حالا آبروی رضا رشیدپور برای وام ۳ میلیونی رفت! +عکس

رضا رشیدپور مجری تلویزیون پس از دوره ممنوع‌التصویری خود مجدداً به تلویزیون بازگشته و در حال حاضر برنامه زنده «حالا خورشید» در شبکه سوم را روی آنتن می‌برد.

این مجری در برنامه اخیر خود از یک نامه درخواست وام ۳ میلیون تومانی یک بازنشسته خبر داد که به گفته وی در نهایت به دریافت وام ۲۰۰ هزار تومانی برای مراسم کفن و دفن درخواست‌کننده ختم شده است (برای مشاهده این ویدئو اینجا کلیک کنید) اما در نهایت مشخص شد این سند ادعایی رضا رشیدپور در این برنامه زنده، مربوط به نامه طنز یکی از طنزپردازان کشورمان است که در دی ماه سال ۹۲ از طرف صفر‌علی ماندگاری نامه‌ای جعلی خطاب به سعید مرتضوی می‌نویسد و در خواست وام ۳ میلیون تومانی می‌کند!

 

 ماجرای اشتباه‌فاحش رشیدپور در برنامه‌زنده

 

دو روز پس از انتشار این نامه در برنامه «حالا خورشید» توسط رشیدپور، سازمان تامین اجتماعی جوابیه‌ای منتشر و با بیان دلایلی، جعلی بودن نامه را اثبات کرد که در ادامه متن جوابیه تأمین اجتماعی آمده است:

«احتراماً؛ در پی پخش آیتمی از برنامه “حالا خورشید” با موضوع عاقبت دریافت وام ٣ میلیون تومانی یک بازنشسته و دستورات و پارافهای نگاشته شده ذیل این نامه، خواهشمند است دستور فرمائید، توضیحات زیر در این برنامه برای تنویر افکار عمومی پخش شود.

هر ساله سازمان تامین اجتماعی اعتباراتی در قالب بودجه مصوب بابت پرداخت وام به بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان در اختیار کانونهای عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران قرار می‌دهد و این کانون بر اساس ضوابط و شرایط معین، این وامها را به بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز پرداخت می‌کند؛ فرم اعطای تسهیلات وام به بازنشستگان با سربرگ این کانونها برای شعب بانک رفاه کارگران صادر می‌شود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت نامۀ نشان داده شده در برنامه حالا خورشید با توجه به آرم و لگوی مربوطه، از سوی کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی صادر نشده است.

از سوی دیگر این سازمان حسب رفع مشکلات مالی بازنشستگان واجد شرایط، وامهای کم بهره یا قرض‌الحسنه به بازنشستگان از طریق شعب این سازمان پرداخت می‌نماید که با توجه به شکل و محتوای نامۀ مورد اشاره و به دلائل زیر اصالت آن کاملا مخدوش است:

١- در نامۀ مذکور آرم سازمان تامین اجتماعی در قسمت سمت چپ قرار گرفته است در حالی که لوگوی این سازمان در تمامی مکاتبات اداری در سمت راست قرار دارد.

٢- هیچ‌کدام از پارافهای مورد اشاره نامه دارای تاریخ یا نام دستور‌دهنده مشخص نیست.

۳- در ساختار اداری این سازمان اساساً بخشهایی با عناوینی نظیر دایره مالی یا ستاد اجرایی مورد اشاره در پارافها وجود ندارد.

در ضمن، علی‌رغم اینکه تاریخ درج شده در سربرگ این نامه ۱۳۹۱/۰۸/۱۲ است و مربوط به دوره فعلی مدیریت سازمان تامین اجتماعی نمی‌باشد؛ این اداره کل موضوع را از طریق کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران پیگیری کرد که پاسخ رئیس محترم این کانون نیز حاکی از عدم صحت نامه مذکور است.

همچنین بر اساس  ماده ٨٤ قانون تامین اجتماعی، در صورت فوت بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی‌، معادل حداقل دستمزد ماهانه سال فوت بابت هزینه کفن و دفن با ارائه گواهی فوت بیمه شده به بازماندگانش پرداخت می‌شود لذا طبق این قانون و به استناد تاریخ نامه مذکور، حداقل دستمزد ماهانه سال ٩١ رقمی حدود ۳۹۰ هزار تومان می‌شده است که بابت هزینه کفن و دفن باید پرداخت می‌شد در نتیجه تعیین مبلغ ۲۰۰ هزار تومان بابت کفن و دفن بار دیگر جعلی بودن این نامه را اثبات می‌کند.

ضمناً کمک هزینه کفن و دفن به صورت مقطوع به بازماندگان بیمه شده پرداخت می‌شود و اخذ سود ( اشاره شده در این نامه ) تحت هر عنوان صحت ندارد.

اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی ضمن تشکر از رسانه ملی و برنامه تاثیر‌گذار حالا خورشید در توجه به مسائل این سازمان و بیش از ٤٢ میلیون مخاطب گرامی‌اش، آمادگی کامل خود را برای همکاری با گروههای برنامه‌ساز در جهت بررسی صحت و سقم برخی ادعاها که ممکن است زمینه نگرانی و تشویش اذهان عمومی و به‌ویژه مستمری بگیران ارجمند این سازمان را فراهم می‌کند، اعلام می‌نماید.»

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: