ساخت هواپیمایی با پنج برابر سرعت صوت

ارتش ایالات‌متحده از طرح توسعه یک جت مافوق صوت که قادر است با سرعتی ۵ برابر سرعت صوت حرکت کند خبر داد.

مجله مراحم: به گزارش سایت ارتش آمریکا طرح این جت مافوق صوت که در سال ۲۰۲۳ میلادی به پرواز درخواهد آمد برگرفته از پرواز آزمایشی انجام‌شده توسط بوئینگ ایکس-۵۱ در سال ۲۰۱۳ میلادی است.

ساخت هواپیمایی با پنج برابر سرعت صوت

نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای مافوق صوت ایکس-۵۱ در ۲۶ مه ۲۰۱۰ میلادی با موفقیت صورت گرفت اما در پرواز نهایی این جتِ بدون سرنشین در ماه مه ۲۰۱۳ میلادی زمانی که در حدود ۶ دقیقه به بیشترین حد از سرعت خود یعنی ۵.۱ ماخ (۵ برابر سرعت صوت) رسید به درون اقیانوس آرام سقوط کرد. در آن زمان مقامات نیروی هوایی آمریکا گفتند که این پرواز طولانی‌ترین پرواز صورت گرفته توسط جت‌های مافوق صوت بوده است. ساخت این جت مافوق صوت در سال ۲۰۰۴ میلادی با بودجه‌ ۳۰۰ میلیون دلاری آغاز شد.

طی پرواز آزمایشی ۲۰۱۳ جت مافوق صوت توسط یک بوئینگ بی-۵۲ استراتوفورترس در ارتفاع ۱۵ هزار متری سطح زمین رها شد. پس از جدایی جت از بوئینگ بی-۵۲ شتاب جتِ مافوق صوت با استفاده از یک تقویت‌کننده موشک افزایش یافت و در زمان ۲۶ ثانیه سرعت آن به ۴.۸ ماخ رسید. در ارتفاع ۱۸ هزار متری موشک از جت جدا و سرعت جت به ۵.۱ ماخ افزایش یافت.

با توجه به اینکه بوئینگ ایکس-۵۱ تا پیش از پایان سوختش موفق شد سرعت خود را به ۵.۱ ماخ برساند، محققان ارشد نیروی هوایی آمریکا پرواز آن را یکی از پروازهای آزمایشی موفقِ جت‌های مافوق صوت دانستند. آن‌ها همچنین معتقدند که نسل بعدی جت‌های مافوق صوت سرعت بیشتری نسبت به نمونه‌های اولیه خواهند داشت.

این بار مهندسان نیرو هوایی آمریکا و دارپا (سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی) قصد دارند از مواد کارآمد در سرعت‌های فراصوت و نیز سامانه‌های هدایتگر پیشرفته و هوشمندی استفاده کنند که امکان جهت‌دهی صحیح در سرعت‌های فراصوت را فراهم آورد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: