۷ آبان «روز جهانی کوروش بزرگ» گرامی باد

مجله مراحم: امروز پس از گذشت بیش از ۲۵۰۰ سال، کوروش کبیر هنوز برای بسیاری از ایرانیان یک قهرمان است که با ارج نهادن به حقوق بشر و سیاست آزادی مذهبی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

روز ۷ آبان که مصادف با روز ورود کوروش به بابل است از سال ۱۳۸۳ از طرف مردم ایران و طرفداران حقوق بشر در سرتاسر دنیا به نام روز کوروش کبیر (Cyrus the Great Day) نام گذاری شده است.

http://img.morahem.com/wp-content/uploads/2016/02/cw4hy97y0qookxidbr0r.jpg

کوروش در چنین روزی وارد شهر بابل شده و خود را «شاه بابل، شاه سومر و آکاد و شاه چهار گوشه دنیا» اعلام کرد. او همراه با استوانه کوروش که اولین منشور حقوق بشر است به این شهر آمد تا تبعیضات نژادی را از بین برده و به مردم اجازه دهد دین و مذهب و محل اقامتشان را خودشان انتخاب کنند.

 او در حالی وارد این شهر شد که مردم با شاخه های نخل به استقبال او آمده بودند. در میان این افراد کسانی وجود داشتند که ۵۰ سال پیش از آن، زمانی که امپراتوری بابل به خاورمیانه حمله کرده بود، به اسارت گرفته شده و به بابل آورده شده بودند.

در میان آنها یهودیانی بودند که نه تنها شاهد نابودی ملت خود بودند، بلکه نابودی معبد اورشلیم توسط آنها را نیز به چشم خود دیده بودند. کوروش به آنها اجازه داد که به سرزمین خود بازگردند و محل زندگی خویش را بازسازی کرده و به پیروی از مذهب خود و به جای آوردن احکام آن ادامه بدهند.

سالروز بزرگداشت کوروش بزرگ

بابل آخرین توقف گاه کوروش نبود. او پس از آن مسیر خود را به سوی اسرائیل فعلی، سوریه، عراق، ایران، افغانستان و پاکستان ادامه داد. او در منشورش هدف خود از حکومت را آزاد کردن مردم از اسارت  و بازگرداندن آنها به سرزمین خویش و خدایان خویش اعلام کرد. کوروش سرزمینی رویایی را به وجود آورد که در آن و زیر پرچم امپراتوری پارس یهودیان فرصت یافتند تا عقاید خود را به شکل یک مذهب در آورند، ایرانیان آیین زرتشتی خود را ادامه دادند و هر قومی هر مذهبی که می خواست را با آسودگی خاطر دنبال و تبلیغ کرد.

با وجود این که در سرزمین او قوم های مختلف با فرهنگ ها و مذاهب مختلف زندگی می کردند، امپراتوری کوروش در وحدت کامل به سر می برد و تا زمانی که او بود از جدایی غرب و شرق و جنگ های خونین بین پیروان مذاهب مختلف هیچ خبری نبود. قلمرو او ۳ قاره و ۲۵ ملت مختلف را در بر می گرفت، و این اتحاد در عین گستردگی بیانگر این است که او شاهی دانا و خیرخواه بوده است.

نشانه فروهر
نماد فَروِهر

کوروش یک فاتح معمولی نبود، او امپراتوری بزرگ پارس را به گونه ای ابتدایی از فدرالیسم بنیان گذاشت که در آن هر یک از ایالت ها کاملا خودمختار بودند و به تفاوت های فرهنگی احترام گذاشته می شد و هیچ دخالتی در مورد رسم و رسوم محلی، مذهب، قوانین و زبان آنها صورت نمی گرفت.

او بر خلاف حاکمان پیش از خود استانداردهای بسیار بالایی برای خود تعیین کرده و معتقد بود که هیچ کس کفایت لازم برای پادشاهی را ندارد مگر این که تواناترین فرد در میان افراد مورد حکومت خود باشد. زمانی که مردان او در میدان جنگ حضور پیدا می کردند او نیز شانه به شانه آنها می جنگید و هیچ اصراری به پوشیدن ردای شاهانه نداشت.

استوانه کوروش کبیر
استوانه کوروش در موزه بریتانیا

ایرانیان او را «پدر» می نامیدند و یهودیانی که به بابل تبعید شده و تا ورود کوروش در آنجا اسیر بودند او را «تدهین شده توسط خداوند» می خواندند و حتی یونانیان باستان او را پادشاهی ارزشمند و قانونگذار می دانستند. راستی چرا تمام کسانی که کوروش به آنها حکومت می کرد او را این قدر دوست داشته و مورد ستایش قرار می دادند؟ درک این موضوع وقتی کورش را در حال گفتن این حرف ها تصور کنیم کار سختی نخواهد بود:

« من از امروز كه تاج سلطنت را به سر نهاده ام ، تا روزي كه زنده هستم و مزدا توفيق سلطنت را به من مي دهد ،

هر گز سلطنت خود را بر هيچ ملت تحميل نخواهم كرد.

و هر ملت آزاد است ، كه مرا به سلطنت خود قبول كند يا ننمايد.
 
و هر گاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند ، من براي سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم كرد.

سالروز بزرگداشت کوروش بزرگآرامگاه کوروش بزرگ

 

من تا روزي كه پادشاه ايران و بابل و كشورهاي جهات اربعه هستم ، نخواهم گذاشت، كسي به ديگري ظلم كند و اگر شخصي مظلوم واقع شد ، من حق وي را از ظالم خواهم گرفت.

و به او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم كرد.

من تا روزي كه پادشاه هستم ، نخواهم گذاشت مال غير منقول يا منقول ديگري را به زور يا به نحو ديگر بدون پرداخت بهاي آن و جلب رضايت صاحب مال ، تصرف نمايد.

من تا روزي كه زنده هستم ، نخواهم گذاشت كه شخصي ، ديگري را به بيگاري بگيرد.

سالروز بزرگداشت کوروش بزرگنمایی از تخت جمشید  یکی از شهرهای باستانی ایران

و بدون پرداخت مزد ، وي را بكار وادارد.

من امروز اعلام مي كنم ، كه هر كس آزاد است ، كه هر ديني را كه ميل دارد ، بپرسد.

و در هر نقطه كه ميل دارد سكونت كند، مشروط بر اينكه در آنجا حق كسي را غضب ننمايد….».

در هر در حال حاضر یک کپی از منشور تدوین شده توسط کوروش در ساختمان سازمان ملل متحد به طور دائمی در معرض دید همگان قرار دارد. نسخه اصلی که به طور دائم در موزه بریتانیا قرار دارد در موزه های زیادی در تمام دنیا به طور موقت به نمایش گذاشته شده است.

منابع: ویکی پدیا انگلیسی – وبسایت روزنامه هافتینگتون پست (یکی از معتبرترین و پرتیراژترین نشریات آمریکا)

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: