۲ تایی از عکس‌های سیاه و سفید در سبک عکاسی خیابانی یکی از شرکت کنندگان دو هفته‌ی دوم نمایشگاه است. نگاه شاعرانه و ذهن داستانگوی نویسنده-شاعر در اغلب عکس‌های ساسان قهرمان پیداست، و حاصل کار برداشت تصویری چندلایه‌ی ساسان از زندگی روزمره‌ی آدم‌های شهری است، تصویری که سایه‌ی عکاس را در خود منعکس می‌کند.

 

یکی دیگر از آثار قابل توجه در این نمایشگاه مجموعه‌ی ۶ تایی عکس‌های آراد مهدی آگهی است که راوی تجربیات حسی عکاس از زندگی در ایران و امریکای شمالی است. در عکس‌های بخش ایران، عناصر و قواعد زیباشناسی و ارزش‌های ایرانی هویداست: گلدان شمعدانی در سکوی حیاط خانه‌ای ایرانی، کاشی‌کارهای خوشنویسی کلامی مقدس که قبل از نصب نهایی روی زمین چیده شده‌اند و حیاط خلوت مسجدی پر از دار و درخت و طاق. در طرف دیگر، زندگی شبانه در یک ابرشهر غربی، منظره‌ی دست و سیگاری آویزان از بالکن یک مجتمع مسکونی و امپایر استیت در افق شب نیویورک قاب شده‌اند. تامل بیشتر در بخش ایران بیننده را متوجه تکه‌های “گمشده” از پازل زندگی ایرانی می‌کند: جای گلدانی که دیگر سر جایش نیست، کلماتی که از جمله‌بندی آیات جاافتاده‌اند و طاق‌هایی که فقدان زایرانش تقارن تصویر را به هم می‌زند. در مقابل در بخش غربی با اینکه تکه رنگی اینجا و آنجای عکس دیده می‌شود، روح سیاه و سفید بر فضای کل عکس غلبه دارد؛ هارمونی شرقی جای خود را به زیباشناسی‌ای از جنس دیگر داده است.

 

نمایشگاه تا آخر ماه می در فضای کافه گالری  Art Square نزدیک محله‌ی چینی‌ها و روبروی گالری هنر اونتاریو در داون‌تاون تورنتو برقرار است.

آراد مهدی آگهی، کاملیا پزشکی، ساسان قهرمان

 

 

تعدادی از عکس های زیبایی که در این رویداد وجود دارند را در ادامه ببینید و لذت ببرید.

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: